Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler için kendi odaları önemli

Gençler odalarında yalnız kalmak ve rahatsız edilmemek isterler. Aile içindeki pek çok tartışmanın nedeni budur. US Psikiyatri Enstitüsü’nden Uzman Çocuk ve Ergen Psikoloğu Sayım, gençlerin kendilerine ait bir odaları olmasının kendileri için neden bu kadar önemli olduğunu anlattı

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Gençler için kendi odaları önemli
Kuşak çatışması yaşandığı için "Biz gençliğimizde böyle değildik, bu kadar imkanlarımız yoktu" gibi sözleri zaman tüm ebeveynler sarf etmiştir. Artık hem gençler hem de aileler daha bilinçli olmaya ba��ladı. Pek çok açıdan bir adım öndeyiz, doğruları daha fazla biliyor ve araştırıyoruz.

HOBİ ALANLARI YARATILMALI
Gençler hayata hazırlanırken gelişimleri için kendilerine güven, atılganlık, yaratıcılık ve sosyallik gibi özellikler geliştirme ihtiyacı duyarlar. Gençler odalarında uyumak ve ders çalışmak dışında hobi ve uğraşlarına da zaman ayırırlar. Hobiler, gencin boş zamanlarını değerlendirdiği etkinlikler olmaktan öte; meslek seçimine hazırlık yaptığı, sosyalliğini artırdığı, üretme ve yaratıcılık yönlerini geliştirdiği, duygusal boşalım sağladığı yöntemlerden biridir. Gençler, aile ve toplumu yönlendirme gücüne de sahiptir. Biz de onlardan pek çok şey öğrenmiyor muyuz? Bu nedenle hobileri için onları teşvik edip, imkanlarımız doğrultusunda desteklemek ve hobileriyle ilgili alanlar açmak, kendilerine ait odalarının olmasını sağlamak da ailelerin görevidir. Odalarında kendi tercihleri doğrultusunda; resim, ahşap boyama, maket yapımı için yerler belirlemek hobilerini gerçekleştirmeleri için onları cesaretlendirecektir.

Renk seçimi ruh sağlığını etkiliyor
Mekan ve eşya renkleri, ruh sağlığı ve tutumlarımızı derinden etkiler. Renk seçiminin çocuk ve gencin gelişimine de etkisi kanıtlanmıştır.

KIRMIZI:
Canlandırıcı, harekete geçiren, hızlandıran ve aynı zamanda da yorucu bir renktir. Genç ve çocuk odalarında kırmızı kullanılacaksa eğer, mobilya üzerine kırmızı renkte figür ve ya desenler tercih edilmelidir. Ya da odanın bir kısmı kırmızı renkte olabilir.

MAVİ:
Dingin, sakin ve dinlendirici bir etkiye sahip olduğundan genç ve çocuk odalarında rahatlıkla tercih edilebilir.

YEŞİL:
Güven veren bir renktir. Yaratıcılığı artırır. Bu açıdan odalarda tercih edilebilir. SARI: İyimserlik ve kendine güven duygularını artırır. Odalarda tercih edilebilir.

TURUNCU:
Neşe veren bir renktir. Sosyalleşme arzusunu artırır. Odalarda tercih edilebilir.

LACİVERT:
Bu rengin dengeli kullanımında sezgileri artırıcı ve dengeyi sağlayıcı etkisi vardır. Odanın belirli yerlerinde bu renk kullanılabilir.

PEMBE:
Şefkat, sevgi, sakinlik ve dengeyi sağlar. Özellikle genç kızların odalarında tercih ettiği favori renklerden biridir.

BEYAZ:
Saflık, temizlik ve güven duygularını çağrıştırır. Odalarda vazgeçilmez renklerden biridir. SİYAH: Bu rengin az kullanımında sakinlik, soyutlanma, huzur duygularını harekete geçirdiği, aşırı kullanımında ise karamsarlık ve agresif duygular oluşturduğu bilinmektedir. Gencin kendi odası için renk seçiminde cinsiyeti, ilgi ve ihtiyaçları rol oynamalıdır. Karar verirken uğraşları, ihtiyaçları ve sosyalleşmesi de göz önünde bulundurulmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler için kendi odaları önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN