Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beni unutup müziğimde kaybolun

O, dünyanın hem en iyi keman virtüözlerinden hem de ‘metrodaki kemancı’. konserleri öncesinde sorularımızı yanıtlayan Joshua Bell’den dinleyicilerine önemli bir tavsiye geldi; “Beni unutup müziğimde kaybolun.”

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Beni unutup müziğimde kaybolun

Kemanıyla tüm dünyayı fethediyor Joshua Bell. Ancak geniş kesimlerce tanınması metroda gerçekleştirdiği sosyal bir deneyle oldu. Bu deney sonrası sanatçı, 'Metrodaki Kemancı' olarak anılıyor. Grammy Ödülü, Bell'in, Kırmızı Keman filmine hazırladığı soundtrackin Oscar kazanması, Before My Time şarkısını Scarlet Jhonsson'a eşlik ederek çalması ve bu şarkının Akademi Ödülü adaylığı kazanması başarılarından sadece birkaçı. Ünlü kemancı, yüksek sahne performansının yanı sıra 300 yıllık kemanıyla da sık sık kamuoyunun gündeminde. Antonio Stradivarius'un altın yıllarına ait 1713 yapımı kemanın değeri 4 milyon dolar. Joshua Bell bir kez daha programına hazırlanıyor. 73 Organizasyon ve Piu Entertainment işbirliği ile 15 Mayıs'ta İstanbullu hayranlarıyla buluşacak olan sanatçı, ilk kez Ankaralı severlerle de bir araya gelecek. programı öncesinde Bell, Pazar Sabah'ın sorularını yanıtladı.
- Bu yıl ilk kez Ankara'da da konser vereceksiniz. Bununla ilgili neler söylersiniz?
- Mesleğimin en iyi taraflarından biri de, yeni yerler görmemi sağlaması. Bu yüzden Ankara'da konser vermeyi dört gözle bekliyorum, en az yerel lezzetlerinizi tatmayı beklediğim kadar!

KEMANIM ÇOCUĞUM GİBİ

- Kemanınızı da katarsak sizin için dört çocuklu bir baba denilebilir mi?
- Aslında keman, eşi benzeri olmayan ve değeri ölçülemeyen bir çocuk gibidir. Yani evet, dört çocuğum var dersem bu adil bir cevap olur.
- Hayatınız konser ya da resitalden mi ibaret?
- Evet. Ama buna ek olarak bol bol yemek yemek, ailemle zaman geçirmek ve müzik eğitimi alan çocukları ziyaret etmeyi de severim.
- Sanatın insan hayatındaki önemi nedir? Sanatla uğraşan kişi ya da toplum diğerlerinden nasıl ayrılır?
- Tarih boyunca insanlar kendilerini sanat ve müzikle ifade etmişler. Amerika Arizona'da dünyanın her yerinden gelen müzik aletlerinin var olduğu bir müzik enstrümanları müzesi bulunuyor. Ziller, davullar, su kabağından yapılmış müzik aletleri, yağ tenekesinden yapılmış davullar bu müzede mevcut. Yani insanlar ilk zamanlardan beri her yerde güçlü bir arzu ile kendilerini müzik ve sanatla ifade etmişlerdir. Bu da insanoğlunun sanata ve müziğe olan hayranlığına açıklık getiriyor.
- Metrodaki Kemancı diye anılıyorsunuz hala... Nasıl bir deneyimdi?
- Metro deneyimi uzun yıllar önceydi ama yeterince ilgi çekmiş ki insanlar hala hakkında konuşuyor. Bir gün hastayken doktora gittiğimde başımdan komik bir olay geçti; Doktor hayatımı nasıl kazandığımı sorduğunda, ona kemancı olduğumu söyledim. O da bana metrodaki kemancıdan haberdar olup olmadığımı sordu. Tabii bu olay uluslararası tartışmaları da beraberinde getirdi. Yolda bir gül gördüğümüzde durup koklamalı mıyız? Benim görüşüm, insanların sanat ve müziğe kendilerini ve algılarını aşmaları yönündedir. Açıkçası işe yetişme telaşında, algılarınızı pek de açamazsınız. Sanat ve müzik ilgi ister.

HEDEFİM HEP EN İYİSİ

- Yeni bir hedefiniz var mı?
- Eski kayıtlarımı ne zaman dinlesem genellikle daha farklı çalmalıydım diye düşünürüm. Amacım, yıllar geçmesine rağmen yine de aynı kalabilmek, yapabileceğimin en iyisini yapmak ve bestekarın eserine saygı duyup doğru iletebilmektir. Dinleyicilerimden de beni unutup yaptığım müzikte kaybolmalarını isterim.
-Yaptığınız işin hep en iyisini mi hedeflersiniz?
- Rekabetçi bir yapım var. Masa tenisi de, golf de, bilgisayar oyunu da olsa en iyisini yapmaya odaklanırım. Müzik için durum daha farklı. Asıl olan en iyi müzisyen olmak değil, bestekârın tasarımını en iyi şekilde iletmektir. Böylelikle dinleyici duyduğu müziğe kendini bırakır, sahneye çıkana değil.

AYNAYA BAKTIĞIMDA TIRAŞ OLMALIYIM DİYORUM

- Yakışıklılığınız da çokça gündeme geliyor. Aynaya baktığınızda kendinizi nasıl görüyorsunuz?
- Muhtemelen tıraş olmaya ihtiyacım olduğunu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beni unutup müziğimde kaybolun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN