Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acı bir dakika, başarı ömür boyu sürer

Dünyanın en zor parkurları olan yedi kanalı yüzerek geçen Adam Walker, içindeyken türlü tehlikeler yaşıyor. Kimi kez zehirli bir denizanasıyla mücadele ediyor, kimi kez balinalarla savaşıyor. Ama motivasyonunu asla kaybetmiyor. “Acıyı unutursunuz ama başarı ömür boy sürer” diye konuşuyor

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Acı bir dakika, başarı ömür boyu sürer
Walker'ı bundan 10 yıl önce bir mağazada su ısıtıcısı, tost makinesi satan biriydi. O yıllarda verdiği radikal bir karar sayesinde bugün milyonların tanıdığı bir isim oldu. "Herkes bir gün 10 dakikalığına şöhret olacak" türünden de değil bu ün. Çok çalışma, motivasyon, belki biraz şans ve bolca irade gerektiren cinsten... Adam Waker bir yüzücüsü... "nin nesi bu kadar da tehlikeli?" demeyin. Sıradan denizler ya da yüzme yarışları değil söz konusu olan. Walker kıtalar arası yüzüyor. Üstelik bahsettiğim kıtalar arası yüzme Asya'dan Avrupa'ya her yıl İstanbul'da düzenlenen yarış değil. İspanya'dan Fas'a, Avrupa'dan Afrika'ya yüzerek geçmeyi başaran biri Walker. Bugün o dünyanın en zorlu yedi okyanus kanalını yüzerek geçen beş kişiden biri. Üstelik bunu ilk denemesinde başaran iki kişiden biri... Cebelitarık Boğazı, Molakai Boğazı, Katalina Boğazı, Cook Boğazı... Tüm bunları sayarken bile yoruluyor insan. Oysa Walker dev denizanalarına, köpekbalıklarına, azgın dalgalara, buz gibi suya aldırış etmeden yedi kanalı tamamlamayı başardı. 19-22 Mayıs tarihleri arasında Marmaris'te düzenlenecek olan Aquamasters yarışlar için ülkemize gelen başarılı yüzücü ile İstanbul Boğazı'nın ortasındaki Galatasaray Adası'nda buluştuk. Hem ilham veren hayat hikayesini dinledik hem de ardından Boğaz'ın serin sularında yüzmesini seyrettik.

HAYATININ FİLMİ
Küçük yaşlarda kriket ve rugby ile ilgilenmiş Walker. Aslında oldukça başarılı bir sporcuymuş. Ama peş peşe dizinde gerçekleşen sakatlıklar ve sonrasında geçirdiği ameliyatlar spor kariyerini rafa kaldırmasına neden olmuş. "O dönem yüzmeye başladım. Sırtüstü yüzüyordum. Genelde okulda takım oyuncusu olmayanlar ya da spora çok yeteneği olmayanlar yüzme takımına girerdi" diye anlatıyor. Ama spor kariyeri hep içinde ukde kalmış. Taa ki 2006 yılının Mart ayında Avustralya'ya gidene kadar. Uçakta sıkıntıdan üç film izlemiş ve bir tanesi hayatını değiştirmesine neden olmuş: "2006 yılının Mart ayında Avusturalya'ya tatil için gittim. Yolculuk boyunca da vakit geçsin diye üç tane film izledim. Spor kategorisindeki filmlere baktım ve On a Clear Day isimli bir film buldum. Ne hakkında olduğunu bilmiyordum. Film Manş Tüneli'ni yüzerek geçen bir adamın hikayesini anlatıyordu. 35 yıllık işini kaybetmişti. Kendi hayat hikayemde de benzerlikler vardı. İşim kötü değildi ama daha fazlasını arıyordum. O an Manş Tüneli'ni yüzmeye karar verdim" diye anlatıyor. Bir tost makinesi satıcı olarak anılmak istemediği için Manş Tüneli'ni yüzmeyi kafasına ciddi ciddi koymuş. Avustralya'ya indiği an da araştırmalara başlamış.

DALGIÇ KIYAFETİ YASAK
İlk kez 1875 yılında Kaptan Matthew Webb tüneli yüzerek geçmiş. O tarihten sonrada yaklaşık bin kişi tüneli yüzerek geçmiş. Resmi olarak yüzdüğünüzün sayılması için Webb'in kurallarına uymak zorunluymuş. Örneğin neopren kullanmak ya da dalgıç kıyafeti giymek yasak. Hatta yoruldunuz veya kramp girdi diyelim, destek botuna dokunmak da yasak. Acıktığınızda ise size bottan telle bağlanmış şişelerde enerji içecekleri atılıyor. Walker tüm kuralları okuduğunda da fikrini değiştirmemiş, azimle çalışmaya başlamış. İlk iş olarak oturdukları yere yakın bir yüzme kulübüne yazılmış. "Sekiz yıldır yüzmüyordum" diye anlatıyor. Hiçbir antrenör olmadan kendi kendini çalıştırmış. Önce havuzda 45 dakika hiç durmadan yüzmeye başlamış. Ardından 3.5 saati hedef seçmiş. Çok geçmeden beş saat havuzda yüzebildiğini fark etmiş. "Artık günün yarısını havuzda geçiriyordum" diyor.

TÜNELİ GEÇTİ
Bir yıldan kısa süre sonra da Walker Marş Tüneli'ni 11 saat 35 dakika yüzerek geçmiş. Ardından '7 Okyanus'u yüzerek geçmeyi hedef seçmiş. '7 Okyanus' parkurunda en zor yedi kanalı yüzerek geçmeniz gerekiyor. Yardım botuna dokunmak yasak.

İSTİ KAMET: CEBELİT ARIK
Walker'ın ikinci hedefi Cebelitarık Boğazı olmuş. Bu hedefini de başaran yüzücü, aynı mesafeyi bir de geri yüzmüş. Molokai Boğazı'nı geçerken ise köpekbalığı saldırısına uğramış ve parkurun bir kısmını kısmi felçli olarak tamamlamış. Sıra Katalina Boğazı'nı geçmeye gelmiş. 22 mil uzunluğundaki bu kanalın büyük kısmını karanlıkta yüzmüş.

YUNUSLAR KORUDU
Walker, açık deniz maceralarında birçok terslik yaşamış. kimi zaman zehirli bir denizanası vücuduna yapışmış, kimi zaman köpekbalıklarından kaçarken kayalıklarda bacağı kesilmiş. Ama O hep ileriyi düşünüp devam etmiş. "Acı bir dakika sürer, başarıysa ömür boyu" diyerek motivasyonunu anlatıyor. Doğanın ona sunduğu güzellikler de var tabii. Cook Boğazı'nı geçerken köpekbalıkları tarafından kuşatılmış. "Doğadan yardım istedim ve o an bir grup yunus etrafımda benimle yüzmeye başladı. Muhteşem bir andı. Asla unutamam. Bir süre sonra köpekbalıkları beni takip etmeyi bıraktı ama yunuslar etrafımda yüzmeye devam etti. Dinlenmek için durduğumda onlar da durdular. Aileleriden biri olmuştum. Bunu hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım" diye anlatıyor. 6 Ağustos 2014'te Walker İrlanda'dan İskoçya'ya yüzerek '7 Okyanus' parkurunu tamamlayan ilk İngiliz ve dünyadaki beş kişiden biri olarak tarihe geçti.

KİTABI TÜRKÇE'DE
Walker'ın hikayesini paylaştığı kitabı Amazon'da çok satanlar listesinde. Okyanuslara Karşı ismiyle Türkçe'ye çevrildi. Walker artık Yunus ve Balinaları Koruma Derneği'nin de bir elçisi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acı bir dakika, başarı ömür boyu sürer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN