Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzayedelerde fırtınalar esmeye devam ediyor

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Müzayedelerde fırtınalar esmeye devam ediyor

Bayrakların yarıştığı ve milyonlarca liraların ödendiği tablolar sadece kültür-sanat değil magazin sayfalarının da starı oldu. Geçmişe baktık ve arttırmanın bu denli ilgi görmesine neden olan rekor satışları mercek altına aldık

Zenginleşen her toplum sanata yatırım yapıyor. Son yıllarda Rus, Arap ve diğer petro-dolar milyarderi ülkelerin zenginleri uluslararası sanat piyasasının en nadide eserlerinin el değiştirdiği müzayedelerde fırtınalar estirirken, 'de de adeta bir devrim yaşanıyor. Artık sanat piyasasında bilindik yüzlerden çok sanatı hem bir statü göstergesi hem de cazip bir yatırım aracı olarak gören yeni zenginler etkisini artırmaya başladı. Altından, gümüşten borsadan dövizden daha çok getiri sağlayan o kadar çok tablo ortaya çıktı ki, örnekleri duyunca şaşırmamak imkânsız. Üstelik sadece Osman Hamdi'nin yaklaşık 4.6 kat değer kazanan Kaplumbağa Terbiyecisi, Burhan Doğançay'ın yaklaşık 300 kat prim yapan Mavi Senfonisi değil bu anlatılanlar... Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi eseri müzayede tarihinde bir milat olmuştu. Bu hafta sonu Antik A.Ş tarafından Osman Hamdi Bey'in 1882'de tamamladığı eski Türkçe imzalı Yeşil Cami Önü tablosu müzayedeye çıktı. Osman Hamdi Bey'in en büyük boyutlu eserlerinden olan tablo 185x100 cm boyutunda. Bu kadar önemli bir eser arttırmaya çıkınca bu hafta sonunun konusu da yine rekor tablolar oldu. O halde kısaca bir geçmişe yolculuk yapalım ve sanat piyasasında rekor kıran ve gazete manşetlerini süsleyen eserlere bir göz atalım.

Rövanşı aldı
Akyavaş'ın Kuşatma isimli eseri de 2011 yılında 2 milyon 650 bin liraya satılarak rekor tablolar listesine girdi. Bu bedeli ödeyip esere sahip olan Abdi İbrahim'in patronu Nezih Barut böylece bir yıl önce Murat Ülker'e kaptırdığı Mavi Senfoni'nin rövanşını da almış oldu.


300 kat pirim yaptı
Şüphesiz çağdaş sanatı koleksiyonerlerin tekelinden çıkarıp kitlelere yayılmasında Burhan Doğançay'ın Mavi Senfoni isimli eserinin payı büyük. 1. İstanbul Bienali için yapılan tablo, 1980'li yılların sonunda oldukça düşük fiyata satıldı, eser 2009 yılında 1.1 milyon liraya el değiştirdi. O gün müzayede salonunda büyük bir heyecan vardı. Tablo 2.2 milyon TL 'ye Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'e satıldı.

Bayrak 42 kez havaya kalktı
13 Aralık 2004 yılında Antik A.Ş Müzayedeevi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen müzayede o dönem büyük ses getirmişti. İlk defa bir Türk ressamın tablosu dünya müzayede salonlarında rastlanan bir fiyattan satılmıştı. Müzayedede Eczacıbaşı ve Kıraç Vakfı arasında kıran kırana bir rekabet gerçekleşti. Bayrak tam 42 kez havaya kalktı, Kıraç Vakfı adına müzayedeye katılan Ahmet Keskiner fenalık geçirdi. Sonunda tablo o günün parasıyla tam 5 trilyona Suna-İnan Kıraç Vakfı'na gitti. Pera Müzesi'nin başyapıtı olarak sergilenen tabloyu sanatseverler müzede görebiliyor.

Üç kat fazlasına satıldı
2013 yılında Antik A.Ş'de gerçekleşen müzayedede Erol Akyavaş'ın 1982 tarihli Kabe'si satışa çıktığında salonda nefesler tutuldu. 750 bin TL 'den satışa çıkan eser, aile koleksiyonundan çıkıyordu ve İstanbul Modern tarafından retrospektif sergisine seçilmişti. Çekişme sonunda eserin fiyatı 2 milyon 900 bin liraya kadar yükseldi. Eserin yeni sahibi koleksiyoner ve müteahhit Melih Arapkir oldu.

Yine Osman Hamdi Bey ve rekor
Osman Hamdi Bey'in 47x25 santimetre boyutundaki Vazo Yerleştiren Kız isimli eseri de rekor bir fiyattan satılıp günlerce manşetlerde kaldı. Eseri satan Ender Mermerci'ydi. 1 milyon 800 bin TL 'den satışa çıkan eser 3.3 milyon TL 'ye alıcı buldu. Alıcının Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın eşi Seher Aydınlar olduğu anlaşıldı. Aydınlar: "Bir gece önce eserlerin resimlerine bakıyordum, tabloyu çok beğendim. Eşimi aradım ve alayım mı diye sordum. O da al dedi" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzayedelerde fırtınalar esmeye devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN