Kalemin ucunda devrialem

New York, Stockholm, Paris, Milano... Kentsel çizimler yapan Sümeyye Yuşan, bu şehirlerden hiç birine gitmedi ama her birini en ince ayrıntısına kadar çizdi. İlk sergisini açmaya hazırlanan Yuşan’ın hayali kentsel çizimleriyle ünlü Stephen Wiltshire ile birlikte bir şehri çizmek

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Kalemin ucunda devrialem
Sanatla ilgili bireylerin yaşam hikâyelerine bakıldığında çoğunun sanatsal yeteneğinin küçük yaşlarda ortaya çıktığını görürüz. Kimi elinden kâğıdı-kalemi hiç bırakmaz, renklerin büyüsüne kapılıp resimler çizer. Kimi tam bir müzik tutkunudur, enstrümanını elinden düşürmez. Ama bazıları küçük yaşlarında değil, sonradan sanatsal yeteneğini keşfeder. İşte onlardan biri de kentsel çizimler yapan Sümeyye Yuşan (23). Genç bir çizer. Liseyi meslek lisesi grafik tasarım bölümünde okumuş. Lise sona geldiğinde ise iç dünyasında bir sorgulama yaşamaya başlamış. Çevresindeki arkadaşlarının üniversite sınavı için harıl harıl çalıştıklarını gördükçe kendisini rahatsız hissetmiş: "Herkes bir koşuşturmaca içindeydi. Ben de 'Bir şeyler yapmalıyım' dedim. 'Hangi alana yönelmeliyim?' diye düşünürken grafik tasarım bölümü öğrencisi olduğum için güzel sanatlar için hazırlanmayı düşündüm. Bursa'da bir atölyeye gitme fırsatım oldu. Hem atölyeye gidiyordum hem lise stajımı yapıyordum hem de okulumla ilgiliydim. Çok çalıştım. Okul bitene kadar da güzel sanatlar yetenek sınavı için resim kursuna yazıldım" diyor. Çalışmasının sonucunu da almış Yuşan. Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nü kazanmış. Ama grafik tasarıma hep uzak hissetmiş kendini. Resim bölümüne girememek de içinde bir ukde olmuş.

SABAHa KADAR ÇİZİYOR
Üniversitenin ikinci yılında ise seçmeli olarak illüstrasyon dersini seçince hayatının seyri tamamen değişmiş. Sümeyye Yuşan: "İllüstrasyon dersi hayatımı değiştirdi. Derse herkes istediğini çizmekte özgürdü. Ben de çizime bu dersle başladım. İlk olarak bir katedral çizimi yaptım. Bu bana çok keyif verdi, devamını getirdim. Artık çizimlerimde ayrıntılarla, detaylarla binalar çizmeye başladım." Sümeyye Yuşan, çizimlerinde kendi başına farklı teknikler denemeye başlamış. Aslında kendisinin keşif sürecine girişmiş. Farklı tekniklerle çizimlerini sürdürmüş. Sürekli çizmeye başlamış bu kez. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine asosyal bir bireye dönüşmüş. Sırf daha fazla çizebilmek için. Sabahlara kadar odasına kapanıp kentsel çizimlere imza atmış: "Sonunda öyle bir noktaya gelmiştim ki, büyük bir tutkuya, aşka dönüşmüştü benim için. Kendimi keşfettikçe farklı çizim teknikleri buldum, gözlemler yapmaya başladım" diyor Yuşan. Bunun içinde sosyal medya yardımcısı olmuş onun. Instagram hesabı yusanss'dan çalışmalarını yayımlamaya başlamış. Yurt dışından kentsel çizimle ilgilenen takipçilerinin sayısı her geçen gün artmış. Kendisi de başkalarının çalışmalarını inceleme fırsatı bulmuş. Sosyal medya hesabından beğeni almak ise ona daha şevk vermiş: "Kalemim daha güçlendi" diyor genç çizer.

İDOLÜM DAHİ BELLEK

2014'te ise 'a gelen Dahi Bellek lakabıyla bilinen İngiliz sanatçı Stephen Wiltshire'in İstanbul'u panoramik olarak resmetmesini yakından görme fırsatı elde eden genç çizer "Onu çizim yaparken yakından izlemek bana çok şey kattı. Benim idolüm o. Ben de çalışmalarımda daha da çok detay çalışmaya başladım. Çünkü kentsel çizimlerimde detaylarda buluyorum kendimi, çalışırken huzur doluyorum. Çizimlerimle konuşuyor, kendimi ifade ediyorum" diyor. İlk başlarda büyük çizimler yapmış Yuşan; boyutları 35 santimden 3,5 santime kadar küçülmüş. Minyatür hale getirmiş çizimlerini. İstanbul'u da çizmiş yaşadığı şehir Bursa'yı da. Ama en çok gitmeyi hayal ettiği şehirleri çizmiş. Fotoğraflarından baka baka avutmuş kendini. Sonra itinayla New York, Hong Kong, Stockholm, Paris, Milano gibi şehirlerin çizimlerini yapmış. Şehirlerde yer alan binaları da detaylandırmış, sulu boya ile renklendirme de yapmış. 3,5 santimlik şablonlarda yerlerini almış binalar. "Büyüteç kullanmadan çizmek çok zorlayıcı oluyor, ama keyif alıyorum bundan. Resmin başına geçtiğim kendimi kaybediyorum. Kimi zaman bir hafta da bitiyor kimi zaman bir günde. Sabahtan akşama kadar başından kalkmadan da yaptığım oluyor. 'Ya sen nasıl yapıyorsun bunları? Ne kadar sabırlısın!' diyen çok oluyor. Aslında hayatta çok sabırsız bir insanım. Çünkü bu benim için aynı zamanda bir terapi yöntemi gibi" diyor. 'de pek bilinmeyen kentsel çizimlerin yurt dışında daha çok ilgi gördüğünü ve yaygın bir şekilde yapıldığını söyleyen genç sanatçı Türkiye'deki durumdan yakınıyor. Gelecek hayalini de paylaşmadan geçmiyor: "İdolüm İngiliz sanatçı Stephen Wiltshire. Onunla birlikte bir eser yapmayı çok istiyorum" diyerek sözlerini sonlandırıyor genç çizer.

İLK SERGİSİ GALERİ SOYUT'TA AÇILACAK
Ekim ayında ilk kişisel sergisini Ankara Galeri Soyut'ta açmaya hazırlanan Yuşan heyecanlı. Sergi için hazırlıklarına son hız devam ediyor. Kentsel çizimler olarak tabir ettiği resimlerini sosyal medyadan paylaşmayı sürdürüyor. "Çizimlerimle kendimi ifade ediyorum" diyen genç çizer çalışmalarının boyutunu daha da büyütmeyi hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalemin ucunda devrialem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN