Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukların kahkahası yenecek kötülüğü

Küresel ısınma, ekonomik krizler, savaşlar, terör belası, gelecek kaygısı ve dahası. Dert çok. Ama yokluk içinde veya hastalıkların pençesinde olan çocukların enerjisi hayatın aslında sandığımızdan daha basit olduğunun en iyi kanıtı

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Çocukların kahkahası yenecek kötülüğü
Ayaklarının çıplak olması, burnunun akması, saçlarının toz içinde kalması veya gömleğinin yırtılması... Hiç biri umurunda değil. Tek derdi tekerliği olmayan arabasıyla arkadaşını geçememesi. Çocuk olmanın en büyük avantajını doya doya yaşıyor. Etrafındakilere aldırış etmiyor. Savaşlar, doğal afetler, terör tehditleri, hastalıklar, kıtlık, kuraklık ve daha nice felaketler. Hiçbiri çocukların oyun aşkının önüne geçemiyor. Dünyanın dört bir yanındaki felaket bölgelerinden derlediğimiz fotoğraflar sayesinde siz de çocukların enerjisini bugün içinizde hissedin. Sonra dertlerinizi, borçlarınızı, kariyer planlarınızı, gelecek kaygılarınızı, kısaca tüm sorunlarınızı bir kenara atın. Çıkın uçurtma uçurun mesela. Çocuğunuzla, yeğeninizle, torununuzla veya mahallenin bitirimleriyle zaman geçirin bugün. Gelin şimdi tüm acıları, küçücük oyuncaklarıyla yenen çocuklara göz atalım.

KAMBOÇYA:

Hastalık riski enselerinde

Hepimiz biraz hastalık hastasıyız aslında. Hele söz konusu çocuklarımızsa, hayat duruyor adeta. Hemen hastaneye koşuyoruz. Ama böyle yaparak hem kendimize hem de çocuklarımıza zarar veriyoruz. Hastalık endişesiyle çocuklarımızın doya doya kirlenmesine bile izin vermiyoruz. Çimen lekesi bulaşan şortunu annesinden casus gibi kaçırıp gizlice çamaşır makinesine koymayan çocuk da ileride akıllı kararlar veremiyor. 'daki çocuklara bir bakın. İngiliz yardım kuruluşu Tearfund paylaştı fotoğraflarını. Dünyanın en yoksul ülkelerinden birinde yaşıyorlar. Ülkenin büyük bir kesimi günde 1 doların altında geçinmek zorunda. Güney bölgelerindeki evlerin ise neredeyse tamamında su yok. Buldukları her suyu kullanıyorlar, hatta içiyorlar. Dolayısıyla suların taşıdığı hastalıklara yakalanma riskleri çok yüksek. Ama zıplaya zıplaya oynamalarına yoksulluk veya susuzluk engel olamıyor.

SURİYE:

Sıkı bağlamayın uçsun balonlar

Dinmedi akan kan 'de. Öldüler, yaralandılar, öksüz kaldılar, evleri yerle bir oldu... Savaşı bitirmek yerine hâlâ üzerlerine bomba yağdırıyor dünyanın süper güçleri. Ama kazanan kendi planları olmayacak. Suriyeli çocuklar galip gelecek. Daha birkaç saat önce rejimin üzerlerine varil bombası attığı Şam'ın Cobar kasabasındaki çocuklardan bahsediyorum. Dört bir yanları harabeye dönmüş. Ama fotoğrafta en çok dikkat çeken yıkılmış evler değil. Çocukların gözlerindeki enerji ve balonlarının renkleri tüm kötülüğü örtüyor. Bileğinize hafifçe bağlanan balonun bir anda ellerinizden kayıp gökyüzüne uçtuğunda üzülmüştünüz ya, boş verin iyi ki öyle olmuş. Belki de o balonlardan biri Suriyeli çocukların üzerine düşen bombalardan birini engellemiştir.

FİLİSTİN:

Kikirdeyin azıcık

"Kızım uyusanıza artık" diye bağırdığında anneniz, dayı kızlarınızla yorganın altında kikir kikir gülenlerdenseniz, Gazzeli bu güleç yüzleri daha bir seveceksiniz. Yokluğun, hüznün, acının ortasında doğdular. Mülteci kampında yaşıyorlar. Elektrikleri, suları yok. Ama her zorluğa inat attıkları kahkahalar sayesinde yenilmiyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların kahkahası yenecek kötülüğü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN