Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Şeytanın köşesi’nden zirveye...

Copa America’da turnuvanın oyuncusu seçilen ‘çok yönlü yıldız’ Alexis Sanchez’in, ’nin Tocopilla yani ‘şeytanın köşesi’ şehrinden başlayıp zirveye uzanan yaşam öyküsü, en zor koşullarda bile hayatı yakalama rehberi gibi

‘Şeytanın köşesi’nden zirveye...
"Her genç oyuncunun bir eksiği vardır. Ama Sanchez'de her şey tamdı. Yeteneklerinin sınırı yoktu." Alexis Sanchez'i 16 yaşında 'nin Cobreloa takımında kadroya alan hocası böyle anlatıyordu talebesindeki potansiyeli. Aslında Sanchez için maç Cobreloa'dan çok önce başlamış, başlama vuruşunu hayata karşı yapmıştı.
Şili'nin Tocopilla kentinde doğdu Alexis Sanchez. Şehrin adı 'şeytanın köşesi' anlamına geliyordu. Ailesi fakirlikle savaşıyor, çoğu zaman yemek parasını bile zor bulup buluşturuyordu. Topla kedinin yün yumağıyla olduğu kadar rahattı Sanchez. Ama değil cu olmak, bir topa sahip olmak bile onun için hayaldi.

İLK AYAKKABI, BAŞKANIN HEDİYESİ
Araba yıkıyor, inşaatlarda çalışıyor, ne iş olsa yapıyordu. Zorluklardan yılmış annesine de "Bir gün futbolcu olup çok para kazanacağım. Ve istediğin her şeyi alacağım" diyerek moral veriyordu. Annesi ise oğlunun şevkini kırmamak için tebessüm etmekle yetiniyordu.
Okulun onun için tek anlamı, dersi kırıp top oynamaktı. Kaçan topları almak için ağaçlara, hatta düz duvara tırmandığından arkadaşları 'sincap' adını takmıştı. Hem hayatı hem de futbolu acımasız 'sokak ligi'nde öğrendi Sanchez. Kendinden daha büyük çocuklarla oynuyordu. İtilip kakılıyor, darbe üstüne darbe alıyor ama ertesi gün yine karşılarına dikiliyordu. Zira vazgeçerse kaybedeceği şey bir mahalle maçından çok daha fazlasıydı, Sanhcez biliyordu.
Şili'nin arka sokaklarında edindi, kariyerinde büyük faydasını gördüğü top cambazlığını ve darbelerden sakınma becerisini. Ve kısa sürede herkes Tocopilla'nın süper yeteneğinden bahseder hale geldi. Öyle ki ilk futbol ayakkabılarını ona, belediye başkanı hediye etti. İtalyan Udinese, Sanchez'e 2006'da imza attırdığında henüz 18 yaşındaydı. Hayallerine doğru dev bir adım atmıştı. Sahada imkânsız görüneni 'ayağının tersi'yle yapabildiği için 'mucize çocuk' dediler ona. Kısa süre sonra İngiliz devleri başta, tüm büyük kulüpler peşine düştü, ama o 'dünyanın en büyüğü' dediği 'ya imza attı. Messi ile yanyana oynayacak, Guardiola hocası olacaktı.
Barcelona'nın top hâkimiyeti felsefesine adapte olmak için de dur durak bilmeden çalıştı. Üç sezon kaldığı Katalan ekibinde, misal Messi'nin iki ay sakat olduğu dönemde açığı o kapatmış ya da bir maçta attığı üç golle, Barcelona'da yetişmeden hat trick yapan kulüp tarihindeki ikinci oyuncu olmuştu. Ama Barcelona ondan biraz fazla kolay vazgeçti. O da Arsenal'in yolunu tuttu. Ve çok farklı dinamiklerin hüküm sürdüğü İngiltere'deki performansıyla kalitesini bir kez daha kanıtladı.

BÜYÜDÜĞÜ SOKAĞA ADI VERİLDİ
Sanchez'in farkı, çok yönlülüğü... İki kenarda da oynuyor forvet arkasında da... Hareketli, adam geçmeyi seven stili biraz Hazard'ı andırıyor. Fakat kolay kolay çift hanelerden aşağı inmeyen gol sayısıyla en bitirici forvetlerden, asistleriyle de 10 numaralardan rol çalıyor. Fakat bu adamı asıl özel yapan, bitip tükenmeyen iştahı ve enerjisi. Yetişmesi imkânsız gözüken topların peşinden, hayatının son şansı gibi koşuyor. Adeta çocukken kurduğu hayalleri kovalıyor.
Son olarak geçen hafta, Şili formasıyla ikinci kez üstüste Copa America zaferi yaşadı Sanchez. Üstelik turnuvanın 'en iyisi' seçildi. Gel gelelim Messi'nin milli takımı bırakma kararı, onun performansını ikinci plana itti.
Şan şöhret, arka sokakların savaşçısını hiç bozmadı. Geçmişiyle bağlarını koparmadı. Noellerde soluğu, doğduğu yerde alıyor. İmzalı futbol toplarını ve diğer hediyeleri, bir kamyonetin arkasına atlayıp sokak sokak dağıtıyor. Ve o toplardan birine sahip olmak için birbiriyle yarışan çocukların gözlerinde, bir zamanlar aynı sokaklarda hayaller kuran küçük Alexis'i görüyor. Bir meşin yuvarlağın o insanlara vereceği mutluluğu en iyi o anlıyor. Sanchez'in altyapı için mali destekte bulunduğu kent belediyesi de, milli kahramanlarının adını, onun hem futbolla hem de hayatla tanıştığı sokağa verdi.

HAYAT DA ASİST YAPAR
Hayat futbol gibi... Bir an geliyor "Al da at" dercesine topu önünüze yuvarlayıveriyor. O pası kullanıp kullanmamaksa size kalıyor. Açmadığınız bir mektup, sapmadığınız bir sokak, başvurmadığınız bir iş ilanı, ilan etmediğiniz bir aşk, yarım bıraktığınız bir mücadele, hayatınızın kaçan fırsatı olabilir. Alexis Sanchez işte o asisti gol yapan azınlığın parçası. Düşleri için mücadele etmese, belki şu an Şili'de araba yıkıyordu. Ama hayatını değiştirecek fırsatla, hayallerinin kesiştiği o noktaya varabilmek için savaştı. O şansı yakaladığı zaman da yetinmedi, kendini geliştirmeye devam etti.
Milyonların hayalini süsleyen fırsatı yakalayıp da heba edenlere, yeteneklerine ihanet edenlere, ya da hayalleri için savaşacak iradeyi gösteremeyenlere en ibretlik cevaptır Alexis Sanchez'in hikâyesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Şeytanın köşesi’nden zirveye...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN