Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte mutluluk formülü: Kahkaha ve dans

Yapılan bir araştırmada Kosta Rika, , , Vanuatu ve Vietnam nın en mutlu ülkeleri çıktı. Gelişmiş Avrupa ülkelerinin aksine doğa ile barış halinde olan bu ülkelerde mutluluğun sırrı ise çok basit: Hayat güzeldir...

Giriş Tarihi: 7.8.2016
İşte mutluluk formülü: Kahkaha ve dans
nın çok iyi bir yönde gitmediği çok açık. Her coğrafyada ayrı bir sıkıntı yaşanıyor. Ülkeler kendi dertleriyle baş etmek için yoğun çaba sarf ediyor. Halkın mutlu olması adına birçok önlem alınıyor. Hatta Mutluluk Bakanlığı'nın sayısı giderek artıyor. Halkların mutluluk oranını ölçmek için ise birçok rapor yayımlanıyor. Birleşmiş Milletler desteği ile her yıl açıklanan Dünya Mutluluk Raporu'nun 2016 versiyonuna göre listenin birinci sırasında Danimarka bulunuyor. İkinci sırada İsviçre yer alırken, üçüncü İzlanda, dördüncü Norveç ve beşinci Finlandiya oldu. Bu liste hazırlanırken, ülkelerin kişi başına düşen gelirler, devletin yaptığı sosyal destekler, özgürlükler, ortalama yaşam süresi gibi detaylara bakılıyor.

HAYAT GÜZELDİR
Söz konusu rapora alternatif olarak açıklanan başka bir çalışma daha var: Mutlu Dünya Endeksi. İngiltere merkezli New Economics Foundation tarafından yayımlanan bu çalışmada ülkelerdeki farklı kriterlere bakılıyor. Tüketim yerine, sürdürülebilir ve uzun hayatlar üzerinden kıyaslanan ülkeler listesinde, zengin batılı ülkeler yerine daha çok Latin Amerika ve Asya-Pasifik bölgesi üst basamaklarda. Zenginlik yerine, daha mütevazı bütçelerle halkının daha uzun ve müreffeh yaşamasını sağlayan ve aynı zamanda çevreye asgari hasarı veren ülkeler ilk sırada. Mutlu Dünya Endeksi, dünyaya zarar vermeden de mutlu yaşamanın mümkün olduğunu gösteriyor. Açıklanan son Mutlu Dünya Endeksi listesinde birinci sırada Kosta Rika yer aldı. Verimli yağmur ormanları, volkanları, geniş kumsalları ve okyanusu ile ünlü Orta Amerika ülkesini birinciliğe taşıyan etkenlerin başında doğaya zarar vermeden hayatlarına devam edebilmeleri geliyor. 4.5 milyon nüfuslu ülke, enerjisinin yüzde 99'unu yenilebilir kaynaklardan sağlıyor. 1949'dan bu yana orduları yok. Savunmaya harcanan bütün paralar sağlık ve eğitime aktarıldı. Ortalama yaşam süreleri 79,3. Kosta Rika'nın birinci sırada olmasının bir diğer nedeni ise hayata bakışları. Ülkenin sloganı "Pura vida" yani "Hayat güzeldir."

AİLE BAĞLARI ÖNEMLİ
140 ülkenin yer aldığı Mutlu Dünya Endeksi sıralamasında Türkiye 68'inci sırada yer alırken, ikinci sırada bulunuyor. 122 milyon nüfuslu ülkede aslında uyuşturucu mafyalarından dolayı ortaya çıkan çok ciddi bir güvenlik problemi var. Ancak tüm bunlara rağmen doğa ile barışık olmaları ve üst seviyede bir gelir adaleti sağlayabildikleri için ikinci sıraya kadar yükseldiler. Ortalama yaşam süresi 76,4 olan Meksika'da halk mutluluklarını çok sıkı olan aile ilişkilerine bağlıyor. Listenin üçüncü sırasında bulunan , aslında dışarıdan bakıldığında 1964'ten bu yana iç karışıklığın yaşandığı bir ülke. Şimdiye kadar 220 bin kişinin yaşamına mal olan hükümet ile FARC arasındaki savaşta, taraflar ateşkese varmış durumda. Buna rağmen Kolombiya halkının hayattan tatminliği ülkelerini Mutlu Dünya Endeksi'nde üst sırada tutuyor. Ancak eleştirmenlerin listede en çok Kolombiya'ya itiraz ettiğini atlamamak gerekiyor.

KAHKAHA VE DANS
Dördüncü sıraya baktığımızda karşımıza Okyanusya ülkesi Vanuatu çıkıyor. Nüfuslarının azlığı, ülkelerinin yeşilliklerle kaplı olması ve gelir eşitsizliğinin darlığı Vanuatu'daki mutluluğun yüksek seviyede olmasında çok önemli faktör. Ancak daha da önemlisi ülkelerinin fay hatları ve volkanlar nedeniyle doğal felaket risk listesinde en üst seviyede bulunmasına rağmen bu ada ülkesi, dünyanın belki de doğa ile en barışık toplumu olarak biliniyor. Mutlu Dünya Endeksi'nin beşinci sırası Vietnam'a ait. Vietnam'da ortalama yaşam süresi 75,5. Nüfusunun yüzde 98'i okula giden ülke, bu alanda da dünya birincisi. Halkın mutluluk kaynağı ise caddeleri inleten sesli kahkahaları ile adım başı karşınıza çıkan dans edenler olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte mutluluk formülü: Kahkaha ve dans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN