Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin olimpik kahramanları

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Türkiye’nin olimpik kahramanları

Olimpiyatlar sayısız şampiyon çıkardı. Sayısız başarı hikayesi yazıldı. ’nin olimpiyat tarihinde de pek çok benzer hikaye ve kahraman var elbet. Ancak içlerinden bazıları, ‘ilk’lere ve ‘en’lere imza atarak, isimlerini hem kalplere hem de kitaplara yazdırdı. İşte o üç kahraman

olimpiyatlarda ilk madalyasını 1936'da kazandı. Bugüne dek kazanılan 38 altından 36'sı güreş ve halterde geldi. Madalya kazanan ilk kadın sporcu ise 1992'de bronz madalyaya uzanan judocu Hülya Şenyurt oldu. En çok madalya kazanılan oyunlar 12 madalya ile 1948 Londra, en çok altın kazanılan oyunlar ise 7 altın ile 1960 Roma oldu. Birkaç özel isim, Cumhuriyetin ilanından sonra iki olimpiyat hariç tüm oyunlarda boy gösteren 'nin olimpiyat yolculuğunda kırılma anlarına, "ilk"lere ve "en"lere imza atarak tarihe geçti. İşte onlardan bazıları...

ATATÜRK SOYADINI DEĞİŞTİRDİ
Erzincan doğumluydu Yaşar Naçar. 1916'da o dört yaşında ailece geldiği İstanbul'da, daha çocukken güreşle ilgilenmeye başladı. Babası da pehlivandı. Kumkapı Kulübü'nde çalıştı. 1933'te kazandığı Balkan şampiyonu unvanını üç yıl üst üste korumayı başardı. 1936'da Nazi Almanyası'nda düzenlenen Berlin Olimpiyatları'nda, 61 kilo grekoromende altın madalyaya uzanarak 'ye olimpiyatlarda ilk altını kazandırdı. On binlerce insanın ve Hitler'in önünde bayrağı göndere çektirip Milli Marşımızı çaldırdı. Aynı anlarda Türkiye'den gelen bir telgrafta şu sözler yer alıyordu: "Kendin küçüksün; ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!" (M. K. Atatürk) Atatürk bununla da kalmadı, şampiyonun soyadını Erkan olarak değiştirdi. 1940'ta bir kez daha Balkan şampiyonu olduktan sonra emekliye ayrılan, Türkiye'nin ilk olimpiyat altın madalyalı sporcusu Yaşar Er- kan, 1986'da İstanbul'da yaşama veda etti. Türkiye Erkan'dan 12 yıl sonra, Londra Olimpiyatları'nda güreşte tam altı altın madalya birden kaza- nacaktı.

CEP HERKÜLÜ
80'lerde çocukluğunu ya da gençliğini yaşayan kuşak için, gelmiş geçmiş en büyük halter sporcusu Naim Süleymanoğlu'nun baskıcı Bulgar rejiminin elinden kaçıp Özal döneminde Türkiye'ye getirilmesi, en heyecanlı anılardan biriydi. 1986'da Melbourne'deki Dünya Şampiyonası sırasında Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınmış, havalimanına inişi TV'den canlı yayımlanmıştı. 1988 Seul, 1992 Barselona ve de 1996 Atlanta olimpiyatlarında altın madalya kazandı. Kariyerine yedi dünya, altı da Avrupa şampiyonluğu sığdıran "cep herkülü" 46 defa da dünya rekoru kırdı. Dünyaları kaldırmadan önce saçının önünü üflemesi ve eş zamanlı duyulan "Hap"ı andıran ses, o günleri yaşayanların aklına kazınmıştı. TRT'nin pazar akşamı spor programının jeneriği de bu görüntüyle açılırdı. Naim'in 64 kiloda şampiyon olduğu Atlanta'da 54 kiloda altına uzanan Halil Mutlu da ondan aldığı bayrağı başarıyla taşıdı, 2000 Sidney ve 2004 Atina olimpiyatlarında altın madalya kazanarak, Cep Herkülü ile beraber Türkiye'nin olimpiyatlar tarihindeki en başarılı iki sporcusundan biri olarak tarihe geçti.

ALTIN BİR SANTİM İLE KAÇTI
Ruhi Sarıalp, pek çok otoriteye göre bu topraklardan çıkan en büyük atletti. 1948 Londra oyunlarında üç adım atlamada kazandığı bronz madalya, Eyüp Can 1984'te boksta bronz kazanana kadar, 36 yıl boyunca Türkiye'nin güreş dışındaki tek madalyası olarak kaldı. Sarıalp'ten sonraki ilk atletizm madalyası ise tam 56 yıl sonra 2004 Atina oyunlarında çekiç atmada Eşref Apak'ın kazandığı üçüncülükle geldi. Sarıalp o gün aslında şampiyon olmasına yetecek dereceyi de yapmıştı. Ancak tahtaya bir santimetre bastığı için dördüncü atlayışında yaptığı o derece geçersiz sayıldı ve üçüncülükle yetindi. Bir santimetre, başarılı atleti altın madalyadan etmişti. İki yıl sonra Avrupa şampiyonasında da bronz madalya alan Ruhi Sarıalp, ABD'de yüksek öğrenim gördü. İTÜ'de hocalık yaptı. Mitoloji ve denizciliğe tutkuyla bağlı, çok yönlü bir sporcuydu. 2001'de Bergamarda bir arkeolojik kazıyı izlerken rahatsızlandı ve kaldırıldığı hastanede yaşama veda etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin olimpik kahramanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN