Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burası bizim de ülkemiz

Pascal Nouma, Wilma Elles, Victor Philip, Julien Martin... Ve daha nicesi. Binlerce yabancı uyruklu kişi yaşıyor ’de... 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi bizim kadar onların da hayatını etkiledi. Belki de daha çok... Onlar da aynı bizler gibi bu memlekete, bu demokrasiye sahip çıktı... İşte ’yi vatan bilenler ve anlattıkları

Burası bizim de ülkemiz
Victor Philip/ Yönetici

Elimde Türk bayrağı her gece nöbetteydim
Victor yedi yıldır İstanbul'da yaşayan bir Fransız. Büyük şirketlere ve üniversitelere Fransızca ve İtalyanca ders ve seminerler veren Atelier du Français adlı bir şirketi var. 15 Temmuz gecesi eline Türk bayrağını alıp sokaklara çıkan ve demokrasi nöbetini aksatmayan Victor şunları anlattı: "Yedi yıldır bu ülkede yaşıyorum, bu ülkenin ekmeğini yiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cep telefonu üzerinden halka seslenişini görünce, bu mesele bizim de meselemizdir dedik ve sık görüştüğüm birkaç Fransız arkadaşımla beraber sokağa fırladık. O korkunç geceden beri, neredeyse hiç aksatmadan elimizde Türk bayraklarıyla demokrasi nöbeti tuttuğumu söyleyebilirim. Her şeyden önce demokrasi adına karşı durulması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Ve yurtdışında yaşayan akraba ve arkadaşlarıma, iş yaptığım Avrupalılara burada yaşanan gerçekleri aktarmaya çalışıyorum. Yurtdışında ile ilgili korkunç bir karalama kampanyası var, bunun farkındayım, İstanbul'da yaşayan ve olaylara bizzat tanıklık etmiş bir Fransız olarak gerçekleri herkese anlatıyorum. Bu ülke bizim de geleceğimiz, sonuna kadar sahip çıkacağım..."

Wilma Elles/ Oyuncu

dünyanın mıknatısı olsun

Bir dizide rol almak için Almanya'daki kariyerini bırakan ve o günden beri burada yaşayan Wilma Elles tam bir aşığı. Olaylar, onun bu tutkusunu hiç etkilememiş: "Bu kalkışmadan dolayı ne zor günler atlattı Türkiye. Ama güçlü Türk halkı kahraman olarak dünyaya örnek oldu. Yenikapı'da bir demokrasi zaferi kutladık. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Türkiye her geçen yıl daha güçlendi ve güçlenmeye devam edecek. Bunun için ben de elimden geleni yapacağım çünkü Türkiyeli olmaktan gurur duyuyorum. Başka ülkelerde Türkiye'nin güzelliğini göstererek Türkiye'yi kalplerinde hak ettiği yere getirmeye yardım etmekten gurur duyuyorum. Türkiye gösterdi ki birliktelik en önemlisi. Birlikte herşeyi başarabiliriz! Türkiye dünyanın mıknatısı olsun.

Julien Martin/ Iş adamı

Birkaç kriz atlattık
Julien Martin bir iş adamı ve yatırımları var: "10 yıldan uzun süredir Türkiye'de yaşıyorum. Bugüne kadar zaten birkaç kriz yaşadım. Ama bunların hiçbiri benim Türkiye'nin potansiyeline ve gücüne dair görüşümü değiştirmedi. 15 Temmuz'da yaşadığımız son olay elbette çok korkutucuydu. Ama bence bu olay insanları bir araya getirdi ve bunun uzun vadede çok güzel sonuçları olacak. Fauchon ve Le Baron olarak markamızı Türkiye'de büyütme ve geliştirme planındayız."

Pascal Nouma/ Eski futbolcu

Son nefesimi burada vermek istiyorum
"Olayın olduğu gece, ailemle birlikte Antalya'da Etoo Vakfı'nın düzenlediği, dünyaca meşhur futbolcuların katıldığı organizasyondaydım. Olayı otelde öğrendik ve şaşkınlıkla takip ettik. Gelen yabancı konuklar ne olduğunu anlamadı ama herkesin suratında bir endişe ifadesi vardı. Yıllardır bu ülkede yaşıyorum ve bu ülkenin ne kadar büyük olduğunu gayet iyi biliyorum. Bugüne kadar bir çok sorun yaşandı ve hepsinin üstesinden gelindi. Ama bu seferki biraz daha farklıydı. Terör olayları dünyanın her yerinde oluyor. Kimse bu yüzden Türkiye'den çekinmesin. O gece yaşananlar gerçek bir tarihti, halkın canını ortaya koyarak vatanına, toprağına sahip çıkması inanılmazdı. Sonuçta kazanan inanmış halk oldu. Böyle bir badireyi atlatan bir ülkenin kolay kolay yıkılacağına ihtimal bile vermiyorum. Elimden geldiğince onların yanında olmaya çalıştım, bir gece nöbete katıldım, insanların gözlerinde vatan sevgisini gördüm. Her zaman söylüyorum burası benim de vatanım, ve son nefesimi burada vermek istiyorum. Ben bundan sonra Türkiye'nin çok iyi yerlere geleceğine kalpten inanıyorum."

Danilo Zanna/ Aşçı

Demokrasi taraftarıyız!
Danilo Zanna, atv'de yayınlanan Elin Oğlu programının sunucularından biri. İtalyan Zanna, ailesi ve kendisi için en iyi ülkenin Türkiye olduğunu anlatıyor: "15 Temmuz'dan sonra Türkiye'yi terk etmeyi hiç düşünmedim. Ailem Türk ve onlar burada yaşıyor. Ben de onların yanındayım. Ailemi alıp, İtalya'ya dönmek de bir seçenek ama ben ve ailem demokrasi taraftarıyız. Burada yaşamaya devam edeceğiz. Ailemle beraber demokrasinin yanındayım."

Allen Hulsey/ABD'li müziyen

Tarhana çorbasız olmaz!
Allen Hulsey Amerikalı bir müzisyen. Dört yılı aşkın süredir İstanbul'da yaşıyor. Ve artık Türkiye'yi evi gibi hissettiğini ifade ediyor: "Şu an saat 8.44. Atatürk Havalimanı'nda sabah çayımı, tarhana çorbamı içtim, ıspanaklı gözlememi yedim. Türkiye'deki müzisyenlerden öğrendiğim önemli bir ders: İlk kez Göksel'in orkestra şefinde gördüm. Sabah çorba içilir. Bu adeti her hafta Bodrum'a veya yurtdışına uçmadan önce uygularım. Türkiye'de yaşayan bir yabancı olarak sürekli 'Buraya neden geldin?' veya 'Herkes New York'a kaçarken senin burada ne işin var?' sorularıyla karşılaşırım. Bu soruyu genelde ABD'de bulunmamış, oradaki kültürü ve farklı dengeleri bilmeyen, bunlara tanık olmayanlar sorar. Çeşitli cevaplarım olur ama temelde Türk insanını sevdiğimi söylerim, işin özü budur. 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre önce Türkiye'de birkaç terör olayı yaşandı, biri de şu an bu satırları yazdığım havalimanında gerçekleşti. Türk milleti her zaman birdir ve hümanist düşüncelere sahiptir. Bu ülke için hayatını veren tüm şehitler, tanımadığı, bilmediği dostları ve kardeşleri için hayatlarını feda etmeye hazırdı, özgürlük ve demokrasi için en büyük fedakarlığı yaptılar. Allah rahmet eylesin. "

Bernd Conrad/ İşletmeci

Buradan vazgeçmem mümkün değil
"Hard Rock Cafe İstanbul, Türkiye'ye uzun süreliğine geldi, kısa süreli değil. Halkın dirençli olduğunu inancımız sonsuz. Binlerce yıllık tarih ve kültür kısa bir belirsizlik süreci içinde yok edilemez. Korku unutulacak ve insanlar seyahat etmeye, dışarı çıkıp eğlenmeye devam edecekler. Ben bu normalleşme sürecinin bir parçası olup, sıkıntıların geride kaldığına şahitlik etmek istiyorum. İki yıl önce İstanbul'a ilk geldiğimde, bu şehre âşık oldum. Mutfak kültürü ve her köşe başında karşımıza çıkan tarihten çok etkilendim. Ama bundan da ötesi insanların sıcaklığı ve nezaketine hayran oldum. İş için dünyanın dört bir yanında çalıştım ama buradaki çalışma arkadaşlarım gibisini görmedim. Onlardan vazgeçmem mümkün değil."

Antonio Stokes/ Öğretmen

Kovsalar gitmem
Antonio Stokes, atv'de yayınlanan ve fenomen olan Elin Oğlu programının bir diğer sunucusu... Yıllardır Türkiye'de yaşayan Stokes, Türkiye'den ayrılmayı bir an bile düşünmediğini söylüyor: "Ben Türküm. Burası benim ülkem, memleketim. Amerikalı olabilirim ama artık Türküm. Anne tarafım da burada yaşıyor. Kalbim, ruhum burada, bu toprağın insanıyım. Bu ülkeden gitmem için ancak kovmaları gerekir. Gerçi kovsalar da gitmem. Bu ülkede yaşamaktan gurur duyuyorum."

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERDİLER
Luigi Datome/ Fenerbahçe Basketbol Takımı oyuncusu:
İstanbul'a dönmekten korkmuyorum. Durum şimdiden normale dönmeye başladı. Tüm bu olaylar kararımı değiştirmez. Ben ve tüm arkadaşlarım geçirdiğimiz harika sezonu yeniden yaşamaya çalışacağız.

Custodio Castro/ Akhisar Belediyespor oyuncusu):
Olaylar var diye Türkiye'den ayrılmam.

Andre Santos/ Futbolcu:
Fenerbahçe ve Arsenal'in Brezilyalı eski oyuncusu Boluspor Takımı'nın oyuncusu Andre dos Santos da milli iradeye saygı yürüyüşüne katılarak, omzuna Türk bayrağı alarak yürüdü.

Yolanthe Cabau: Galatasaray Futbol Takımı'nın oyuncusu Wesley Sneijder'in eşi:
Daha iyi günler için umutluyum. İstanbul bizim evimiz, biz orada yaşıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası bizim de ülkemiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN