Doğru yatak omurganızı korur

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Doğru yatak omurganızı korur

Her günün üçte birlik kısmını yatakta geçiriyoruz. Bu yüzden vücut sağlığımız ve omurgamızın duruşu için seçtiğimiz yatak büyük bir öneme sahip. En başta zor gelse de doğru yatağı seçmek çok da zor değil. Önemli olan omurgadaki doğal eğrilikleri koruyan bir model bulabilmek

İyi bir güne başlamanın yolu kaliteli bir uykudan geçer. Günümüzün üçte birlik kısmını yatakta geçirdiğimiz düşünülürse iyi bir uyku için yatılan yatağın önemi ortadadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda uzman olan Dr. Ekimler Süslü, "Omurgamız için ideal yatak, omurgada fizyolojik olarak var olan doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan ve bu eğriliklerin artma ve azalmasına yol açmayan, vücudu her noktadan destekleyen yataktır" diyor. Süslü ile sağlığımız için uygun bir yatağın nasıl olacağı konusunda konuştuk
Yumuşak yataklar, omurgada bulunan doğal eğriliklerin bozulmasına ve bel sırt bölgesindeki adalelerin zayıflamasına ve uykuda dönme hareketinin zorlaşmasına neden olur.
Sert yataklar ise yatağa temas eden ciltte zedelenme ve bel adalesinde sertleşmeye yol açtığı için bel ağrılarında artmaya neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı ne çok yumuşak ne de çok sert yataklar günlük kullanım için önerilmez.
Piyasada çok çeşitli yatak sistemleri bulunmaktadır. Visco elastic malzeme içeren yataklar, akıllı sünger denilen maddelerden yapılmıştır. Kişinin ağırlığı ve vücut ısısı ile yavaş yavaş inerek vücut kıvrımlarına göre şekil alır. Vücut tüm noktalardan desteklendiği için bel ve sırt ağrısı azalır.
Yaylı yataklardan paket yay sistemli olanlar yatış pozisyonundaki ağırlık dağılımına göre destek verir ve her yay ayrı torbalar içerisinde bağımsız hareket eder. Bu nedenle çift kişilik yataklarda tercih edilmelidir.
Tüm bunların yanında antibakteriyel kumaştan üretilmiş, terlemeyi ve üşümeyi engellemek için çeşitli kumaş ve malzemelerin kullanıldığı yataklar da bulunmaktadır.
Yatakların tüm bu özelliklerine rağmen asıl olan omurga sağlığı için yatağın, omurgadaki doğal eğrilikleri desteklemesi, doğal liflerden üretilmiş olması, yatağın esnememesi ve özelliğini uzun süre koruyabilen orta sertlikte bir yatak olmasıdır.
Yatağın boyutları da rahat bir uyku açısından önemlidir. İdeal yatak boyu yatan kişinin boyundan 20 cm fazla, eni ise en az 95 cm olmalıdır.
Çocuklar çok sert veya çok yumuşak bir yatakta yatmamalıdır. Çocuklar için üretilen yataklar tercih edilmelidir.

DOĞALLIĞIN KONFORU
Keyifli bir uyku için yastık ve yorgan seçiminin doğru kriterlere göre yapılması şart. Güzel bir uyku ile geçen bir geceden huzurlu bir güne uyanmak için size en uygun dolgu maddesini seçmeniz gerektiğini unutmayın… Hayatımızın her alanında olduğu gibi uyku ürünlerinde de doğal olanı tercih etmeliyiz. Maya Tekstil'in premium yastık ve yorgan markası Penelope, doğal dolgu maddeleri ile hazırlanan yastık ve yorgan seçeneklerini geniş koleksiyonu ile sunuyor. Doğadan gelen doğal, konforlu uyku Penelope, Naturide ve Elide koleksiyonları ile sağlıklı, doğal ve kişiye özel uyku konforu sağlıyor. 23 yıllık kaz tüyü uzmanlığı ile ülkemizi kaz tüyü konforu ile tanıştıran Penelope Naturide koleksiyonunda; kişinin yatış biçimine özel yastık, oda ve vücut sıcaklığına özel kaz tüyü yorganlar ile ideal uyku konforu sağlanıyor. Penelope Diamond yastık ve yorganlar özel jakar desenli kumaşı ve doğal, hafif ve sağlıklı kaz tüyü dolgusu ile kaz tüyünün doğallığını ve şıklığını bir arada sunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğru yatak omurganızı korur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN