Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündüz , gece eğlence diyarı

Bu şirin yarım, gündüzleri ve plajlarıyla geceleri ise eğlencesiyle eşsiz bir sunuyor. Eşek Adası, muhteşem koyları ve termal sularıyla öne çıkan Çeşme, gastronominin de önemli bir durağı

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Gündüz deniz, gece eğlence diyarı

Çeşme'yi ayrıcalıklı kılan özelliklerinin başında doğal koyları, eşsiz plajları ve beach eğlenceleri geliyor. Bu turizm köşesi, adeta uyumuyor. 24 saat eğlence kesintisiz sürüyor. Öyle ki, büyükşehirlerin eğlence mekanları yazın Çeşme'de alıyor soluğu. Eğlence dünyasına dalmn eşsiz koylarını gezmeye ne dersiniz? Yarımada, plaj ve koylarıyla oldukça iddialı. Bu iddiasında da haklı. Doğa, çeşmeye oldukça cömert davranmış. Tam tamına 133 km'lik bir sahil şeridine sahip. Bazı koylarının uzunluğu 30 km. Ilıca, Altın Kum, Ayayorgi, Alaçatı, Pırlanta gibi koy ve plajları ilgi odağı. Tüm koylar, -kum-güneş üçlemesinin yanı sıra kendisine has birtakım ayrıcalıklara sahip. Ne mi bu ayrıcalıklar? Mesela, Ilıca, termal sularıyla, Altın Kum, eşsiz kumsalı ile Pırlanta Plajı ise parlak kumlarının yanı sıra su sporlarıyla öne çıkıyor. Bu noktada Alaçatı'nın çıkışındaki Reisdere'nin de termal kaynaklarından nasiplendiğini belirtelim. Çeşme, konaklamada da zengin bir alternatif sunuyor. Konaklamada konforu ilk sıraya koyuyorsanız Çiftlikköy ve Pırlanta'daki oteller size göre. "Ben kampçıyım" diyenlerdenseniz Ildır'ı tercih etmelisiniz. Ildır'da kamp yaparken, yöredeki antik kentleri de keşfetme imkanına sahip olmanız da büyük bir zenginlik. Yöre termal bakımından çok zengin olduğu için deniz yerine kaplıca istiyorsanız bunun içinse adresiniz Şifne. Nerede kalacağınızı düşünmeyin, çok sayıda pansiyon misafirlerini ağırlıyor. Bu noktada Ilıca ve Ildır'a da ayrı bir paragraf açalım.

TATİL VE ŞİFA ILICA'DA BİR ARADA
Ilıca Koyu, tabiat ananın büyük iltimas geçtiği bir yöre. Deniz ve termal suları buluşturan dünyadaki nadir yerlerden. Yörenin en büyük zenginliği denizin içinde kaynayan sıcak kükürtlü suları. Bu özelliği Ilıca'nın plajı ile buradaki diğer plajları adeta doğal bir termal havuzuna dönüştürüyor. Bu nedenle Çeşme yarımadasının hem en popüler hem de en büyük turizm duraklarından olmuş Ilıca. Böyle olunca her seviyede ve kapasitede çokça konaklama alternatifine sahipsiniz. Hem de her bütçeye uygun. Buranın bir diğer ayrıcalığı da, denize doğru 100 m'ye kadar yakın bölgenin insan boyunu geçmemesi. Yani denizi çok derin değil. Çok iyi yüzme bilmiyorsanız bile, suları sığ olduğundan tedirgin olmaya gerek yok. Gelelim Ildır'a. Kendi halindeki bu köy, adacıklarının muhteşem görselliğiyle karşılıyor sizi. Bu kasabasını, yurt çapında tanıtan ise bir dizi oldu. Fatmagül'ün Suçu Ne dizisiyle bilinirliliği artan köyün öne çıkan bir başka zenginliği de, Erythrai Antik Kenti. Burayı gezerek, yörenin tarihi hakkında geniş bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Kendi halinde, küçük ama böylesi zenginliklere sahip. Ayrıca, lokması ve balık çiftlikleri de meşhur. Çevre yörelerden birçok tatilci, sadece lokma yemek için bu şirin köye geliyor. Sokaklarında gezinirken, enginar ayıklayan yöre insanı da sizi şaşırtmasın. Çünkü bu köy, enginarıyla da öne çıkıyor.

EĞLENCE VE AYAYORGİ KOYU
Bu eşsiz doğal Ayayorgi Koyu, eğlencenin merkezi. Çeşmeye gelip eğer buraya uğramadıysanız, tatilde eğlendim demeyin. Ünlü eğlence mekanlarını ağırlayan yöre, eğlence alternatifleriyle binlerce turiste unutulmaz tatil sunuyor. Gündüz muhteşem denizinde serinleyebileceğiniz beldenin gecesinde de hoş zamanlar geçirebilirsiniz. Her yaştan kişiye eğlence sunan koy, bolca beach kulübü ağırlıyor.

EŞEK ADASI
Ada, Çeşme'den bir saat uzaklıkta. Doğal konumu, adından anlaşılacağı üzere eşekleri ve tertemiz koylarıyla turistlerin göz bebeği. Yazın bir başka güzel olan bu ada, günü birlik yat gezintileri için oldukça ideal. Milli park olduğu için adada konaklamak yasak. Ada sadece yazın değil baharda da çok güzel. Bu mevsimde yolunuz düşürse buraya, ada sizi yaban nergisleri ve kekiklerin mis kokuları arasında karşılayacaktır. Bu arada adanın tek sahibinin eşekler değil. Adada bolca tavşan ve yaban domuzlarının bulunduğunu da hatırlatalım.

KUMRUSU ÇOK LEZZETLİ
Çeşme, lezzetleriyle de öne çıkan bir turizm köşesi. Deniz mahsullerinin bin bir çeşidini bulabileceğiniz zaten malum. Ama kumrusu, kopanisti peyniri, asma pidesi, damat tatlısı, sakız reçelini ya da sakızlı dondurmasını denemelisiniz. Gurme rotası olarak da önemli bir durak olan yarımada, birçok ünlü restoran ve kafenin de merkezi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündüz deniz, gece eğlence diyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN