Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kağıt kıvırarak ya ulaşıyor

Sena Runa, stresinden kurtulmak için kendisini kâğıtların sına verdi, işi bıraktı. Artık o bir dünya vatandaşı. Kâğıt kıvırma sanatıyla yaptığı işlerinin ’dan Amerika’ya kadar alıcısı var

Kağıt kıvırarak dünyaya ulaşıyor
" yerine gitmek benim için hapse girmek gibi bir şeydi. Sevmediğim bir işi yapıyordum. Çok sıkılmıştım. Kendimi robot gibi hissediyordum" diyen Sena Runa (33) sevmediği bir işi yapmanın yükünü yedi yıl boyunca yüreğinde taşıdı. Sonunda yeni arayışlara yöneldi, hobilerin sını araştırdı. Bunu yaparken de niyeti "Beni ne mutlu eder?" dü��üncesiydi. İlk origamiye başladı ama kısa sürede yaratıcılığını konuşturabileceği, kendinden bir şeyler katabileceği bir hobi olmadığını düşündü. İnternette harıl harıl yeni hobiler araştırdı. Sonunda renkli renkli kâğıtlarla yapılan Quilling ile (Kâğıt Kıvırma Sanatı, Kâğıt Telkari) tanıştı. İşe devam ederken ise kâğıtların dünyasında kendini keşfetmeye başlamıştı bile. İş çıkışında evinde geç saatlere kadar rengârenk kâğıtları incecik şeritler halinde kesip kıvırarak tasarımlar yapmaya koyuldu. Yeni fikirler aklına geldi. İlk yaptığı tasarımlar şekilsiz olsa da yılmadı. Kâğıdın telkâri halini ilerlettikçe ilerletti. Tekrar tekrar kâğıttan kalpler, balerinler, balonlar yaptı.

EVİ ATÖLYESİ OLDU
"Çocukken resme ve görsel şeylere meraklıydım. El becerim çocukluktan beri vardı ama üniversite tercihi geldiğinde güzel sanatlar yerine garanti iş olsun diye işletme okudum. Şimdi ise geriye dönüş yaptım. Bu içimde bir ukdeydi" diyen Runa, ilk tasarımlarını eş-dost, akrabaya hediye etmeye başlamış. Çok beğenilince internet sitesine işlerini eklemiş. Bir ay gibi kısa bir sürede de 'dan tasarımı gören bir kişi satın almak için başvurmuş: "Üç B dediğim, baykuş, balon ve balerin tasarımlarım satın alındı. Çok mutlu oldum" diyor. Asıl sanat serüveni de bu olaydan sonra başlamış. Kendini daha fazla vermiş hobisine. Hem iş stresinden kurtulmuş hem de işinden ayrılma fikri doğmuş zihninde. "Bunalmıştım işten. Ama 'İşten ayrılırsam ne yapacağım? 'diye düşünüyordum. Zaman içinde tasarımlarımla da gelir sağlayabileceğimi görünce tüm cesaretimi topladım, işten ayrıldım. Kendimi kâğıt kıvırma sanatına verdim, bu benim için bir kaçış yolu oldu" diyor. İşini bırakmasına ne arkadaş çevresi ne de ailesi tepki göstermiş. "İyi yaptın!" bile demişler. O şimdi evini atölye gibi kullanıyor. Geç saatlere kadar kâğıtları muhteşem işlere çeviriyor.

DÜNYA VATANDAŞIYIM
Dört yılda kâğıt kıvırma sanatında 50 çeşit var etmiş. Küçük Prens, keman, gitar, balerin, ejderha, dünya haritası tasarımları da bunlardan birkaçı sadece. Dünyanın dört bir yanından işlerine de talep büyük. Runa: "İnsanların yaptığım tasarımlarımı hediye etmeleri ve başka insanları mutlu etmeleri beni sevindiriyor" diyor. Bu motivasyon da tasarımlarına çizimler eklemesine neden olmuş. Instagram'da tasarımlarını paylaştıkça başkalarına ilham kaynağı bile olmuş: "Quilling'e çizim eklemek benim keşfettiğim bir uygulama. Çizim ve kâğıt kıvırma sanatını birleştiriyorum. Beni örnek alanlar da kâğıt kıvırma sanatlarına resimler eklemeye başladı" diyor. Kâğıt kıvırma sanatını öğrenmek isteyen de çok kişi var. Bunun için atölye açmayı arzu ediyor. Sergi açmak ise en büyük hayali. Gittiği her ülkeden renkli ve farklı kâğıtlar da topluyor. "Her yaptığım tasarımda, 'Bu dünyanın uzak köşesindeki bir eve gidecek, duvara asılacak ve insanları mutlu edecek' diye düşünüyorum. Kâğıt kıvırma sanatıyla başkalarının hayatlarına dokunmak da özel bir duygu. Kendimi dünya vatandaşı gibi hissediyorum" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kağıt kıvırarak dünyaya ulaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN