Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama döneminde dolandırıldık

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Obama döneminde dolandırıldık

ABD’de yaşayan Afro- Amerikalılar tarihlerinin en büyük hayal kırıklığını ülkenin ilk siyahi devlet başkanı Barack Obama döneminde yaşadı. Sekiz senenin sonunda ortaya çıkan bilanço büyük bir fiyaskoydu. Buna rapçi P. Diddy’nin de aralarında bulunduğu birçok ünlü isim de tepki gösterdi

20 Ocak 2009... Afrika'dan gemilere doldurulup getirilen ve aynı birer eşyaymışcasına satılan, insani hiçbir hakka sahip olmayan siyahiler için tarihe geçen bir gündü. Evet bu gün, tarihi kölelikle kirlenmiş, yüzlerce yıl boyunca işlenen insanlık dışı suçlarla tarihe geçen ABD için unutulmaz bir gündü. Ülkenin ilk siyahi kökenli başkanı Barack Obama, 20 Ocak 2009'da yemin etti ve resmen ülkenin ilk siyahi başkanı oldu. Amerika 8 Kasım'da yapılacak seçimle yeni başkanını seçmeye hazırlanırken 2008'in ardından 2012 yılındaki seçimlerde de koltuğunu korumayı başaran Obama'nın geçen sekiz sene boyunca yaptıkları her gün konuşuluyor. Şahin George W. Bush'un ardından değişim ve umut sloganlarıyla arka arkaya iki seçim kazanan Obama'nın iktidarda kaldığı döneme en büyük tepkiyse onun başarılı olmasını sağlayan siyahilerden geldi... Bu hafta dünyaca ünlü rapçi P. Diddy'nin katıldığı bir televizyon programında, "Bence siyahiler dolandırıldı. Demokratlar'ın adayı Hillary Clinton da Afro-Amerikalılar'ın oylarını almak istiyorsa, bizleri cidden ikna etmek zorunda" demesi yabana atılacak bir yorum değildi. Yapılan son kamuoyu yoklamalarında siyahilerinin yüzde 85'i oylarını Demokratlar'dan yana kullanacaklarını söylese de siyahilerin fikir önderi olarak gördükleri pekçok kişi arka arkaya ülkenin ilk siyahi başkanının yönetiminde siyahilerin birçok konuda kan kaybettikleri görüşünde.

BİR YILDA 136 KİŞİ ÖLDÜ
Bu yılın tamamlanmasına henüz dört ay varken açıklanan son raporlara göre şiddeti yüzünden 136 siyahinin sokaklarda öldürülmüş olması da Obama'ya karşı duyulan tepkinin en büyük nedenlerinden... The Guardian gazetesinin yaptığı ve yayınlandığı dönemde çok konuşulan bir araştırmanın sonuçlarına göre de siyahi bir gencin beyaz bir gence göre Amerikan polisi tarafından geçersiz bir nedenden öldürülme riski dokuz kat fazla. Ülkenin en üst düzey yöneticisinin siyahi olduğu bir ülkede, sadece cildinizin rengi nedeniyle polis tarafından hedef olarak görülmek çok da kolay kabul edilebilir bir şey olmasa gerek.

İŞSİZLİK ARTTI
Tabii siyahiler Obama yönetimi sırasında sadece polis dehşeti yüzünden zor günler yaşamadı... İşsizlik oranları 2009 yılından bugüne kadar her geçen gün onlar için arttı. Obama'nın ilk yemininden bu yana iş gücüne katılan Afro-Amerikalıların oranı yüzde 63.2'den yüzde 61.7'ye düştü. Obama yönetimi altında açlık sınırında yaşayan Afro-Amerikalılar'ın sayısı yüzde 25.8'den yüzde 26.2'ye yükseldi. Siyahi çocukların yüzde 33'ü fakirlikle karşı karşıya kaldı. Bu oran Obama'nın yemin töreninden sonra hiç artmadığı kadar arttı. Fakir siyahi ailelerin kazancı yıllık 35 bin 954'ten 35 bin 398 dolara düştü. 2015 yılından bu zamana kadar ev sahibi olan Afro-Amerikalılar'ın sayısı yüzde 46.1'den yüzde 41.9'a kadar düştü.

IRKÇI GRUPLAR ÇOĞALDI
Obama'nın seçilmesinden sonra Los Angeles Times'tan Shelby Steele'in biraz safça "Bu zafer Amerika'nın artık ırkçılığı bir yana bırakması anlamına mı geliyor?" diye sormasının üzerinden çok geçmedi. Ama bu süre zarfında Amerika'daki ırkçı grupların sayısı arttı. 2000 yılında sayıları 602 olarak açıklanan ırkçı grupların sayısı 2014 yılında 1007'nin üzerine çıkmıştı. 1865 yılında Amerika'nın Tennessee eyaletinde kurulan KKK (Ku Klux Klan) örgütü de Obama'nın seçilmesinden sonra üye sayılarının iki kat arttığını açıkladı.

ŞÖHRETLER BİRER BİRER SIRT ÇEVİRDİ
Obama'nın 2008 yılındaki seçim kampanyası tarihe geçen türdendi... Sosyal medyadan, Twitter üzerinden halkla iletişim kuran Obama, en küçük bağışçıları bile kendisine çekebildiği bir sistem kurmuştu. Seçimi kazanmasında tabii ki kendisine destek ünlü isimler de etkiliydi. Şu anda hayal kırıklığını ifade eden P. Diddy bu isimlerden biriydi. Jay-Z ve eşi hem bağış yemeklerinde hem de mitinglerdeydi. Ancak iki dönemin ardından siyahi şöhretler Obama'ya resmen sırtlarını çevirdi. Drake'nin Summer Sixteen isimli şarkısında "Öç alma zamanı, senin yapamadığını yapıyorum. Söyleyin Obama'ya benim sözlerim aynı birer kırbaç gibidir, ayrıca hepsi kurşun geçirmezdir" demesi de artan tepkinin bir ifadesiydi. Obama'nın en çok sevdiği rap'çi olduğunu söylediği Kendrick Lamar'ın da Hood Politics isimli şarkısında, "Obama ne yapabilirim ki diyor. Bize uyuşturucu ve silah verdiler, sonra bunlar zor dediler" diyerek Obama'nın siyahileri yalnız bırakan duruşuna tepki göstermesi de dikkat çekmeyecek gibi değildi. Chicago'lu rap'çi Lupe Fiasco katıldığı bir televizyon şovunda siyahi ölümlerin artmasını Obama'ya bağlayıp, "Tanıdığım en büyük terörist o" demesi de çok sert bir yorumdu.

KIRILMA NOKTASI FERGUSON
Obama, 2014 ağustos ayında başkanlık döneminin en önemli sınavlarından birini yaşadı. Olaylar, Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında yaşayan Michael Brown isimli silahsız siyahi gencin beyaz bir polis tarafından uygulanan şiddet sonucu ölmesiyle başladı. Missouri genelinde başlayan protestolar ABD'nin dört bir yanına yayıldı. 18 yaşındaki Michael Brown'un ölümünü protesto etmek için 10 Ağustos'ta yerel halk mum ışığı nöbetine başladı. Artan protestoları durdurmak için Ferguson Emniyet Müdürlüğü yetersiz kaldı. Missouri Milli Muhafızları'na müdahale için yetki verildi. Protestolara katılan birçok insan polislerlerin orantısız müdahalesi sonucu hastenelik oldu. Obama'nın yeterli inisyatif gösterememesi ve olayların büyümesine engel olmaması başkanlık dönemindeki ilk kırılma noktası olarak kabul edildi.

SİYAH HAYATLAR DEĞERLİDİR
Yaklaşık üç yıl önce siyahilere yönelik şiddet olaylarının her geçen gün artması üzerine sosyal medyada Black Lives Matter (siyah hayatlar değerlidir) hashtag'li girişler görülmeye başlandı. Ama bu hareket yaklaşık iki ay önce 5-6 Temmuz tarihlerinde iki siyahi Amerikalı'nın polis tarafından, herhangi bir tehlike arzetmezken öldürülmesiyle iyice yükselişe geçti.

BEYONCE'NİN HAYAL KIRIKLIĞI
2008 yılında yemin töreninde büyük bir gururla milli marşı söyleyen Beyonce, Obama'nın siyahi ölümleri durduramamasına en büyük tepkiyi veren ve siyahilerin hakları için daha çok çalışan isimlerden biri. Geçtiğimiz günlerde MTV'nin Video Mizik Ödülleri gecesine çocukları polis şiddeti yüzünden ölen bir grup anneyle katılması da bunun en büyük göstergesi. Ödülünü New Orleans halkına armağan eden Black Lives Matter örgütü taraftarlarıyla sık sık bir araya gelen Beyonce yaşananlara en büyük tepkisini 77 milyon takipçisinin olduğu Instagram üzerinden verdi. "Bizim genç kadın ve erkeklerimizi öldürmeleri beni hasta ediyor. Artık ayağa kalkıp bizi öldürmelerinin önüne geçmenin vaktidir" diye yazan Beyonce'nin Superbowl sırasındaki mini konserine Kara Panterler örgütünün formasını andıran kostümler giymiş dansçılarla çıkması da akıllara kazındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama döneminde dolandırıldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN