Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mülteci kadınların sesi olacağız

KADEM, 25-26 Kasım’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile yerli, yabancı pek çok konuğun katılımıyla II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’ni düzenliyor. Suriyeli mülteci kadınlar ve sorunlarına odaklanan zirve öncesi KADEM başkanı Sare Aydın Yılmaz’la konuştuk

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Mülteci kadınların sesi olacağız
Şiddet, toplumsal baskı, cinsiyetçi bakış, taciz, sömürü, iş yerinde ayrımcılık, ücrette eşitsizlik... Kadınların gündelik hayatta yaşadığı sayısız güçlükten sadece birkaçı...
Şükür ki konuya dair çalışan kadın derneklerinin sayısı her geçen gün artıyor. KADEM bu derneklerden biri. Dört yaşında, genç bir dernek. Ama bu kısa süreye sayısız çalıştay, toplantı ve zirve sığdırdı.
Kadın meselesinin çok yönlü ele alınması gerektiği konusunun altını ısrarla çizen dernek önümüzdeki hafta II. Kadın ve Adalet Zirvesi'ni gerçekleştiriyor.
Zirve öncesi KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ile buluşup zirvenin detaylarını konuştuk.

- Zirve ikinci kez düzenleniyor. Bu yıl öne çıkan konular neler olacak?
- 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü. Biz de bu günlerde dünyanın pek çok ülkesinden gelecek misafirlerimizle uluslararası bir zirve yapıyoruz. Açılışına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'nin de katılacağı zirvede, Barış Süreçlerinde Kadın ile Suriyeli Mülteci Kadınlar ve Sorunları başlıkları öne çıkacak. Malum mülteci meselesi son dönemin en önemli konusu.
Biz de mülteci kadınların sesi olacağız. 25 Kasım Cuma günü açılıştan sonra, Bakanlar Düzeyinde Müzakere Oturumu gerçekleştirilecek. Bu oturuma, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Filistin, Hırvatistan, İran, Kosova, KKTC, Liberya ve Sri Lanka'dan bakanlar katılacak.

- İkinci günün başlıkları neler?
- 26 Kasım Cumartesi, yerli ve yabancı katılımcılarla dört ayrı oturumda kadına dair tüm sorunlar konuşulacak.
Barış süreçlerinde kadın, Suriyeli mülteci kadınlar ve sorunları, çalışma yaşamında kadın ve istihdam imkanları, siyasal hayat, sivil toplum ve karar mekanizmalarında kadın, kadına karşı şiddet ve ayrımcılıkla mücadele yolları, kültürel kodlar ve erkeklik, sinema, televizyon ve sosyal medyada kadın, kadınların adalete erişimi ve hukuk başlıkları tartışılacak.

- KADEM bu sorulara nasıl yaklaşıyor?
- Kadının sosyo-ekonomik ve siyasal kalkınması, tarihsel süreç içinde verdiği özgürlük mücadelesi, statü elde etme kaygısı, fırsatlara eşit olarak erişme çabası, hukuk önünde eşitlik isteği, tarih boyu dünyanın tüm ülkelerinde var olan sorunlar. Konuşulacak pek çok ortak meselemiz var. Hemen şunu da belirteyim ki, kültürel olarak farklılıklar olduğu için elbette her toplumun kendine özgü ayrıca kadın meseleleri de var. Biz Batılı terimlerle kadın-erkek meselesine bakılmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Genellikle eşitlik talep eden bir söylem var. Eşitliği masaya yatırdığınız zaman şu sorular da peşi sıra geliyor: "Bu eşitlik kadına ne kadar hizmet ediyor? Eşitiz belki ama adaletli bir hayat mı yaşıyoruz?" Mesela kanun önünde eşitiz ama roller anlamında asla eşit yük kaldırmıyoruz.SARE AYDIN YILMAZ KİMDİR?
Indianapolis Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapan, doktorasını ise Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Aydın, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi. Aydın, zaman zaman ulusal ve uluslararası projelerde kıdemli program yürütücüsü ve koordinatör olarak görev üstleniyor. Akademik olarak, Türkiye- AB ilişkilerinde çalışmalarını yürüttükten sonra, milliyetçilik ve kimlik politikalarına, son zamanlarda ise, kadın meselesine yoğunlaşan Aydın, halen, Kadın ve Demokrasi Derneği başkanlığını yürütmekte.


Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'ni 25-26 Kasım'da Yeşilköy'deki WOW İstanbul Hotels & Convention Centers'da düzenliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteci kadınların sesi olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN