Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onların ofisi dünya

İnternet sayesinde bir yandan dünyayı gezip diğer taraftan işine devam eden ‘online göçebelerin’ sayısı giderek artıyor. Ama böylesi bir maceraya atılmadan önce almanız gereken hayati önlemler var

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Onların ofisi dünya
Kumsalda bir kulübede, karlarla çevrili bir dağ evinde ya da yemyeşil bitki örtüsü ile çevrili bir göl kıyısında... Birçoğumuzun hayalinde böylesi bir manzaraya uyanmak vardır. Hatta bütün bir yılı, şehir gürültüsünden çok uzakta geçirmek için can atıyoruz. Peki bu hayalleri gerçekleştirmek mümkün mü? Aslında cevap çok basit: Evet. Üstelik artık tüm bunları yaparken işinizi bile bırakmak zorunda değilsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde online göçebelerin sayısı giderek artıyor. Dünyanın dört bir yanında artık milyonlarca kişi, hem dünyayı geziyor hem de işine devam ediyor. Ofis dışında çalışarak yapılacak mesleklerin sayısı da her geçen gün artıyor. Gazeteciler, mimarlar, muhasebeciler, tasarımcılar, danışmanlar ve dahası... Tam bu noktada akla ikinci bir soru geliyor: İşten ayrılmadan dünya turu nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını en çok arayanlar genellikle ABD'liler veya Avrupa ülkelerinde yaşayanlar. Peki ama nasıl sanal göçebe olunur? Bu zorlu yola çıkmak için neler yapmak gerekir? İşte beş maddede dünyayı ofisleri haline dönüştürenlerin tecrübelerinden yola çıkan nasıl online göçebe olunur rehberi...

Sanal gezgin olma rehberi
1) PATRONUNUZU İKNA EDİN
Sabah 08:00 akşam 17:00 arasındaki mesai saatlerine sıkışmak istemeyenlerin atması gereken ilk adım patronlarını mevcut işlerini dışarıdan da yapabileceklerine ikna etmek olmalı. Bunu yaparken ilk önce evinizden çalışmaya başlayabilirsiniz. Mevcut işinizi evinizden de yapabildiğinizi patronunuza kanıtlayın. Ardından ofisinizi ev dışına taşımaya başlayın. İş yerinizdekiler ev dışında da sorunsuz şekilde rutin işlerinizi yürütebileceğinizi gördüğü an gezmeye başlayabilirsiniz.

2) TEKNOLOJİYİ KULLANIN
Ofis ve ev dışında iş hayatına devam etmek için en çok teknolojiye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu nedenle gideceğiniz tatil yerlerinde internet bağlantısı muhakkak olmalı. Binlerce kilometre uzaklıkta olan meslektaşlarınızla irtibata geçmek için Whatsapp, mail grupları, video konferans teknikleri, Skype, Google Hangouts ve diğer kolay iletişim yöntemlerini en iyi şekilde öğrenin. Şimdilerde Tayland'da yaşayan danışman Ellen Bard, "Ofiste yan odadaki arkadaşınıza bile artık mail atıyorsunuz. Dolayısıyla Berlin'deki işinizi benim gibi Chiang Mai'den yapmamanız için hiçbir engeliniz yok" diyor.

3) YALNIZLIĞA KENDİNİZİ ALIŞTIRIN
Gideceğiniz yerleri güvenliğe göre seçmelisiniz. Farklı şehirleri gezerek yazılar yazan Jennifer Lachs, "İlk yolculuğumda tavuk gibiydim. Çevremdeki her şeyden korkuyordum. O yüzden kendinizi güvende hissedeceğiniz adresler bulun" diyor. Ayrıca kendinizi yalnızlığa hazırlamanız gerekiyor. Sessiz bir adada güne başlamak birkaç gün çok iyi gelebilir, ama fazlası sizi hiç beklemediğiniz bir ruh haline sokabilir. Serbest gazeteci Suzanne Bearne, "Yolculuğa çıkmadan önce çevremdekilere gideceğimiz adreste bir tanıdıkları olup olmadığını soruyorum. Sosyalleşmek şart" diyor.

4) RESMİ İŞLERİNİZİ HALLEDİN
Geze geze çalışmaya çıkmadan önce özellikle vize işlemlerinizi doğru şekilde halletmeniz gerekiyor. Bazı ülkeler için çalışma izni almanız gerektiğini ve vergi düzenlemelerine de ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

5) EMİN OLUN
Hayatına online göçebe olarak devam etmek isteyenlerin akıllarından çıkarmamaları gereken önemli bir gerçek daha var: Bu iş her bünyeye uygun değil. Bir kere kendinize çok güvenmelisiniz, ayrıca kendi kendinizi motive edecek enerjiniz olmalı. Bunların dışında parasız kaldığınızda veya yatağınızı özlediğinizde güçlü olmalısınız. Son olarak arkanızda bir eş ve çocuk bırakmamalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onların ofisi dünya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN