Türkiye’nin en şık yönetim kurulu

Herbiri ayrı bir dünya, bambaşka bir renk. Hepsi çok başarılı, kariyerinin zirvesinde... Dev şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalışan bu beş kadın bir yandan da Tescilli Markalar Derneği’nin yönetim kurulunu oluşturuyor. İşte ilk ağızdan başarıya giden yolun şifreleri

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Türkiye’nin en şık yönetim kurulu
Hiç Tescilli Markalar Derneği'ni (TMD) duymuş muydunuz? Bu dernek 2001 yılında markaların taklit üretimleri, sahtecilik, haksız rekabet, paralel ithalat, vergi kaybını önleme ve yabancı markaların Türkiye'deki prestij ve haklarının korunması amacıyla kuruldu. Derneğin her iki yılda bir değişen yönetim kurulu beş kişiden oluşuyor ve tüm üyeler kadın.
Hal böyle olunca bu beş kadınla buluşmak benim için kaçınılmaz oldu. Bir iş günü mesai bitiminin ardından bu beşliyle bir otelin roof'unda bir araya geldik. Ben de büyük bir merak içinde onların otelin roof'una gelmesini bekledim. Asansör kapısı açıldığında bir film karesinden farksızdı gördüğüm. Farklı yaşlarda, çok şık, çok bakımlı ve çok fit beş kadın büyük bir neşe içinde asansörden indi. Beraber geçirdiğimiz yaklaşık üç saatin ne kadar eğlenceli geçtiğini kelimelerle ifade etmem imkansız.
Okul anılarını, öğrendikleri son detoks tariflerini, denizi, tatili, çocuklarını, eşlerini ve hayat tecrübelerini anlatan her bir kadın ayrı bir dünya... Her birinin iş hayatlarındaki deneyimleriyse kariyer planları yapan gençler için ders niteliğinde...

Füsun Kuran (RMK Classic CEO-Tescilli Markalar Derneği Başkan Yardımcısı)
İkiz annesi bir CEOİzmir Amerikan Koleji'nin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldum. Marmara Üniversitesi İşletme ve Organizasyon bölümünde doktora yapıyorum şu an. Kariyerime Arthur Andersen'de denetimci olarak başladım. Ardından Stefanel'de Finans Müdürü oldum.
2001'de Stefanel Genel Müdürü olarak başlayan yöneticilik hayatımı 2013 yılından beri RMK Classic çatısı altında devam ettiriyorum. RMK Classic'de CEO olarak görev yapıyorum ve ikiz annesiyim. Yedi yaşında iki kızım var yani.
İlk stajımı Hilton İzmir Oteli'nin Finans Departmanı'nda 1994 yılında yapmıştım. Zorluklar tabii ki oldu. Benim ayakta kalmamda empati yapmak ve proaktif olmam etkili.
İşimle ilgili de en çok insanlarla iç içe olmayı seviyorum. İşimi tutku ve aşk ile yapıyorum. Keyif ve disiplin içinde çalışıyorum. Mükemmeliyetçi bir yapım var. Gençlere "Her zaman çok çalışın" diyeceğim. Çalışmadan kimse başarılı olamaz. Diğer profesyonellerle bağlantıda olun. Ve son olarak her zaman iş hayatınızı ve sosyal hayatınızı dengede tutun.

Hülya Aslantaş (Global Blue-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı- Tescilli Markalar Derneği Başkanı)
Hedef ve aile olmazsa olmaz


Eğitim hayatıma Ankara Tevfik Fikret Lisesi'nde başladım. Liseyi Notre Dame de Sion'da tamamladım. Şimdi dönüp baktığım zaman başarımda babamın büyük rolü olduğunu düşünüyorum. "Benim kızım yapar" diyen bir babanın kızıyım ben.
Lise için İstanbul'a geldiğimde ilk sene zorlandım. İkmale kaldım. Azimle çalıştım ve liseyi birincilikle bitirdim. Ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldum. Henüz üniversitede okurken ailemin sahibi olduğu şirkette tüm itirazlarıma rağmen üst düzey yönetici olarak görevlendirildim. O gün not defterime "Şu an çevren belki haklı olarak başaramayacağını düşünüyor. Ama sen ne yapıp edip başarmak zorundasın" diye yazdığımı hatırlıyorum.
Çalışmak, azmetmek ve hedef koymak... Bu üçlü benim başarılı olmamı sağladı diyebilirim. Tabii ki tüm bunları yaparken ailenizi de kurun. Kendinize de bir hobi edinin. Ne yapıyorsanız severek, o an yaptığınız şeye kendinizi yüzde yüz vererek yapın. Üniversite yıllarından beri turizm sektöründeyim. Ayrıca 20 yıl önce eşimle birlikte dünyada Tax-Free sisteminin mucidi Global Blue ile bir ortaklık kurduk. Turistler için vergisiz alışveriş imkanını Türkiye'de başlatıp bugünlere getirerek ülkemize önemli bir hizmet kazandırdık.

Aslı Tezcan Karaçorlu (Swarovski Ülke Müdürü)
Sırrım insanları sevmekOrtaokul ve lise eğitimimi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde tamamladım. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldum. Ve İngiltere'de pazarlama üzerine eğitim aldım. İş hayatıma bankacılık sektöründe başladım aslında. Türkiye'deki ilk hipermarket sistemini kuran Carrefour'un kurucu ekibinde yer aldım. 2008 yılından bu yana da Swarovski'deyim. İşin kurulması ve markanın gelişmesi ile ilgili olarak ülke müdürü olarak görev alıyorum. Perakende beni çok heyecanlandıran dinamik bir sektör. Sakin ve sabırlı olmak, analitik düşünmek, empati kurabilmek, pozitif olmak ve insanları sevmek bence her işte başarılı olabilmenin sırrı. İş hayatına henüz yeni yeni adım atanlara ya da adım atmayı planlayanlara tavsiyem her ne yapıyorsanız gerçekten de severek yapın. Vizyoner olun. Tutkuyla ve etkinliğinizi göstererek çalışın hep. İnsanlara ve ilişkilere önem verin hep.

Gülçin Çelikel Gengeç (Soysal Genel Müdür Yardımcısı)
Çocukken her oyunda işe giderdimLiseyi Ankara'da bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldum. Öğrencilik yıllarında çalışmaya başladım. Üniversiteden sonra bir halkla ilişkiler şirketinde çalıştım. Ancak aradığımı bulamadım.
Sonra Soysal Eğitim Danışmanlık şirketine girdim. Ancak işe girişim asistan pozisyonunda oldu. Çok çalıştım. Organizasyon, pazarlama ve satış departmanları teker teker bana bağlandı. Küçükken evcilik oynarken bile, arabam, evim, çocuklarım, misafire gittiğim arkadaşlarım ve işim vardı. Henüz çocuk yaşta beynim böyle bir hayatı kurgulamış benim için diye düşünüyorum şu anda.
Her oyunda hep işe giderdim. Şu anki hayatım beş yaşındaki oyunumdan farklı değil biliyor musunuz?

Simge Telman (Harvey Nichols-Galeries Lafayette- Brandroom Türkiye Genel Müdürü)
Lisedeyken bileklik yapıp sattımParis'te dört sene okudum ardından eğitimime Galatasaray Lisesi'nde devam ettim. Lisenin ardından mühendislik eğitimi aldım.
The Marmara Taksim ilk çalıştığım yerdi. Satış ve pazarlama departmanında görev aldım. Bir yılın ardından otelcilik sektöründen ayrılma kararı aldım. Ancak satış ve pazarlamayı çok sevdim.
1998 yılından bu yana da perakende sektöründeyim. Lise yıllarında kuzenimle bileklikler yapıp, küçük butiklere sattığımı hatırlıyorum. 1990'da lisan eğitimi için Kanada'ya gittim. Her akşam oradaki Guess mağazasını gezdiğimi hatırlıyorum.
Türkiye'ye dönerken biriktirdiğim paralarla kendime bir Guess saat aldım (halen duruyor). Yıllar yıllar sonra 2005'te Demsa bünyesinde çalışırken Guess'e Türkiye'de 17 mağaza açtım. İnsan belki de hiç ummadığı şekilde içindeki tutkularla kendisine bir yol açıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin en şık yönetim kurulu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN