Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ları kullanma kılavuzu

Mutluluk kimyasallarını doğal yöntemlerle salgılayabileceğinizi biliyor musunuz? Bilim insanı Loretta Graziano Breuning imzalı Mutlu adlı kitap 45 günde daha mutlu bir insan olmanızı sağlıyor

Giriş Tarihi: 22.10.2017
Hormonları kullanma kılavuzu
Mutlu kimyasalları yeni yöntemlerle salgılamayı başarsanız harika olmaz mıydı? Bunları, kendiniz için yararlı şeyler yaparken salgılamak iyi olmaz mıydı? California State Üniversitesi'nde öğretim görevlisi, Inner Mammal Enstitüsü'nün kurucusu ve Oakland Hayvanat Bahçesi'nde gönüllü rehber olan Loretta Graziano Breuning'e göre içinizdeki memelinin beynini anladığınızda bunu yapabilirsiniz.
Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. Bunun en bilimsel yöntemi alışkanlıkları değiştirmek yani beynimizde yeni sinir yolları yaratmaktan geçiyor. Yeni bir sinir yolu inşa etmek için çok fazla para ya da zaman gerekmiyor. Sadece cesaret ve odaklanmayla, bu yeni davranışı kendinizi iyi ya da kötü hissetseniz de tekrarlamak yeterli.
Peki yeni bir alışkanlık kazanmak neden iyi hissettirmez? Breuning'e göre eski alışkanlıklar beyninizin asfalt anayollarına benziyor. Yeni davranışları işleme sokmak zor, çünkü onlar nöron ormanındaki dar patikalar. Bilinmeyen yollar tehlikeli ve yorucu, bu yüzden genelde bildiğimiz yollardan gideriz. İşte "Cesaret ve azimle yepyeni bir yol yaratabilir, 46. günde bambaşka bir siz olabilirsiniz" diyen Breuning'in önerileri...

45 günde daha mutlu bir sen

KÜÇÜK ZAFERLERİ KUTLAYIN
Her gün başardığınız şeyler vardır, mutlu kimyasal için yeni alışkanlıkları bulun. Beklentilerinizi ayarlayın, böylece yaptıklarınızdan memnun olabilirsiniz.

HAREKETE GEÇİN
Zamanınızı somut eyleme harcayın. İşinizi bırakma hayaliyle ya da çevrenizdekilere size yardım etmeleri için baskı yapmakla zaman harcamayın. Bu onların hedefi değil. Bunun yerine pratik gerçeklerle meşgul olun.

ÇITAYI YÜKSELTİN
İyi hisler mücadele ettiğiniz şeyle ilgili "doğru yerde" olduğunuzda gelir. Eğer basket potası aşağıdaysa basket atmaktan memnun olmazsınız. Çok yüksekse zaten denemek için bir nedeniniz yoktur. Emek vermek, karşılığında ödül beklediğinizde ama bu kolay olmadığında keyiflidir. Potayı yükseltip işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

GÜLÜN
Gülmek endorfini tetikler. Sizi güldüren şeyler bulun ve onlara zaman ayırın. Ama küçümsediğiniz insanlara tepeden bakarak gülmek bunu yapmaz. Gülüyor gibi yapmak da işe yaramaz.

ARA SIRA AĞLAYIN
Ağlarken fiziksel olarak endorfin salgılarız. Fakat yetişkinler genellikle ağlama isteğini bastırır ve bu da gerilim yaratır. Kendinizi serbest bırakmak rahatlama sağlar. Birkaç dakika ağlamak yıllarca bastırdığınız histen kurtulmanızı sağlayabilir.

VÜCUDUNUZU ESNETİN
Gerindiğinizde endorfin tetiklenir. Herkes günlük rutinine gerinmeyi ekleyebilir. Çünkü bunu televizyon izlerken, sıra beklerken, telefonda konuşurken yapabilirsiniz. Orta derecede gerinmeler kasılmış bölgeleri hareketlendirir. Acı hissetmeden önce durun. Biraz acının iyi gelmesi daha fazlasının da iyi olacağı anlamına gelmez. 45 gün boyunca gerinirseniz o kadar zevk alırsınız ki her gün yapmayı iple çekersiniz.

GÜVENİLİR OLUN
Oksitosin iki taraflı çalışır. İnsanlar size güvenebildiğinde sizin onlara güvenip güvenmemenizden bağımsız olarak iyi hissedersiniz. İnsanların size daha fazla güveneceği fırsatlar yaratarak oksitosinin keyfini çıkarabilirsiniz.

KONTROL EDEMEDİĞİNİZLE BARIŞIN
Beyniniz kontrol edemediğiniz şeyler arar ve kontrol sizdeyken iyi hisseder. Fakat kontrolünüz genellikle sınırlı ve öngörülemezdir, bu yüzden de öfke baş gösterir. Sınırlı kontrolünüzle rahat hissetmeyi öğrenebilirsiniz. Bu, kontrolü bırakmak ya da vazgeçmek anlamına gelmez. Sorumlu olmadığınızda güvende hissetmek anlamına gelir.Dört mutlu kimyasal

Dopamin: Aradığınızı bulmanın keyfi.
Endorfin: Acıyı örten coşku.
Oksitosin: Sosyal bağların konforu.
Serotonin: Sosyal önemin güveni.

Beyninizi eğitin

AYNA: Sahip olmak istediğiniz alışkanlığa sahip birisini bulun ve aynalayın.
DENGE: Hâlihazırda iyi olduğunuz mutlu kimyasalları geliştirin.
EKLEME: Eski mutlu köklerin üzerine yeni mutlu devreler inşa edin.
ENERJİ: Enerjinizi zor mücadelelere saklayın.
MİRAS: İçinizdeki memeliyi memnun etmek için bireysel varlığınızı koruyun.
EĞLENCE: Yeni davranışınızda eğlenceli bir yön bulun ve tekrarlayın.
PARÇALAR: Zorlu görevleri daha küçük parçalara bölün.
YAPABİLDİĞİNLE TATMİN OLMAK: En iyinin peşinde sonsuza kadar koşmak yerine tatmin edici bir çözüm daha iyi olabilir.
PLANLAMAK: Yeni devreler oluşturmaya başlayın ki ihtiyacınız olduğunda hazır olsunlar.
GÖZÜNÜZÜNDE CANLANDIRIN: Sinir yollarınız görünmez olsalar da inşa ediliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hormonları kullanma kılavuzu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN