Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Odamdan dünyaya! Ben Nilgün

son dönemde ilgi çeken bir isim. Gitarıyla şehir ninnileri söylüyor. Sözleri İngilizce ama ruhu buralı. Odasında yaptığı kayıtlardan oluşan dijital albümü sadece Türkiye’de değil yurt dışında da ilgi çekiyor

Giriş Tarihi: 24.12.2017
Odamdan dünyaya! Ben Nilgün
Sözü, bestesi piyasanın iplerini elinde tutan 'abi ve ablalar'dan çıkma, kılık kıyafeti ve hatta davranış modeli 'halkın nabzı'nı tuttuğunu iddia eden köhne 'imaj meykır'lara emanet, proje müzisyenlerin demir attığı zemin yerinden çoktan oynadı... Artık devir anlatacak sözü olan isimlerin devri. Nilgün Özer de böyle bir isim. Sırtını Bob Dylan'ların, Joan Baez'lerin kent ozanı geleneğine yaslamış, sözünü gitarına katık eden bir şarkı yazarı. 21 yaşında, Ankara'da yaşıyor. Psikoloji öğrencisi... Şarkı sözleri İngilizce ama ruhu buralı. Hayalden umuda açılan kapıdan giriyor, kendi iç aleminde yaptığı tahkikattan çıkanları dinleyicisiyle paylaşıyor... Yakın dönemde, çalışmalarını Daydreaming adlı bir dijital albümde topladı.

- Hep odanızda çekilmiş fotoğraflarınız var müzik yaparken. Oda ne ifade ediyor sizin için, bir sığınak mı, bir üretim mabedi mi, iç dünyanızda yolculuk yaptığınız bir modern zaman tekkesi mi?
- Albüm kayıtları için odamı olabildiğince ses yalıtımlı hale getirmiştim. Albüm kayıtlarını da edindiğim programlarla odamda yaptım. Yazın o yakıcı sıcaklarda camları kapatıp sesi olabildiğince kessin diye kapı ve pencere aralarına yastık dayamışlığım bile oldu. Aslında odam elbette benim için güvenliği temsil eden bir mekân. Bir iç kale...

- Yabancı müzisyenlerle, yapımcılarla bağlantılarınız oldu mu? Yabancı müzik dinleyicilerinden ve müzisyenlerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
- Yabancı dinleyicilerden çok güzel geri dönüşler alıyorum. İstatistiklerden parçaların dinlendiği bambaşka ülkeleri, şehirleri görünce inanılmaz mutlu oluyorum. Yabancı müzisyenlerle de iletişimim oldu. İşbirliği için teklifler aldım. Ama benim için yurtdışından en önemli isim Paige Chaplin oldu. O da benim gibi albümlerini bağımsız olarak yayınlıyor. Kendisiyle iletişime geçtiğimde parçalarımı beğendiğini söyledi ve kayıt olayına nasıl girdiğini anlattı.

- Daydreaming şarkınızdan yola çıkarak soracak olursak, hayal kurmak günlük hayattan bir kaçış mı, yoksa kişinin kendi gerçekliğini inşa etme süreci mi sizce?
- Realite bazen fazla ağır geliyor, hayal kurmak bir baş etme mekanizması oluyor. Daydreaming parçasında, kendimi içinde sıkıştırılmış hissettiğim dünyanın zarının delinmesi gerektiğini anlatmaya çalıştım.

- Sizden önceki kuşağın hatta kuşakların kadın temsilcileri tesettürlü oldukları için zorluklar çekti. Müzisyen olarak giyim tarzınızla zorluk çektiniz mi?
- Bazen insanlardan şaşkın tepkiler alabiliyorum ama bu negatif bir şekilde olmuyor. Tam aksine cesaretlendirici oluyor. Dolayısıyla bu konuda şu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamadım. İnsanlar güzel işler yaptığınızı görünce bu tür konular bahis bile olmuyor. Ülkemizdeki her kesimin bir diğerine taktığı etiketlemeler yüzünden insanlar kendilerini ifade etmekten çekinir hale gelebiliyor. Bu anlamda tabuları yıkmak her zaman güzel ve onurlandırıcı bir durum benim için. Bu yolla her kime olursa olsun tek bir insana bile cesaret verebiliyorsam ne mutlu bana.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Odamdan dünyaya! Ben Nilgün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN