Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin SABAH Yıldızları

Sanat camiasının merakla beklediği, SABAH ve Töreni geçen hafta yapıldı. ’nin efsane sanat insanlarının jüri başkanlığını üstlendiği etkinlikte; müzik, sinema, görsel sanatlar, tiyatro ve edebiyat alanında pek çok kişi ve kurum ödüle layık görüldü

Giriş Tarihi: 20.5.2018
Türkiye’nin SABAH Yıldızları
SABAH Gazetesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Sabah Yıldızı Kültür ve Sanat Ödülleri 14 Mayıs akşamı Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy'un protokol konuşmasıyla başlayan törende Sinema, Edebiyat, Tiyatro, Görsel Sanatlar, Müzik kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Kültür A.Ş. ve Cengiz Holding tarafından desteklenen SABAH Yıldızı Kültür ve Sanat Ödülleri gecesine sanat dünyasından çok önemli isimler katıldı. Hülya Koçyiğit (Sinema), Selim İleri (Edebiyat), Prof. Dr. Hüsamettin Koçan (Görsel Sanatlar), Prof. Rengim Gökmen (Müzik), Erhan Yazıcıoğlu (Tiyatro) jüri başkanlığında yürütülen değerlendirmeler sonucunda SABAH Yıldızları seçildi.

TİYATRO

MUHSİN ERTUĞRUL YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ
Tüm hayatı boyunca tiyatro için emek vermiş, her dönem başarılı işlere imza atmış olması ve tiyatro sanatına olan çok değerli katkıları sebebi ile Gencay Gürün'e verildi.

EN YÜKSEK KATKIDA BULUNAN KURUM
Türkiye'de tiyatro alanında uzmanlaşmış, tiyatro ile ilgili kitaplar yayınlayan tek yayınevi olarak gösterdikleri özveri ve emekten dolayı Mitos Boyut Yayınları'na verildi.

MÜZİK YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ

KLASİK MÜZİK
Besteci ve eğitmen olarak müziğe olan katkıları, eşsiz birikimi sebebi ile Muammer Sun'a verildi.

TÜRK SANAT MÜZİĞİ
Türk Sanat Müziği alanında süregelen üstün başarısı ve kanun üzerindeki olağanüstü hakimiyeti sebebiyle Erol Deran'a verildi.

HALK MÜZİĞİ
Yıllara dayanan birikimi ile biçimlenmiş yorumculuğu, ses tavrındaki özgün ustalığı, örnek ve referans çalışmalarından dolayı Bedia Akartürk'e verildi.

EN YÜKSEK KATKIDA BULUNAN KURUM
Müziğe olan sivil, kurumsal desteği uzun süredir ve istikrarlı biçimde devam ettirmesi sebebiyle, nitelikli sanat etkinlikleri ile eğitim faaliyetlerini de hayata geçiren İŞ SANAT'a verildi.

GENÇ YETENEK ÖDÜLÜ

ÇAĞDAŞ MÜZİK

Çağdaş Müzikte Genç Yetenek Ödülü bestelerinin içeriğini üstün musiki tekniği ile harmanlayan Çağlar Arsu'ya bilgisi, kültürü ve çağdaş musikiye katkıları sebebi ile verildi.

TÜRK SANAT MÜZİĞİ
Kemençe enstrümanında gösterdiği yetkinlik ile geleneği geleceğe taşıması sebebi ile Derya Türkan'a verildi.

TÜRK HALK MÜZİĞİ
Bağlama üzerinde gösterdiği olağanüstü hakimiyet, enstrümanın yaratıcı kullanımı ve geliştirdiği kendine özgü icra biçimleri nedeniyle Sinan Ayyıldız'a verildi.

GÖRSEL SANATLAR YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ
Erkek sanatçılara özgü olduğu düşünülen heykel sanatı alanında varlığını ispat edip ödün vermeden üretimini sürdürmesi, kamusal alandaki özgün çalışmaları ve akademisyen olarak yeni nesillerin yetişmesine olan katkıları sebebi ile Meriç Hızal'a verildi.

EN YÜKSEK KATKIDA BULUNAN KURUM
Özel müzecilik alanında sergilediği öncü ve disiplinler arası yaklaşımı, 7'den 70'e her yaştan ve her sosyal gruptan izleyicinin ilgisini çeken sergi ve etkinlikler düzenlemesi, Türkiye'nin uluslararası sanat ortamında tanıtımı için dünyanın farklı kentlerinde projeler gerçekleştirmesi ve modern sanatımızın belleğine sahip çıkması sebebi ile İstanbul Modern Sanat Müzesi'ne verildi.

GENÇ YETENEK ÖDÜLÜ
Sanatın sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde değil Anadolu'nun diğer şehirlerinde de üretilebileceğini hatırlatması, genç yaşta kendine özgü bir üslup oluşturmuş olması ve gelecek vadetmesi nedeni ile Konya'da yaşayan ressam Oğuz Kaleli'ye verildi.

SABAH YILDIZI ÖDÜLÜ
Disiplinlerarası yaklaşımıyla sanatın teknoloji ile olan ilişkisine yeni bir bakış açısı getirmesi, Türkiye ve dünyada dikkat çekici projeler gerçekleştirmesi, ortaya koyduğu çalışmaların çarpıcı görsel dili ve medya sanatını görsel sanatlara yakınlaştırması sebebi ile Refik Anadol'a verildi.

EN İYİ SANAT KURULUŞU
İstanbul Kültür Sanat Vakfı-İKSV Tüm jüri başkanlarının oy birliğiyle belirlenen En İyi Sanat Kuruluşu ödülünü, Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'na Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Prof. Hüsamettin Koçan ve Prof. Rengim Gökmen takdim etti.

SİNEMA LÜTFİ AKAD YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ
Yapımcı olarak, sinemanın ilerlemesi için olmazsa olmaz olan ana akım sinemamıza olan katkıları, teknolojik öngörüsüyle Türk sinemasına yeni olanaklar sunması, kurduğu vakıf ve yayınladığı kitaplarla sinemamızın hafızasını oluşturması sebebi ile Türker İnanoğlu'na verildi.

EN YÜKSEK KATKIDA BULUNAN KURUM
Türkiye'de sinemanın akademik kulvarda sanat olarak kabul görmesine olan katkıları; film arşivi ile Türk sinemasının birikimini koruması ve gelecek kuşaklara aktarımını sağlamasıyla Prof. Dr. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi Film Arşivi'ne verildi.

SABAH YILDIZI 2018
Sinema yolculuğu boyunca sürdürdüğü; insanın çevre ile kurduğu kadim ilişkiyi varoluş üzerine sorgulaması ile en üst düzeye taşıması; özgün anlatım dili ve evrensel sinematografik başarısı ile Buğday filmine imza atan Semih Kaplanoğlu'na verildi.

EDEBİYAT YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ
Ödül, yazarlık yaşamında eserleri, çalışmaları ve yayıncılıktaki yüksek çıtasını koruyarak çağdaş edebiyatımıza sağladığı katkıları ile Mustafa Kutlu'ya verildi.

EN YÜKSEK KATKIDA BULUNAN KURUM
Bir kütüphaneden beklenecek azami istifadeyi sağlayarak, okuyucuyla kurduğu gönül bağını 24 saat sürdüren ve Türk kütüphanecilik tarihinde farkındalık yaratan Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ne verildi.

ŞÜKRAN ÖDÜLÜ
Hep yaşayacak edebi eserleri yanında 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi gibi alanında bir başyapıtı edebiyatımıza kazandırması sebebi ile Ahmet Hamdi Tanpınar'a verildi.

SABAH YILDIZI 2018
Geleneksel anlatım ve üslubu çağdaş Türk edebiyatına yansıtmadaki eşsiz başarısı sebebi ile İhsan Oktay Anar'a verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin SABAH Yıldızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN