Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir tanga ile 50 adamın önünde bekletildik

Modeller, podyumların ışıltılı dünyası ardında yaşadıkları acı deneyimleri arka arkaya anlatmaya başladı. Henüz büyüme çağında, bilmedikleri dev bir sektörde hayatta kalmaya çalışan bu gençlerin, dünyanın dört bir yanındaki moda başkentlerinde yaşadıklarına bir kulak verelim

Giriş Tarihi: 16.12.2018
Bir tanga ile 50 adamın önünde bekletildik

Kardashian-Jenner klanının en havalı isimlerinden biri olan Kendall Jenner yaz sonunda Love dergisine bir röportaj verdi. Mankenlik ve podyumlar hakkında kendisine yöneltilen soruya "Bir sezonda 30 defileye çıkan mankenlerden olmadım. Hatta hiçbir zaman o modeller ne halt ediyorsa onu yapan biri de olmadım" diyerek tartışmanın fitilini ateşledi. Podyumların ünlü isimleri Jenner'ı sözlerini geri alıncaya kadar ağır bir şekilde eleştirdi.
Bu eleştiriler bir bakıma da gerçeği yansıtıyordu çünkü şov dünyasında ünlü ve servet sahibi biri olarak bu işi yapmakla, sıfırdan başlayıp neredeyse çocuk denecek yaşta aileden uzakta ayakta kalmaya çalışmak aynı şey değil! Jenner işte bu nedenle eleştirildi. Henüz büyüme çağında, bilmedikleri dev bir sektörde hayatta kalmaya çalışan bu gençlerin yaşadıkları olaylar kitaplara, filmlere konu olacak türden. Models. com'un yaptığı bir ankete göre modellerin yüzde 30'u cinsel tacize uğruyor, yüzde 28'i ise iş yerinde bir kişiyle seks yapmaya zorlanıyor.

New York merkezli, manken haklarını koruyan The Model Alliance isimli birliğin kurucusu ve yöneticisi Sara Ziff durumu şöyle anlatıyor: "Tüm bu anlatılanlar ne yazık ki gerçek. Mobing poydumlarda en normal şey. Kötü muamele, taciz, kötü beslenmeye zorlanma bu mesleğin gerçekleri arasında. Ne yazık ki bu durum dünya çapında doğru düzgün kontroller olmadığı sürece de devam edecek. 2013 yılına kadar New York'ta, 18 yaş altında çocuklara yönelik haklar, podyumlardaki genç kızlar ve erkekler için geçerli değildi. Sıfır beden bir kıyafete girebilmek için aç kalmak zorundaydılar. Bununla ilgili kimse hesap vermedi!"
Bir başka moda başkentinde de durum farklı değil. Sektörün son dönemdeki en parlak isimlerinden biri olarak görülen kast direktörü, 25 yaşındaki James Scully, geçen yıl Paris Moda Haftası'nda çok çarpıcı bir olayı su yüzüne çıkardı; mankenlerin defile arasında karanlık bir merdiven boşluğunda bekletildiğini deşifre etti. Bu skandal olayın ortaya çıkmasının ardından, James Scully'e, Candice Swanepoel, Joan Smalls, Edie Campbell ve Jourdan Dunn gibi ünlü mankenler de destek çıktı. Camia bu zulme dur demeye çalıştı. Ne yazık ki tüm çabalara rağmen, dünyanın önemli moda başkentlerinde bile mankenlere yönelik kötü muamele, taciz, duygusal şiddet gibi insanlık dışı hareketler tamamen engellenebilmiş değil.SIFIR BEDEN İÇİN ZORLAMAK YASAK
Moda dünyasında kendine bir şekilde yer edinen ve iş hayatları devam etsin diye kötü muameleye ses çıkarmayan modellerin hedefi günün birinde üne ve paraya kavuşmak. Ancak bunu başaranlar sesini çıkarıp, maruz kaldıkları eziyetleri verdikleri röportajlar ya da yazdıkları kitaplarda anlatıyor.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ufak tefek adımlar atılmıyor değil. Geçtiğimiz yıl Fransa'da aşırı zayıf mankenlerin çalıştırılmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi. Yasaya göre mankenler, sağlık durumlarının işlerini yapmaya uygun olduğuna dair rapor almak zorunda.
Daha önce İtalya, İspanya ve İsrail de benzer yasalar çıkarmıştı.NE KADAR TİKSİNDİĞİMİ UNUTAMIYORUM
Models.com tarafından mankenler dünyasını mercek altına alan araştırma çok çarpıcı. Araştırma için mikrofon uzatılan kızların çoğu, taciz dahil birçok itirafta bulunuyor. İsmini açıklamak istemeyen genç bir manken, "Müşteriler bizim sahip olabilecekleri bir oyuncak olduğumuzu düşünüyor. Bir kere 50 mankenle birlikte üzerimizde sadece bir tanga ile bir grup adamın önünde durduğumu hatırlıyorum. İki siyah elbiseyi denememizi istiyorlardı. Ama biz saatlerce o şekilde önlerinde durmak zorunda kaldık." Louis Vuitton reklamlarından hatırlayabileceğiniz Fernanda Ly, "İsmini vermeyeceğim bir markanın stilisti bir çekimde bana o kadar çok dokundu ki çok rahatsız oldum. Tüm çekim boyunca hiç ara vermeden hem de. Rahatsız olduğumu ve bu kadar yakın temasa gerek olmadığını söylememe rağmen dokunmaya devam etti. Hâlâ o an hissettiğim tiksinme dugusunu unutamıyorum. Kaç kere anlamsız bir kalabalığın önünde soyunmamın istendiğini ise hatırlamıyorum bile!"ÜSTÜMÜ KAPATACAK BİR ŞEY OLSUN İSTİYORDUM
Mankenler dünyasının en çok kazanan ismi Gisele Bundchen'in kısa süre önce piyasaya çıkan kitabı Lessons: My Path to a Meaningful Life (Dersler: Anlamlı Bir Hayat İçin Yolum) podyumlar hakkında birçok şey öğrenmemizi sağlıyor. 19 yaşında podyuma adım atan ve şöhretin zirvesine Victoria's Secret markası için yer aldığı şovlarla çıkan Bundchen'in kitabında yer alan "2006 yılında Victoria's Secret ile yollarımızı ayırdık. Onlarla çalışmaya başladığım ilk beş yıl pek de bir şeylerin farkında değildim. Ancak zaman geçtikçe o ışıltılı podyumda sadece bir tanga ya da bikiniyle yürümekten rahatsız olmaya başladım. Podyumda kendimi rahatsız hissediyordum. Bir kanat, tül, herhangi bir şeyle üstümü başımı biraz olsun kapatayım istiyordum" cümlesi çarpıcı!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tanga ile 50 adamın önünde bekletildik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN