Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasaklar havadan takip ediliyor

Giriş Tarihi: 12.4.2020 ABONE OL
Yasaklar havadan takip ediliyor

Covid-19 salgını sonrasında hastaların sağlığı ve karantina koşullarının denetimi için daha fazla insansız hava araçları yani drone'lar kullanılmaya başladı. Hastalığın ilk kez ortaya çıktığı düşünülen Çin'de en büyük drone üreticisi DJI ve Çinli yetkililer kamu güvenliği uygulamaları için insansız hava araçlarından faydalandılar. Türkiye'de de drone'lar İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olan insanlar ve sosyal mesafe kuralına uyma konusunda kullanılmaya başladı. DJI'ın yerel ortaklarıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sonucu virüsle mücadelede drone'lar dört şekilde konumlandırıldı: iletişimi kolaylaştırmak, alanları dezenfekte etmek, gerekli malzemeleri teslim etmek ve vücut sıcaklıklarını ölçmek.

KENTLERI DENETLIYOR VE GEREKLI DUYURULARI YAPIYOR: Dünyanın dört bir yanındaki arama kurtarma çalışmalarında gördüğümüz üzere drone'lar geniş alanları görüntüleyerek coğrafi olarak zor alanlarda iletişim kurulmasına yardımcı olan araçlar haline geldi. Drone'lar yardımıyla yetkililer bir alanı verimli bir şekilde denetlemenin yanı sıra maske takılması, içeride kalınması gibi duyuruları da yapabiliyor.

KRITIK SAĞLIK MALZEMELERI TESLIM EDIYOR: Pandemiyle birlikte insanların evlerinde kalması, paket ve gıda dağıtım sistemlerine ciddi bir yük bindirdi. Bu noktada drone'la paket teslimatları kritik tıbbi malzemeleri dağıtmanın etkili ve temassız bir yolu olarak ortaya çıktı. Drone'larla her iki taraf için de risk bertaraf edilerek 6 kiloya kadar paket teslim edilebiliyor.
Bu da özellikle virüs tedavisi yapılan hastaneler için hayati önem taşıyor.

KAMU ALANLARINI DEZENFEKTE EDIYOR: Daha önce tarımsal ilaçlama için kullanılan püskürtme uçağı, dezenfektanlarla doldurularak tüm kamusal alanların dezenfekte edilmesi sağlandı. Yeni dezenfeksiyon işlem etkinliğinin detaylı ölçümü henüz tamamlanmamakla birlikte hız ve alan bakımından oldukça etkili. Bir püskürtme uçağı, 16 litrelik bir püskürtme tankı ile saatte 100 bin metrekarelik alanı dezenfekte edebiliyor.

VÜCUT ISISINI ÖLÇÜYOR: Çin'de COVID-19'n yayılımını sınırlamak amacıyla alınan önlemlerden biri de apartmanda yaşayanlar. Dışarıdan gelen ziyaretçileri binaya kabul etmeden önce basit bir ateş ölçümü uyguladı. Uygulama genel olarak etkili olmakla birlikte bu kontrolleri yapan personeller için güvenli bir yol değil. Personel, her bir kişiyi geleneksel bir el tipi kızılötesi termometreyle ölçtüğünden, enfekte olma riski bulunuyor.
İşte drone'lar vücut ısısını ölçerek bu sorunun da önüne geçiyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yasaklar havadan takip ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA