Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maksimum düzeyde güvenli tatile hazırız

Aylardır evde kaldık, artık tatile çıkmak, gezip dolaşmak istiyoruz. Ama koronavirüs nedeniyle içimiz de rahat değil. Oysa Kültür ve Bakanlığı, her ihtimali düşünerek bütün önlemleri eksiksiz almış. Kültür ve Ersoy: “Tatilcilere maksimum düzeyde güvenli ve sağlıklı bir ortamın sağlanması için tüm önlemler alındı. Güvenle tatilinizi yapabilirsiniz” diyor

Giriş Tarihi: 31.5.2020 ABONE OL
Maksimum düzeyde güvenli tatile hazırız

Aylardır Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın söylediklerini can kulağı ile dinledik. Şimdi sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'da... Çünkü uzun süredir evde olanlar artık tatil hayalleri kurmaya başladı ve kendilerine virüsten uzak, önlemlerin en üst seviyede olduğu tatil seçeneklerini arıyorlar. Biz de Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya geldik ve merak edilen her şeyi sorduk.

- Aylardır evde olan vatandaşlar tatil hayalleri kuruyor ama bu tatili güvenli şekilde nasıl yapacağını da bilemiyor. Siz Kültür ve Turizm Bakanı olarak halka nasıl bir açıklama yapmak istersiniz? Gönül rahatlığı ile tatil yapılabilir miyiz?
- Pandemi sonrasında ülkemizdeki ziyaretçileri ağırlamak için çalışmalarımızı son derece detaylı ve hassasiyetle yürüttük. Altyapısını Bilim Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda oluşturduğumuz; havalimanı işletmeciliği, yerli havayolları, karayolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı hazırlanan pandemi protokolleri ve belgelendirme süreçlerini tamamladık. Konaklama ve yeme-içme alanlarında yayınladığımız genelgelerin yanı sıra, başlattığımız Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı çerçevesinde tesislerimiz bağımsız kuruluşlarca denetlenerek herhangi bir kural ihlali ihtimalinin önüne geçilecek. Program çerçevesinde, seyahatin bütün aşamalarında hijyen ve sosyal mesafeyi esas alan temel kurallar detaylandırıldı ve tatilcilere maksimum düzeyde güvenli ve sağlıklı bir ortamın sağlanması için tüm önlemler alındı. Tatilciler de, otellerde görünür yerde bulunan belge üzerindeki kare kodları okutarak tesis ile ilgili tüm denetim detaylarına ulaşabilecek.

- Diğer ülkeler ile karşılıklı uçuşlarımız ne zaman başlayacak? Öncelikle hangi ülkeler ile sınırlarımızı karşılıklı açacağız?
- Bu süreçte Almanya başta olmak üzere Orta Avrupa ülkeleri, Yunanistan, Bulgaristan gibi sınır komşularımız, bazı Asya ülkeleri, Avustralya gibi uzak ülkeler ile haziran ayı içinde ağustos ayına kadar aşamalı bir şekilde trafik açılacak. Ülkemize gelen turistlere herhangi bir karantina öngörmüyoruz. Havalimanlarında ve sınır kapılarında yüksek kapasiteli test merkezleri Sağlık Bakanlığımız tarafından kuruldu. Her misafire ateş ölçümü yapılacak. Aynı zamanda, ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ilk 100 ülke için hava koridorunun tek taraflı açılması ve trafiğin başlaması yönünde bir takvim de oluşturduk. Haziran ayı itibariyle başlayacak olan ve kademeli olarak ağustos ayında da devam edecek olan tek taraflı uçuş açılış planımız, Sağlık Bakanlığımız tarafından da onaylandı.

- Tatil seçeneğini kültür turu yapmaktan yana kullananlar da var. Müze ve ören yerleri de gönül rahatlığı ile gezilebilecek mi?
- Müze ve ören yerlerimiz de ziyaretçi kabulüne hazır. Buralarda da sosyal mesafe ve hijyen kuralları geçerli ve gerekli tüm önlemleri aldık. Ülkemizde tatillerini geçiren yerli, yabancı tüm ziyaretçiler, gönül rahatlığıyla müze ve ören yerlerimizi ziyaret edebilir.

- Şu an halk arasında alternatif tatil seçenekleri konuşuluyor. Karavan ve tekne kiralamak, kamp yapmak, bakir koyları keşfetmek, ıssız yerlerde dalış yapmak hatta köy ve mağara turizminden de bahsediliyor. Bu alanlarda yaşanabilecek yoğunluğa dair alınan önlemler var mı?
- Sağlıklı Turizm Programı çerçevesinde gerçekleştirilen sosyal mesafe ve hijyen temelli düzenlemeler, sektörün tüm halkalarını kapsıyor. Uygun mekanizmalarla sürekli denetlenecek olan bu kurallara herkesin uyma yükümlülüğü söz konusu. Küresel pandeminin yarattığı yeni eğilimler paralelinde kısa vadede alternatif turizm türlerinin denenmesi gündeme gelse de orta ve uzun vadede seyahat motivasyonlarının turistin alışkın olduğu konvansiyonel seçeneklere geri döneceğine inanıyorum.

OTEL FİYATLARI ARTMAYACAK

- Otel fiyatlarında geçmişe göre bir artış söz konusu olabilir mi?
- Bu yıl için sektörümüzün önceliğinin fiyat olmayacağını düşünüyorum. Pandemi nedeniyle bir süredir işletmesini kapalı tutmak zorunda kalan ya da planladığından geç bir tarihte açmak durumunda kalan işletmelerimizin önceliği maliyetler ya da fiyat olmayacaktır. Sektörün bu süreçteki gayreti öncelikli olarak hijyen ve sosyal mesafe kurallarını en iyi şekilde tatbik ederek turizm hareketinin başlaması, misafirlerin güvenli bir şekilde tatillerini geçirmesi yönünde olacaktır. Tüm bu sebeplerle, bu yıl bir fiyat artışı öngörmüyorum.70 ÜLKEYE MEKTUP GÖNDERDİK

- Koronavirüs sürecinde dünyadaki mevkidaşlarınız ile istişare edip ortak kararlar aldığınız oluyor mu? Turizm konusunda dünyanın duruşu ne yönde, nasıl bir yol haritası çiziliyor?
- Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ilk 70 ülkedeki muhattabım olan bakanlarınlara bir niyet mektubu yolladık. Bu mektubun ekinde hem sağlıklı turizm anlayışı çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonucunda ortaya çıkan düzenleme ve kriterlerimizi, hem de Türkiye'nin turistik illeri ve ilçelerindeki hastane kapasiteleri, kamu-özel, yoğun bakım yatak sayıları, ventilatör sayıları, ambulans sayıları, helikopter ambulans, uçak ambulans sayıları gibi sağlık altyapısının detaylarını yazdık. Aynı zamanda bu süreçte, birçok ülkedeki mevkidaşım ile telefon diplomasisi yürütüyor, süreci müzakere ediyoruz. Turizm, tüm dünyada çok önemli bir sektör, bununla birlikte pandemi sürecinden en olumsuz şekilde etkilenen sektörlerin başında geliyor. Bu nedenle, tüm ülkeler kendi vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması koşulu ile bir an önce uluslararası turizm trafiğini yeniden başlatmak istiyor. Uçuş koridorlarının karşılıklı açılması noktasında muhataplarımızla yoğun şekilde devam eden müzakerelerin en kısa sürede sonuçlanacağını düşünüyorum.EGE'DE İLETİŞİMDEN YANAYIZ

- Geçtiğimiz hafta Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis ile yaptığınız görüşmede Ege Denizi'nin güvenli bir destinasyon olarak öne çıkarılması için ortak bir kampanya yapmak için sözleştiğinizden bahsetmiştiniz. Ancak bu açıklamadan sonra Theoharis de bu konuşmayı yapmadığını açıkladı.

- Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Yunanistan ile turizm ve karşılıklı sınırlarımızı açmak konusunda sorunlar yaşayabilir miyiz?
- Ege Denizi'nde yürütülebilecek ortak tanıtım teklifini ben Sayın Bakan'ın bizzat kendisine geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde yaptım. Ancak kendi iç politika dengeleri bu teklifin hayata geçirilmesine müsaade etmiyorsa bizim bu konuda atabileceğimiz ilave bir adım kalmıyor. Biz Ege'de iletişimden yanayız, her iki tarafın üzerinde uzlaşacağı bir mutabakatın karşılıklı kazanım doğuracağına inanıyoruz. Yunanistan ile karşılıklı turizm hareketleri pandemi öncesi dönemde yükselen bir ivme ile seyretti, ben sınırların açılacağına ve bu hareketliliğin yılın ikinci yarısında devam edeceğine inanıyorum.ÇOCUK KONSEPTLİ OTELLER NASIL OLACAK?

- Çocuklu aileler genellikle Antalya'da bulunan her şey dahil, çocuk konseptli otelleri tercih ediyordu. Bu sene özellikle çocukları konusunda endişeliler. Çocuklarla gönül rahatlığı ile tatil yapmak mümkün olabilecek mi?
- Sağlıklı Turizm Programımız çerçevesinde konaklama tesislerinde sosyal mesafe ve hijyene ilişkin düzenlemeler gerçekleştirildi, gerek yetişkinler gerekse çocuklar konusunda temel nitelikte bütün önlemler alındı. Bununla birlikte, küçük yaştaki misafirlerimizin korunmasına verdiğimiz özel önem çerçevesinde otellerimizde bulunan çocuklara özel miniclub gibi alanlar hâlihazırda kapalı durumda. Ancak, 15 Haziran tarihinden itibaren ülkemizde kreşler yeniden faaliyete başlıyor. İlerleyen tarihlerde konaklama tesislerimizdeki miniclub gibi çocuklara özel alanlarda da yeni düzenlemeler getirilebileceğini düşünüyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Maksimum düzeyde güvenli tatile hazırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA