Zayıflamak için dikkatle içiniz!

Yedikleri her lokmayı sayanlar neyi ne kadar içtiklerine bakmıyor bile. Oysa gazlı içeceklerden kahve ve süte dek içtiğimiz her şeyin sağlığımıza ve kilomuza etkisi farklı

Giriş Tarihi: 29.11.2009
"Diyet yapıyorum yapıyorum, bir türlü zayıflayamıyorum!" diyenlerin çoğu ya sizi kandırıyordur ya da kendilerini. Zayıflamak sadece matematik işidir; tüm mesele yediklerinizin ve yaktıklarınızın dengesini tutturabilmekte. Yaktığınızdan azını yerseniz zayıflarsınız, tersi durumda şişmanlarsınız. Fakat bu hesaplama yapılırken genellikle hesaba katılmayan kalem, içecekler. Kimileri içeceklerin çoğunun sağlıklı ve dikkate alınmayacak kadar az kalorili olduğunu sanır. Fakat kilo vermek üzere beslenmesine dikkat eden birisinin bu gruba özel önem vermesi gerekir, çünkü bir diyeti hüsrana uğratan yanlışların başında içeceklerle alınan boş kaloriler geliyor. Yedikleri her lokmayı sayanlar neyi ne kadar içtiklerine bakmazlar bile. Aşağıda bazı içecekler ve zayıflamak isteyenlere öneriler sıraladım; hangisini içeceksiniz, neden uzak duracaksınız, anlattım.

Süt
İçindeki yağ şişmanlatıyor

Süt en önemli kalsiyum ve kaliteli protein kaynaklarından biri fakat bol miktarda da yağ içeriyor. Zayıflamaya niyeti olanların ve kolesterol problemi yaşayanların sütün içindeki yağı mutlaka hesaba katmaları gerek. Bu nedenle yarım yağlı ya da yağsız süt içmek faydayı elde ederken riski yüklenmemeyi sağlıyor.

Su
Fazla yemeyi engelliyor İşte

zayıflamaya çalışanlara verilecek en büyük sır budur: Bol miktarda su içmek. Gazlı bir içecekten suya geçmek günde alınan fazladan yüzlerce kaloriyi ortadan kaldıracaktır. Fakat sağlayacağı yararlar burada bitmez. Yemekten önce içilecek iki bardak su mideyi doldurarak tokluk hissini uyandırır ve fazla yemenizi engeller. Bunun yanında, son çalışmalar yeterli sıvı tüketmenin metabolizmayı da hızlandırdığını göstermektedir. Madensuyu ve sodalar da aşırıya kaçmamak kaydıyla bu grupta değerlendiriliyor.

Meyve suları
Kalorili ama faydalı

Meyve suları da gazlı içecekler gibi yüksek kalorili olabilir fakat onlara göre faydalı tarafları da var. İçlerindeki besleyici faktörler ve vitaminler vücudun günlük ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. Fakat tercih edilecekse içine şeker ilave edilmemiş yüzde 100 meyve suyu olanları seçmek en doğrusu; yoksa fayda umarak boşuna kalori yüklenme riski var. En güzeli meyvenin suyunu içmek değil, kendisini yemektir. Meyve posasının içindeki pektin gibi maddeler bağırsak ve kalp hastalıkları ile şişmanlıkla mücadelede çok önemli görevler üstlenir.

Kolalı içecek ve gazozlar
Boş kalori deposu
Kola ya da gazoz içtiğiniz her sefer yüzlerce boş kaloriyi midenize indiriyorsunuz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre gazlı içeceklerle alınan şeker, kilo aldırmaktan başka işe yaramayan en büyük boş kalori kaynağı. Bunların yerine diyet bir içeceğe geçmek alınan kaloriyi azaltmak için bir yol ama bu geçişin kilo vermeye faydası şüpheli. Diyet içecekler de içlerindeki yapay tatlandırıcılarla bazı kişilerde tatlı yeme isteğini artırıyor ne de olsa.

Enerji içecekleri
Uzak durmanız şart

Kilo vermek isteyen birisi bunlardan yüz metre uzak durmalıdır; adından da anlaşılacağı gibi enerji bombası gibidirler. Kola ya da gazoza göre içine biraz daha besleyici maddeler eklenmiş olabilir ama bunları sağlığınıza zarar vermeyecek kaynaklardan elde etmek çok kolay.

Kahve
500 kaloriye kadar çıkıyor

Kafeine ihtiyacınız varsa en kolay ve temiz şekilde kahveden sağlayabilirsiniz. Sade kahvede bir sürü antioksidan vardır ve hiç kalori yoktur. Günde üç-dört fincan kahve içmek dikkat ve uyanıklığı artırır, mizacınızı düzeltir ve şeker hastalığı riskini düşürür. Fakat son zamanlarda moda olan eksantrik kahve cambazlıkları tam bir rejim düşmanı. Üzerine krema köpürtülmüş, tatlı şuruplar eklenmiş kahveler ve benzeri içecekler uzak durulması gerekenler arasındadır çünkü bir bardağı 500 kalori içeriyor olabilir.

Çay
Kahvenin daha az kafeinlisi

Faydası ve zararı kahve gibidir ama daha az kafein içerir; diyeceksiniz ki onda kafein değil tein var, aynı şeydir.

Yeşil çay
Yağ yakmaya yardımcı

Bizde yeni olmakla birlikte dünyada uzun zamandan beri kullanılıyor yeşil çay. Az kafein isteyenler için mükemmel bir içecek ve içindeki bitkisel kimyasallarla zayıflamaya yardımcı olduğu, günde iki kez içilen yeşil çayın yağ yakımını artırdığı söyleniyor.

Meyveli karışımlar
Dışarıda satılanlara dikkat

Evde içine muz, çilek, kavun biraz da yarım yağlı süt koyup blenderde hazırlayacağınız bir içecek hem çok lezzetli hem de doyurucudur. Fakat dışarıda içeceklerinize dikkat edin çünkü lezzeti ve satışı artırmak için içine dondurma, krema, bal gibi yüksek kalorili lezzet vericiler ekleniyor.

Alkollü içecekler
Kalorisi derecesiyle orantılı İçtiğiniz

içkinin kaç kalori olduğu derecesi ile orantılıdır. Şişelerin üzerinde yazan dereceyi 0.79 ile çarptığınızda 100 mililitredeki alkol miktarı gram cinsinden bulunmuş oluyor. Bir gram alkolde 7 kalori olduğuna göre varın hesaplayın ne kadar kalori içtiğinizi, tabii bardağa başka neler eklediyseniz onları da hesaba katmayı unutmayın. Bir bardaktan bir şey olmaz diyebilirsiniz ama kremayla hazırlanacak bir Beyaz Rus kokteyli tam 715 kalori olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflamak için dikkatle içiniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN