Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul Kızılay iftarda Suriyelilerle buluştu

Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı, Hatay'ın Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi'nde kalan Suriyelilerle iftar programında bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 20.6.2017 16:16 Güncelleme Tarihi: 20.6.2017 16:24
İstanbul Kızılay iftarda Suriyelilerle buluştu

İstanbul'dan Hatay'a hareket eden ekibin başında Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım bulunurken, Yıldırım'a Başkan Vekili Bahar Büşra Köylübay, Vahdet Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyelerinden Mehmet Uğurelli, Bekir Kaplan, Seda Yıldırım ve Mehmet Özdoğan eşlik etti. Altınözü Kaymakamlığı, Altınözü Belediyesi, AFAD ve Türk Kızılayı tarafından verilen iftar yemeğinde Suriyeliler ile buluştu.

İstanbul Kızılay ekibi burada Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı tarafından karşılandı. Altınözü Kaymakamı Uygur'dan Barınma Merkezi hakkında bilgi alan Kızılay ailesi daha sonra Suriyelilerle iftar sofrasında buluştu.

Barınma Merkezi'nde kalan çocuklarla bir süre sohbet eden İstanbul Kızılay Ekibi konteynerlerde kalan Suriyeli aileleri evlerinde ziyaret etti. Duygulu anların yaşandığı gecede çocuklara verilen hediyelerle çocukları mutlu etti.

YETİM MERKEZİ VE KIZILAY ÇOCUK OYUN ALANI

Program çerçevesinde bir de Özel Yetim Merkezi açılışı gerçekleştirildi. İftar programı ve merkez açılışı için Hatay'a gelen İstanbul Kızılay, burada hayalleri olan çocukların hayallerini ulaşılabilir kıldı.

Her türlü eğitimin verilmesine olanak tanınan alanda çocuklara özel Türkçe derslerinin yanı sıra kendilerini geliştirebilecekleri, ifade edebilecekleri kurs imkanları da oluşturulmuş.

"SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ İLE MUTLU BİR GÜN GEÇİRDİK"

Yaptığı açıklamada, adeta bir aile ortamında iftar yaptıklarını, Suriyelilerle sohbet etme imkanı bulduklarını ifade eden Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, şöyle konuştu:

"Evlerinde çaylarımızı ve kahvelerimizi içtik. Burada onların o kötü günlerini unutması için her türlü araç, gereç, düzen, tertibat alınmış durumda. Halı sahalarından tutun oyun alanlarına, çardaklarına kadar hoş sohbet edebilecekleri, kendi kültürlerini yaşatabilecekleri bir yaşam alanı oluşturulmuş. Öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Suriyeli kardeşlerimiz ile mutlu bir gün geçirdik."

Hatay'ın Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi'nde toplamda 8.500 Suriyeli kişi misafir edilmekte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Kızılay iftarda Suriyelilerle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN