Türkiye'nin en iyi haber sitesi

700 yıllık geleneği büyükler canlandırdı

’da çocukların her ramazan ayında iftardan sonra kapı kapı dolaşıp mani söyleyerek harçlık ve şeker topladığı ‘Küpecik’ geleneğini koronavirüs tedbirleri nedeniyle bu kez büyükler canlandırdı

Giriş Tarihi: 19.5.2020 ABONE OL
700 yıllık geleneği büyükler canlandırdı
Kütahya'da ramazanlarda asırlardır sürdürülen çocukların gruplar halinde kapı kapı dolaşıp "Küpecik" manisi okuyarak şeker ve harçlık toplama geleneğini, bu kez büyükler canlandırdı.

ÇOCUKLARIN YERİNE
Aralarında Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının da olduğu grup, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sokağa çıkamayan çocukların yerine iftar ile yatsı ezanı arasındaki vakitte tarihi Germiyan Sokağı'ndaki konakları gezdi. "Küpecik, küpecik, yağdan baldan küpecik..." diye başlayan maniyi okuyan "bugünün büyükleri"ne ev sahipleri şeker ve harçlık verdi.

700 YILLIK GELENEK
Etkinliği düzenleyen Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği Başkanı Nevzat Çoban, bu geleneğin Kütahya'da Germiyanoğlu Beyliği döneminden bugüne, yaklaşık 700 yıldır sürdürüldüğünü bildiklerini söyledi. Sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı bu ramazan çocukların dışarı çıkamadığını belirten Çoban, "Bu senenin, Küpecik geleneğinin yapılamadığı ramazan olarak anılacak olması bizleri çok derinden üzdü. Bizler de bu duruma duyarsız kalmamak için aralarında Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının da olduğu dernek üyelerimizle çocuklarımızın yerine bu geleneği canlandırdık" diye konuştu. Çoban, geleneğin çocukların sosyalleşmesine ve paylaşmayı öğrenmelerine de büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi.

KÜPECİK MANİSİ
Kütahyalı çocukların evlerden harçlık isterken söylediği Küpecik manisi şöyle:
"Heey! Küpecik, küpecik, yağdan baldan küpecik
Yağ olmazsa bal olsun, ev sahibi sağ olsun
Ev sahibi, evde misin? Evde değil, dağda mısın?
Dağda yılan kışlasın
Allah biricik çocuğunuzu bağışlasın
Al yanaklı yenge, bal yanaklı yenge
Merdivenden in de gel, in de gel
Bizim sarı beşlikleri al da gel, al da gel
Kapı altında tırtıl, beşliği ver de kurtul."

ARKADAŞINA GÖNDER
700 yıllık geleneği büyükler canlandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA