Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Timya Vadisi İçin Temel Atıldı

Giriş Tarihi: 27.5.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 14:19
Rize’de Timya Vadisi İçin Temel Atıldı
’de Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bugün düzenlenen temel atma töreni ile yapım aşamasına geçildi.
2012 yılında dönemin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı tarafından Rize’nin yeni köy mahallesinde projelendirilen Timya Vadisi Kentsel Dönüşümü için aynı yıl konut ve arazi sahipleri ile anlaşılarak 7.8 hektar alan ve üzerindeki binalar kamulaştırılmıştı. Bugün düzenlenen temel atma töreni ile 7.8 hektar alan üzerinde planlanan 759 toplu konut, bir AVM ve bir cami inşaatının yapımına başlanıldı. Proje sahasında gerçekleştirilen törende konuşan AK Parti Rize Milletvekili ve adayı Hasan Karal, “Bugün burada temelini atacağımız bu proje Rize’nin gelişmesine , büyümesine, değişmesine, dönüşmesine, Rizemizin daha yaşanılır modern bin kent olması yolunda önemli bir zemin oluşturacaktır” dedi.
Törende konuşan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise “Hükümetimiz, AK Parti’nin kurduğu hükümetler kentsel dönüşümün önce yapılanmasına ilişkin mevzuat elemesi yapmış ve önce hukuksal temeli oluşturmuştur. Ardından uygulama süreçleri başlamıştır. İnşallah bu proje belirtildiği gibi zamanında bitirilecektir" diye konuştu.
Proje 2012 yılında proje alanındaki bina ve arazilerin teslim alınması ile başlamıştı. Yıkım işlemleri 2012 yılında başlarken, proje değişiklikleri ve projeyi yürütecek yüklenici firma ile yaşanan sorunlar dolayısı ile proje gecikmiş ve 2014 yılında yapılan yeni bir ihale ile yeniden başlamıştı. Bugün temeli atılan proje kapsamında 7.8 hektar alan üzerinde 759 konut, bir cami ve bir AVM inşa edilecek. Toplamda 135 bin 830 metrekare inşaat alanına sahip olacak projenin yaklaşık maliyeti 97 milyon 722 bin TL. Projenin 5 Kasım 2016 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rize’de Timya Vadisi İçin Temel Atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN