Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’den Doğu Türkistan’a Destek

Giriş Tarihi: 2.7.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Rize’den Doğu Türkistan’a Destek
Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik baskıları ’de Memur Sen tarafından basın açıklaması ile protesto edildi.
Memişağa Parkı’nda düzenlenen protesto gösterisinde basın açıklaması metnini okuyan Memur Sen Rize Temsilcisi Resul Usta, halkı Çin mallarına karşı boykota çağırdı. Doğu Türkistan’ın Çin zulmüne 257 yıldır direndiğini dile getiren Usta “Müslüman Uygur Türkleri toprakları Doğu Türkistan’daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük bir cesaret, kahramanlık örnekleri ile dolu ve başarı ile sürdürmekte. Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan hür ve bağımsız olana kadar sürdürmeye azimli ve karalıdır” dedi.
Halkı Çin Malı’na karşı boykot yapmaya çağıran Usta “Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. İşkenceler ve idamlar ise aralıksız sürüyor. Buradan faşist Çin Devletin’ e sesleniyoruz; Doğu Türkistan’ a baskı uygulanmakta, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetin gasp etmekten bir an önce vazgeç… Yeter artık. Uyarıyoruz! Akıttığınız kanda boğulacaksınız Hiçbir zulüm ebedi değildir.. Aklınızı başınıza alın” ifadeleriyle tamamladı.
Basın açıklamasının ardından Doğu Türkistan’da zulüm altında olan soydaşlar için dua dildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rize’den Doğu Türkistan’a Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN