Bilim insanları evinizdeki en kirli 9 noktayı açıkladı! Bakteri yuvası olan o yerler...

Evinizin tüm köşeleri ve çatlakları ile küf, stafilokok adlı mikroplar, maya ve koliform bakterileri için bir üreme alanıdır. Her ne kadar sıklıkla temizlik yaptığınızı düşünseniz de ufak ayrıntılar, tüm ev halkı için tehlikeli bir alan haline dönüşebilir.

Giriş Tarihi: 25.11.2021 09:01 Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 09:16
BİLİM İNSANLARI EVİNİZDEKİ EN KİRLİ 9 NOKTAYI AÇIKLADI! BAKTERİ YUVASI OLAN O YERLER...

Evinizdeki bazı yerler diğerlerinden daha mikropludur, bu nedenle bu alanlarda temizlik yapmak biraz ekstra çaba gerektirir. Arizona Üniversitesi'nde mikrobiyolog olan ve bir halk sağlığı ve güvenliği kuruluşu olan Ulusal Sanitasyon Vakfı'nın (NSF) bir çalışmacısı olan Dr. Gerba tüm sorulara cevap verdi. Uzmanların yardımıyla evinizdeki en mikroplu dokuz yeri ve bunların nasıl temizlenip dezenfekte edileceğini keşfettik.

Bulaşık süngerleri

Dr. Gerba, "En bakterili yerler listesinde bir numarada bulaşık süngeri bulunuyor. Neredeyse hepsinde E. coli büyüyor ve çalışmalarımızda %15'inde Salmonella vardı" diyor. "Bu süngerler, bakterilerin üremesi için bol miktarda yiyecekle ıslak ve nemli kalıyor." NSF çalışmasında, süngerlerin %86'sında küf ve maya, %77'sinde koliform bakteri ve %18'inde stafil bakteri bulundu.

Mide kramplarına, ishale ve kusmaya neden olabilen salmonella ve E. coli dahil olmak üzere birçok koliform bakteri türü vardır. Daha ciddi vakalarda, E. coli zatürree ve solunum problemlerine de neden olabilir.

O ıslak süngeri mikrodalgada ısıtarak mikropları azaltabilirsiniz. "Bakteriler süngerde çok sayıda büyür veher beş ila altı günde bir 30 saniye mikrodalgada temizlenmesi gerekir. Ancak dikkatli olun, çünkü ısınırlar" diyor Gerba. Ayrıca mutfağı ve banyoyu temizlemek için aynı sünger veya bezin kullanılmaması konusunda da uyarıyor.

Mutfak lavabosu

Dr. Gerba, mutfağın banyodan daha fazla mikrop içerdiğini ve mutfak lavabosunun evinizdeki en mikroplu yerler arasında ikinci sırada yer aldığını söylüyor. Buranın çiğ yiyeceklerden kiri ve mikropları temizlediğiniz yer olduğunu düşündüğünüzde buna inanmak zor değil. Aynı zamanda tabaklarınızı ve mutfak eşyalarınızı bulaşık makinesine koymadan önce durulanan yerler de olduğu düşünüldüğünde dezenfekte edilmesinin ne kadar önemli olduğu da gün yüzüne çıkıyor. NSF çalışmasında, lavaboların %45'i koliform bakteri ve %27'si küf içeriyordu.

Haftada en az bir kez, tercihen iki kez lavaboyu (yanlar dahil) dezenfekte edin. Kanalizasyon ve atıklar en az ayda bir kez dezenfekte edilmelidir. Bu noktada lavabolarda her daim temiz bir ortam oluşturmak için Klorobor'un yüksek hijyen ve düşük toksisite avantajından yararlanabilirsiniz. 7 litre su içerisinde çözündürdüğünü Klorobor'u uygun bir sprey şişesine aldıktan sonra lavabonun her noktasına sıkın ve temiz bir bulaşık süngeri ile iyice silerek her yere temas ettiğinden emin olun. Ardından suyla durulayın. Klorobor, diğer ağartıcı ve yoğun kimyasal ürünlerin aksine mutfak lavabolarında hiçbir aşınmaya neden olmadan tamamen temiz ve parlak bir lavabo sunar. Üstelik yemek pişirilen bir noktada yoğun bir kimyasala maruz kalmadan güvenli bir temizlik yapabilir, zararlı bakterilerden tek adımda kurtulabilirsiniz.

Diş fırçası tutucusu

Gerba, klozet kapağının banyonuzdaki en az mikroplu yer olabileceğine inanıyor, çünkü burası diğer yerlerden daha düzenli temizleniyor. Ancak diş fırçası tutucunuz tuvalete yakın bir yerdeyse, sifonu çekerken havaya sıçrayan partiküllere maruz kalabilir. Diş fırçası tutucuların %64'ü küf ve maya, %27'si koliform ve %14'ü stafilokok bakterisi içeriyordu.

Sifonu çekerken tuvaleti kapatın ve diş fırçası tutucunuzu mümkün olduğunca tuvaletten uzak tutmaya çalışın. Haftalık olarak, diş fırçası kabınızı banyonuzu da temizlerken temizlemeyi unutmayın. Bir Klorobor sprey sayesinde bu kabı dakikalar içinde tamamen temiz hale getirebilirsiniz. Ayrıca 3 ayda bir diş fırçanızı da değiştirmeyi unutmayın.

Evcil hayvan kasesi ve evcil hayvan oyuncakları

Evcil hayvanların favori nesneleri de mikropların kaleleridir. Aslında, kaselerin %45'i küf ve maya ve %18'i koliform bakteri içeriyor. Evcil hayvan oyuncaklarının %55'i maya ve küf, %23'ü stafilokok bakteri içeriyordu.

Evcil hayvanınızın kaselerini günlük olarak temizleyin. NSF, bulaşık makinesinin dezenfekte etme döngüsünde veya sabunlu su kullanarak elde yıkamayı önerir. Elde yıkamayı seçerseniz, kaseleri haftada bir 10 dakika çamaşır suyu solüsyonunda bekletin. Sert oyuncakları sabunlu suyla temizleyin, ardından durulayın, dezenfekte edin ve havayla kurutun. Yumuşak oyuncaklar, çamaşır makinenizin sterilizasyon döngüsünde temizlenebilir. NSF ayrıca evdeki herkesin evcil hayvanlarla temas ettikten sonra ellerini yıkamasını tavsiye ediyor.

Kahve haznesi

O kahve makinesi size bir kafein desteğinden fazlasını veriyor olabilir. Kahve haznesi sadece nemli değil, aynı zamanda karanlıktır, bu da onu mikropların gelişmesi için ideal bir yer haline getirir. NSF çalışmasında, filtre kahve makinelerinin haznelerinin yarısında maya ve küf, %9'unda koliform bakteri bulundu.

Kahve haznesini temizlemek için hazneye dört bardak sirke dökün, 30 dakika bekleyin, ardından sirkeyi kahve yapar gibi demleyin. Daha sonra sirkeyi durulamak için en az iki döngü su demleyin.

Banyo musluk kolları

Banyonuzdaki musluk kulpları evinizdeki en mikroplu yerlerden bazılarıdır. NSF çalışması sonucunda, musluk kulplarının %27'sinin stafilokok ve %9'unun koliform bakteri içerdiğini buldu. Musluk kollarını temizlemek için Klorobor içeren spreyi musluk kollarına sıkın ve ardından temiz bir bezle iyice silin. Klorobor, hızlı temizleme özelliği sayesinde musluklarınızda hiçbir su izi bırakmamasının yanı sıra diğer kimyasal ürünlerin aksine aşındırmaya da neden olmaması sayesinde tamamen hijyenik ve parlak bir banyoya sahip olmanızı sağlar.

Tezgah

Mutfak evin merkeziyse, tezgah da mutfağın merkezidir. Yine de, burası aynı zamanda yiyecekleri hazırladığınız yer olması nedeniyle hem birçok bakterinin taşındığı nokta haline geliyor. Tezgahların %32'sinin koliform bakteri ve %18'inin küf içerdiği tespit edildi.

Bu nedenle her yemek hazırlığından önce ve sonra tezgahları temizlemeniz oldukça önemlidir. Klorobor içeren spreyi, tüm tezgaha sıktıktan sonra 10 dakika bekleyin ve temiz bir bezle iyice silin. Klorobor, aşındırmayan özelliği ile tezgahlarınızı ilk günkü parlaklığında muhafaza ederken aynı zamanda bakterileri ortadan kaldırmanızı sağlar.

Ek mikrop noktaları

Dr. Gerba, "Kesme tahtası genellikle bir klozet kapağından 200 kat daha fazla bakteri içerir" diyor. Biri etler, diğeri sebzeler için olmak üzere iki kesme tahtası kullanılmasını öneriyor. Ayrıca, ellerinizi yıkamadan çiğ yiyeceklere dokunulduğu için buzdolabınızın kapısının da oldukça mikroplu olduğunu belirtiyor.

Evinizdeki diğer mikroplu yerler:

  • Tuvalet kapağı
  • Klozet
  • Banyo kapı kolu
  • Banyo ışık anahtarı
  • Cep telefonu
  • Tuş takımı
  • Uzaktan kumanda
  • El havluları

Ancak Gerba paniğe karşı uyarıyor. "Daha fazla temizlemenize gerek yok; sadece temizlik aletlerinize dikkat edin ve düzenli olarak temizlik yapmaya dikkat edin. Evinizi mikropsuz tutmak zorunda değilsiniz, sadece sayıları düşük tutun" diyerek uyarıda bulundu.

SON DAKİKA SON DAKİKA