Kimyasal kullanmaya gerek kalmıyor! Sivrisineklerden anında kurtulmanın en doğal yolu...

Sivrisinekler Nisan ayından Ekim ayına kadar uzun bir süreç içerisinde her an karşımıza çıkabilirler. Ancak Özellikle yaz aylarında dışarıda geçirdiğimiz süre ve sivrisineklerin ısırıklarına maruz kalma ihtimalimiz artıyor. Bu sinir bozucu canlılar hem sesleriyle bizi rahatsız ediyor hem de ısırdıkları zaman kaşıntı gibi sorunlara neden olabiliyor. Peki sivrisineklerden kurtulmanın bir yolu yok mu? Size önereceğimiz yöntemler kısa süre içerisinde tüm sivrisineklerden kurtulmanızı sağlayacak ve hiçbir kimyasal kullanmanıza gerek olmayacak. İşte sivrisineklerden kurtulmanın yolları…

Giriş Tarihi: 23.06.2022 09:02
Kimyasal kullanmaya gerek kalmıyor! Sivrisineklerden anında kurtulmanın en doğal yolu...
Sesli dinlemek için tıklayınız.

Dışarıda geçireceğiniz güzel bir vakit sivrisinekler yüzünden mahvoluyor ya da evde sırf onlar yüzünden cam açık oturamıyor olabilirsiniz. Size vereceğimiz tüyolar sayesinde ise artık sivrisinek derdiniz olmayacak hem de kimyasal spreyler kullanmadan!

DURGUN SULARDAN KURTULUN

Sivrisinekler çoğalmak için yumurtalarını durgun sulara bırakmayı tercih ederler. Bu ortam, yavruların yumurtadan çıkması ve büyümesine uygun mükemmel bir alan sunar. Bizleri ısırıp geride kaşıntılı ve kızarmış bir iz bırakanlar ise yetişkin dişi sivrisineklerdir.

Uzmanlar mümkün olduğunca evinize yakın sivrisineklerin üreyebileceği tüm durgun su olabilecek alanların kontrol edilip boşaltılmasını öneriyor. Bu aynı zamanda yağmur sularının da biriktiği alanların temizlenmesi anlamına gelmektedir.

Bahçelerde bulunan üstü açık bir şekilde suların depolandığı alanlar da buna dahildir. Açık alanlarda çokça mevcut olan hortum boruları da sivrisinekler için ideal bir çoğalma alanıdır.

ÇOCUK HAVUZLARI DA BAŞKA BİR ALAN

Yaz ayları, çocukların da eğlenmesi için kurulan çocuk havuzları ve su oyuncakları pek çok alanda bulunmaktadır. Ancak suları düzenli olarak değiştirilmediğinde yine sivrisinekler için cazip alanlara dönüşeceklerdir.

Bir sivrisineğin yumurtadan çıkıp yetişkin hale dönüşmesi altı ila on gün arasında sürmektedir. Bu nedenle suları her beş günde bir değiştirmek yeterli olacaktır.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

NEVRESİMLERİ SIK SIK DEĞİŞTİRİN

Sivrisineklerin bizi ısırmakta neden bu kadar iyi oldukları, soluduğumuz karbondioksiti algılayabilmeleridir. Daha sonra ise karbondioksiti kaynağına kadar takip edip bizi bulabilirler.

California Üniversitesi'ndeki bilim insanları sivrisineklerin aynı şekilde cilt kokusunu da takip ettiklerini ortaya çıkardı. Bu, ayak bileğinizde ya da kolunuzda küçük bir alan bile açık kaldığında sivrisineklerin nasıl ısırdığını açıklamaktadır. Ayrıca bazı kişilerin neden daha fazla sivrisinek ısırığına maruz kaldığını da bu yöntemle açıklayabiliriz. Çünkü bazı kişilerin ten kokusu sivrisineklere diğerlerinden daha çekici gelebilir.

Yatmadan önce duş almak, nevresimleri ve pijamaları sık sık değiştirmek size bu bakımdan yardımcı olabilir.

SON DAKİKA SON DAKİKA