Dünyada miyopi salgını başladı, alarm verildi!

Giriş Tarihi: 3.1.2013

Uzağı göremeyenlerin sayısı tüm dünyada hızla artınca, miyopi salgını alarmı verildi. Uzmanlara göre bu salgının nedeni; okuma oranının artması

Son yıllarda tüm dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerde; miyopi yani uzağı görememe sorunu yaşanıyor. Avrupa'da miyop sayısı 20 yılda iki kat arttı. Uzağı göremeyenler en fazla Asya ülkelerinde görülüyor. Uzmanlar miyopideki bu artışı; yakın gözün çok kullanılmasına, doğal ışıktan uzakta, kapalı alanda fazla zaman geçirmeye bağlıyor. Avusturalya'daki Canberra Üniversitesi'nin araştırmacılarından Prof. Dr. Ian Morgan; 'salgın' olarak nitelendirdiği miyopi hakkında The Lancet dergisine bilgiler verdi. Morgan'ın incelemesine göre; Çin, Singapur, Tayvan, Hong Kong, Japonya, Kore gibi gelişmiş ülkelerde, gençlerin yüzde 90'ında miyopiye rastlanıyor. Oysa onlardan bir önceki nesilde bu soruna rastlanma oranı; yüzde 25 ile 40 arasında değişiyordu.

TOPLUMUN YÜZDE 40'INDA VAR

Miyopideki bu yükseliş, 1990'lı yılların ortalarında başladı. Asyalılar'ın genetik olarak miyopa yatkın oldukları biliniyor fakat bu artış; Asya'dan daha az olmakla birlikte, Avrupa ve Amerika'da da gözleniyor. Miyop sorununun görülme oranı Avrupa'da; 12-54 yaş arasındaki insanlarda, yüzde 40'lara kadar yükseldi. Bu rahatsızlığa Amerika'da 1970'li yıllarda yüzde 25 oranında rastlanırken, 2000'lerde bu rakam yüzde 41.6'ya kadar çıktı. Son günlerde ise dünyada miyopların sayısının neden hızla arttığı araştırılıyor. Araştırmanın başkanlığını yürüten Prof. Dr. Morgan; buna sebep olarak doğal ışık eksikliğini gösteriyor. Işığın bir sonucu olarak retinada üretilen dopamin, miyopiyi önlüyor.

KENDİ KANIYLA KÖR OLMAKTAN KURTULACAK!
Göz sağlında tüm dünyada önemli yenilikler yaşanıyor. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde Türkiye'de uygulandı. Türkiye'de yaşayan İngiliz vatandaşı Duncan John Thompson'ın bir gözü takmaydı, sağlam gözüne de inşaatta çalışırken kireç kaçınca, tamamen kör oldu. Thumpson, yakınları tarafından Dünya Göz Hastanesi'ne getirildi. Doktoru Levent Akçay, ona otolog serum uygulaması yapmaya karar verdi.

15 GÜN SÜRÜYOR

Bu tedavi kapsamında; gözün iyileşmesi için Thompson'ın kendi kanından özel bir damla yapıldı. Thompson 30 damla kan ile 15 gün içinde tekrar görebilecek. Bu serumun içinde gözü besleyici enzimler bulunuyor fakat sadece kişinin kendi kanıyla yapılıyor. Başkasının vücudundan alınan kan, farklı antikorlar ürettiği için hastanınki ile uyum sağlayamıyor. Hastanın gözü iyileşmezse, kök hücre ameliyatı yapılacak.

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu / Florence Nightingale Hastanesi Göz Bölüm Başkanı
GÖZÜN YAPISI ÇOK OKUMAYA UYGUN DEĞİL
Miyopinin artmasının en büyük nedeni okuma oranlarının artması çünkü gözün doğal yapısı bu kadar çok okumak için yaratılmamıştır. Eskiden lisede okutulan kitaplar, şimdi maalesef ilkokullarda okutuluyor. Bu nedenle eskiden lisede başlayan sorun, artık ilkokulda başlıyor. Bu arada günümüzde bilgisayar kullanımının artması, televizyon izleme saatlerinin uzaması ile gözümüzün yakın mesafeden yaptığı işler de arttı. Miyopi uzağı iyi görememektir. Yakına bakarak yakına odaklanan göz, bu sefer uzağı iyi görememeye başlar.

Prof. Dr. Akif ÖZDAMAR / Dünya Göz Hastanesi
GÜNEŞLİ ORTAMDA BULUNMAK RİSKİ AZALTIR
Dünyada miyop hastalarının sayısında artış olduğu, yapılan bilimsel çalışmalarda da gösterilmiştir. Özellikle şehirde yaşayan nüfusun ve eğitim seviyesinin artmasına bağlı olarak bu sorun da arttı. Miyopinin genetik faktörlerle ilişkili olduğu biliniyor ancak bazı genler çevresel faktörlere bağlı olarak bu soruna neden oluyor.

ŞEHİRLERDE DAHA FAZLA
Okul çağında daha çok kitap okuyan çocuklarda; miyopinin sıklığı ve şiddeti, daha az okuyan çocuklara göre daha fazladır. Miyopinin dağılımını şehir ve kırsal bölgede yaşayan popülasyon arasında karşılaştıracak olursak; şehirlerde görülme sıklığı daha fazladır. Çalışmalarda dış ortamda fazla bulunmanın ve güneş ışığına daha fazla maruz kalmanın, sorunu engellediği görülüyor. Yakın çalışma süresinin azaltılması da miyopinin şiddetini azaltıyor.

Op. Dr. Levent AKÇAY / Dünya Göz Hastanesi Göz Hastalıklar Uzmanı
HASTA BU SERUMLA KAZADAN ÖNCEKİ HALİNE KAVUŞACAK
Hastanın sol gözünde harç yanığı vardı. Beş günde bir bu serumu tekrar hazırlayarak hastayı 15 günde tedavi edebiliyoruz. Hasta bize geldiğinde yalnızca yüzde 5 görüyordu. Bu 4 metreden ötesini görememek anlamına geliyor. Serum tedavisiyle bu oran beş günde yüzde 10'a çıktı. 15 gün sonra yüzde 100 oranında görmesini yani kazadan önceki haline kavuşmasını hedefliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada miyopi salgını başladı, alarm verildi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN