Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prostat kanserine karşı domates ve balık tüketin

Domatese rengini veren likopen; serbest radikallerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak prostat kanserinden korur. Balıkta bol miktarda bulunan Omega 3 de tümörün büyümesini önler

Prostat kanserinin önlenmesinde sağlıklı beslenme büyük önem taşıyor. Hatta Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi'nden Dr. William Fair ve çalışma arkadaşları, prostat kanserinin bir beslenme hastalığı olabileceğini ileri sürüyor. Selenyum, E vitamini, soya izoflavonoidleri ve Omega-3 yağ asitleri bakımından fakir beslenen erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri riski artıyor. Çünkü bu maddelerin cinsiyet hormonları ve detoksifikasyon sisteminde önemli fonksiyonları bulunuyor.

PİŞİRİLİNCE BOZULMUYOR

Domatese rengini veren likopen, Amerikalılar'ın ve Avrupalılar'ın diyetlerinden eksik etmediği karotenlerin başında. ABD'de tüketilen likopenin yüzde 80'i; kayısı, pembe greyfurt, guava, karpuz ve domatesten geliyor. Domatesteki likopen miktarı; türüne ve ne kadar olgunlaşmış olduğuna bağlı olarak önemli değişiklikler gösteriyor. En kırmızı olanlarda likopen konsantrasyonu; kilogram başına 50 mg.'a yakın oluyor. Bu arada likopen, pişirme ve gıdaların işlenmesi sırasında bozulmuyor.

SOYA SÜTÜ İÇEN ERKEKLERDE RİSK YÜZDE 70 AZALIYOR
Soya izoflavonoidleri prostat kanserinden koruyor, oluşan tümörleri küçültüyor. Japonya'da ve Çin'deki prostat kanserine rastlanma oranının, dünyanın diğer bölgelerine göre düşük olması; soyanın çok fazla tüketilmesinden kaynaklanıyor. Yapılan çalışmalarda soya sütü içenlerde prostat kanseri riski yüzde 70 azalıyor.

RİSK VARSA EK DESTEK GEREKİR

Bir diğer araştırma ise, balıkta bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini gözler önüne seriyor. Haftada en az iki porsiyon soğuk su balığı tüketmek, hastalıktan koruyor. Prostat kanseri riski olanların buna ek olarak günde 120-360 mg EPA ve 80-240 mg. DHA alması gerekiyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Prostat kanserine karşı domates ve balık tüketin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN