Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Platonik aşk beyni yorar

Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, beyninizi geliştirmeniz için bir reçete hazırladı: Beynin hem sağ, hem de sol lobunu geliştirmek için bol bol kitap okuyun. Karşılıksız ve takıntılı aşklardan ise uzak durun

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Doktorlar Merkezi Başkanı, nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ; beyin sağlığıyla ilgili önemli bilgiler verdi:
Her insanın belli bir beyin kapasitesi vardır ve bunu genetiği belirler. Fakat bu kapasitenin etkin kullanılması için yapılacak çok şey var. Örneğin; bir arabanın göstergesi en fazla 180 km'yi gösteriyorsa, 200 km. hız yapmak mümkün değildir. Fakat iyi bakımla son hıza çıkılabilir.
Son yıllarda tıpta yaşanan birçok gelişmeye rağmen, beyin hâlâ hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz organdır. Yapılan çalışmalara göre; birçok kişi beyin potansiyelinin çok az bir kısmını kullanıyor.

EĞİTİM SİSTEMİ ÇOK YANLIŞ

Okullardaki eğitim sisteminde, beynin sadece sol tarafını geliştiren; matematik, fen bilgisi ve Türkçe gibi derslere önem verilirken, beynin sağ tarafını geliştiren resim, müzik, el sanatı gibi derslere pek önem verilmez. Halbuki; tarihte başarılı olan insanlara bakıldığı zaman; bunlar bilerek veya bilmeyerek beyinlerinin hem sağ, hem de sol taraflarını geliştirmiş kişilerdir. Başarılı insanlar; beynin her iki yarısını kullanabilen, gerektiğinde birinden diğerine geçebilen insanlardır.
Sağ lobun duygular ve hayallerin etkisinde olduğu ve sol lobtan daha hızlı çalıştığı anlaşılmıştır. Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların daha üretken olabilmeleri için sağ loblarını da geliştirmeleri gerekir. Çünkü mucitliği ve üretkenliği beynin sağ lobu sağlar. Sağ ve sol lob, birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir.

TEMİZ HAVAYA ÇIKIN NEFES ALIP VERİN!
Strese sebep olabilecek olaylarla karşılaşıldığı zaman şunları yapmak gerekir: n Bulunan ortamdan hemen uzaklaşmak en etkili yoldur.
Temiz havaya çıkmak, derin nefes alıp vermek ve düşünceyi başka tarafa çevirmek yarar sağlar.
Eğer bu duygular kontrol altına alınamazsa, beynin işleyişi bozulup diğer sistemlere de zarar vereceği için bir doktora başvurmakta fayda var.

TELEVİZYON İZLEMEK SAĞ LOBU PASİF BIRAKIR
1- Kitap okumak en faydalı beyin geliştirme yöntemidir; sağ ve sol lobu beraber çalıştırır. Çünkü kitap okurken sol tarafla takip edilen birtakım kavramlar, sağ tarafta hayal edilir. TV izlemek ise sağ lobu pasif bırakır.
2- Bulmaca çözmek beyin için yapılacak en iyi egzersizdir.


ARKADAŞINA GÖNDER
Platonik aşk beyni yorar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN