ın rengine aldanmayın

Tüm yurtta ve dünden beri de İstanbul’da görülen beyaz tablo sizi aldatmasın. Renginden dolayı temiz olduğu düşünülen , içinde pek çok kimyasalı ve mikrobu barındırıyor.

Giriş Tarihi: 8.1.2013 15:33 Güncelleme Tarihi: 8.1.2013 15:37

yağışının ları öldüreceği ve kar yemenin bağışıklık sisteminin direncini arttıracağı inançları üzerine açıklamada bulunun Prof. Dr. Yonca Tabak; kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığındaki düşüşün, bazı mikropların yaşam alanlarını kısıtladığını, ancak bunun tüm mikropların yok olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

SOĞUK MİKROPLARI ÖLDÜRMEZ

"İddia edilenin aksine soğuk mikrobu kırmıyor. Yapılan çalışmalar soğuk ve kuru havanın grip virüsünün yaşam süresini uzattığını ve havada daha uzun süre kaldığını gösteriyor. Şu an kar ve soğuk hava ile birlikte grip virüsü yayılımı için en elverişli hava koşulları oluşmuş durumdadır." açıklamasında bulunan Tabak; soğuk havanın bağışıklık sistemimizi de zayıflattığına değinerek hastalıklara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

RENGİNE ALDANIP SAKIN YEMEYİN!

Yağan karın yenilmesinin, bağışıklık sisteminin direncini arttırdığı düşüncesine de değinen Tabak, büyük şehirlerde karın, beyaz rengi gibi temiz olmadığını belirtti. Tabak, "Hava kirliliği, atıklar ve daha pek çok etken yağan kar ile birleşiyor. Kar yemek mikropları bilerek vücudunuza almanız demektir" açıklamasında bulundu.

TEK KAT YERİNE KAT KAT GİYİNİN

Özellikle soğuk havalarda giydiğimiz giysilere özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Tabak, birkaç kat kıyafetin üst üste giyilmesinin, kıyafet katları arasındaki hava geçişi nedeniyle kalın tek bir kat giyilmesinden daha sağlıklı olabileceğini söyledi.

Yünlü giysilerin, özellikle astımı olan kişilerde, terlemeyle beraber alerjiyi tetikleyebileceğine değinen Tabak, yünlü kumaşlar kullanılacaksa mutlaka pamuklu bir kumaşın üstüne giyilmelidir diyor. Mümkün olduğunca, terlemeye neden olabilecek, polyester ve naylon karışımı kumaşlar yerine pamuklu kumaşların tercih edilmesini önerdi.

BAĞIŞIKLIK SİTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Özellikle kış aylarında soğuk ve kar ile zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine değinen Tabak, kış boyunca dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı;

D Vitamini
Yeterince güneş görülmeyen kış aylarında ciltte D vitamini sentezi yetersiz kalır, eksikliğinde enfeksiyonlar daha zor atlatılır. D vitamini bağışıklık sistemi için mutlaka gereklidir. Bu nedenle kış aylarında D vitamini takviyesi şarttır.

Omega 3
Enfeksiyona karşı direnci arttıran bir diğer madde de omega 3 yağ asitleridir. Balık ve balık yağında bol bulunan bu maddenin kış aylarında çocuklara destek olarak verilmesi bağışıklık istemini güçlendirir.

Beslenme
Beslenme bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bol meyve sebze, tavuk, balık, kırmızı et ve tahıldan zengin beslenme antioksidan düzeyini arttırarak kışın daha iyi geçmesini sağlar.

Su
En iyi balgam söktürücünün su olduğu düşünüldüğünde çocukların meyve suyu yerine su tüketimi konusunda teşvik edilmesi de çok önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karın rengine aldanmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN