Kış aylarının doğal antibiyotiği

Uşak'ta üretilen ve içerisinde biber, domates, soğan ve yoğurt gibi malzemelerin bulunduğu , kış aylarında ve vakalarına karşı başvurulan gıdaların başında geliyor.

Giriş Tarihi: 12.1.2013 15:03 Güncelleme Tarihi: 12.1.2013 15:10
Uşak'ta tarhana üretimi yapan İsmail Yeldanlı, nın özellikle çocuklar ve yaşlılar tarafından tüketilmesi gerektiğini belirterek, bağışıklık sistemini güçlendiren tarhananın doğal antibiyotik özelliğinin bulunduğunu kaydetti. Yılda yaklaşık 1 ton kızılcık tarhanası ürettiklerini, talebin her geçen yıl arttığını anlatan Yeldanlı, şöyle konuştu:

''Yaz aylarında doğada kendiliğinden yetişen kızılcık ağacının meyvelerini toplatıyoruz. Daha sonra bu meyveler yıkanıyor ve kaynatılıyor. Çekirdekleri ayrılan meyvenin posası ile un karıştırılarak 5 gün kadar bekletiliyor. İçerisine domates, biber, soğan yoğurt gibi malzemeler ilave ediliyor. Kurumaya alınan tarhana, sonra makinelerle ufalanıyor ve pişirmeye hazır hale geliyor. Tadı mayhoşumsu olan kızılcık tarhanası, doğal bir antibiyotik. ve nın tedavisinde etkili.''

Yeldanlı, okul yaşındaki çocukların sabahları evden kahvaltı etmeden çıkmaması gerektiğini, tarhana çorbasının sabah kahvaltısı için çok önemli bir besin olduğuna işaret ederek, tarhana çorbasının haftada iki üç kez tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Fast food tarzı beslenmenin sağlığa zararlarının uzmanlarca sıkça dile getirildiğini belirten Yeldanlı, tarhana çorbasının sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez ürünü olması gerektiğini bildirdi. Yeldanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tarhana bin yıllık bu mucize. Özellikle sağlıklı nesiller için çocukların tarhana içmesi gerektiğini söylüyoruz. Anneler özellikle kış aylarında çocuklarına her gün mutlaka tarhana çorbası içirsin. Çocuklarının bağışıklık sisteminin güçlendiğini görecekler. Tarhana, protein, kalsiyum, demir, A, C, B1 ve B2 vitaminleri içerir. Tarhana çorbasının sinir sistemine, baş ve mide ağrılarına iyi gelir.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış aylarının doğal antibiyotiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN