Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ndan öyle bir şey çıktı ki!

'da 53 yaşındaki hastanın ndan 6,5 santimetre boyunda ve 3,5 santimetre genişliğinde çıktı.

Giriş Tarihi: 20.1.2013 14:11 Güncelleme Tarihi: 20.1.2013 14:12

Beyşehir ilçesinde yaşayan Ramazan Eken, yaklaşık 2 yıl önce ağrı şikayetiyle sağlık ocağına gittiğini, burada yapılan kontrollerde idrar yollarında kum ya da iltihaplanma olabileceğinin söylendiğini belirtti.

Daha önce de iki kez böbrek ı nedeniyle ameliyat geçirdiğini, ağrısının azlığı nedeniyle üzerinde fazla durmadığını ifade eden Eken, rahatsızlığı artınca Beyşehir Devlet Hastanesi'ne gittiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Burada röntgen çekildi ve nda dev bir taş olduğu görüldü. Kanalda o büyüklükte bir taşın olabileceğini hiç tahmin etmiyorlardı sanırım. Öyle ki röntgeni çeken kişi inanamadı, hatalı olduğunu düşünerek 3 ya da 4 kez tekrarladı. Çıkan sonuç doktorları da şaşırttı ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Ameliyatla 6,5 santimetre boyunda ve 3,5 santimetre genişliğindeki taş alındı.''

TAVUK YUMURTASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Ameliyatı gerçekleştiren Medline Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Cenker, başka bir hastanede tespit edilen taşı, gerçekleştirdikleri başarılı bir operasyonla aldıklarını söyledi. Taşın 6,5 santimetre boyunda ve 3,5 santimetre genişliğinde olduğunu dile getiren Cenker, şöyle devam etti:

''Bu oldukça büyük bir taş. Benim daha önce gördüğüm büyüklükte bir taş değil. Böbrekte ve idrar torbasında bu büyüklükte taşlar olabiliyor ama idrar kanalında çok nadir görülür. Biz bu taşlara 'dev üreter taşı' diyoruz. Yayınlarda ve literatürde oldukça nadir olan taşlar. Bizim taşımız da bir tavuk yumurtası büyüklüğünde. Yavaş yavaş büyüdüğü için çok büyük bir rahatsızlık oluşturmamış hastada. Hissetmediği için bu kadar büyümüş zaten. Sonradan hafif ağrılar başlamış ve hastaneye gitmiş. Artık çok rahat edecek. Zaten kendisi de şimdiden bu rahatlığın farkında.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdrar kanalından öyle bir şey çıktı ki!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN