Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler erken nedeni

Uzmanlara göre, çevresel faktörler, lar, tarım içerikli ilaçlar, deterjanlar, boyalar, bazı ürünler, ıslak mendiller, lar, içeren gıda ambalajları ile oyuncaklar gibi bozucular ile büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Giriş Tarihi: 21.1.2013 17:18
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Karagüzel, yaşının kızlarda 9-11, erkeklerde ise 10-12 yaşlarında başladığını söyledi.

Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce başlayan ergenliğe erken ergenlik denildiğini belirten Karagüzel,''Ergenlik başlama yaşının erkene kayması ve tamamlanma süresinin uzamasında çevresel faktörlerin, özellikle bozucuların etkisine yönelik bulgular var'' dedi.

'' AMBALAJLARDAKİ RAKAMLARI OKUYUN''

Karagüzel, endokrin bozucuların vücutta başta üreme sistemi olmak üzere bir çok organ üzerinde olumsuz etkisi olduğuna dikkat çekerek plastik ambalajlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Karagüzel, ''Bütün kullandığımız plastik eşyaların altında üçgen işareti var. Üçgenin içerisinde de numaralar yazılı. Bu numaralar da bizim için yararlı mı değil mi onu gösterir. Bu yüzden bu numaralara dikkat etmemiz gerekiyor. 3, 6 ve 7 ile numaralandırılmış plastiklerden uzak durulmalıdır. Sağlık açısından risk taşırlar'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmetikler erken ergenlik nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN