Türkiye'nin en iyi haber sitesi

larından kurtulmak için lerini küçülttüler

Giriş Tarihi: 24.1.2013 17:02 Güncelleme Tarihi: 24.1.2013 17:08

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne müracaat eden ve le zayıflayamayan obez 4 kişinin operasyonla leri küçültüldü.

Samsun'da yaşayan 168 ağırlığındaki Mehmet Burak Azar (47), 139 kilo ağırlığındaki Dilek Memu (55), 128 kilo ağırlığındaki Çiğdem Okumuş (39) ile Amasya'da yaşayan 138 kilo ağırlığındaki Kezban Feyza Aktaş (42), yıllardır kilolarından kurtulamayınca OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu.

le zayıflayamayan söz konusu kişiler, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu başkanlığında öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Selçuk Özbalcı ve Yrd. Doç. Dr. Kaan Karabulut tarafından edilerek leri tüp haline getirildi.

Prof. Dr. Erzurumlu, hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Hastaların yıllardır aşırı şişmanlıkla mücadele ettiğini, bu nedenle birçok sağlık sorunu yaşadıklarını anlatan Erzurumlu, ''Hastaların midelerini, yüzde 70'ini alarak tüp haline getirdik. Hastaların daha az gıda tüketip doymasını sağladık. Bir yıl içinde 70 ile 80 kilo vermelerini bekliyoruz''
dedi.

''SAĞLIK AÇISINDAN BİR SAKINCASI YOK''

Mide küçültme ameliyatlarının sağlık açısından bir sorun oluşturmadığını anlatan Erzurumlu, söz konusu ameliyatları 2006 yılından beri yaptıklarını ve bugüne kadar bir sorunla karşılaşmadıklarını ifade etti. Her hastanın ameliyatının 2 saat sürdüğünü kaydeden Erzurumlu, şunları söyledi:

''Hastalarımız aşırı kilolarından dolayı rahatsız olduklarını ve çeşitli sağlık sorunları yaşadıklarını belirterek bize müracaat ettiler. Yapılan muayenelerinin ardından ameliyatlarını gerçekleştirdik. Midelerini tüp haline getirdik. Mide bütün genişliğini ve hacim özelliğini kaybederek boru haline geldi. Bu sayede iştahlarını kestik ve daha az gıda tüketerek çabuk doymalarını sağladık. Hastaların genel sağlık durumları çok iyi. Ayrıca kilolarından dolayı şeker, tansiyon, damar sertliği gibi rahatsızlıklarından da büyük oranda kurtulacaklar.''

Ameliyatın ardından sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirten Mehmet Burak Azar, ''Kilolarımdan dolayı hareket edemeyecek durumdaydım. Diyet yaptım ama kilo veremedim. Bu nedenle ameliyat oldum. İnşallah sağlığıma kavuşurum'' diye konuştu.

Kezban Feyza Aktaş ise aşırı kiloları nedeniyle zaman zaman bunalıma girdiğini, bu nedenle ameliyat olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilolarından kurtulmak için midelerini küçülttüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN