Türkiye'nin en iyi haber sitesi

en çok kadınları etkiliyor

Türkiye’de her 10 kişiden 3’ünde görülen rahatsızlığının, daha çok kadınları etkilediği bildirildi.

Giriş Tarihi: 29.1.2013 17:56 Güncelleme Tarihi: 29.1.2013 18:00
Halsizlik, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, titreme, kilo kaybı gibi belirtileri olan hastalığı, Türkiye'de her 10 kişiden 3'ünü etkiliyor. ve yapıcı bazı yiyeceklerin fazla tüketilmesi rahatsızlıkları tetikliyor.

Tiroid hastalıklarının çoğunlukla kadınlarda görüldüğünü belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Bilsay Akalın, tiroid hastalığı ve guatr ilişkisi ile ilgili bilgi verdi. Tiroid bezinin boynun orta hattında yer alan kelebek şeklinde ufak bir bez olduğuna işaret eden Akalın, şöyle konuştu: "Yalnızca 25 gram ağırlığında olmasına rağmen tiroid bezi, 'tüm vücut fonksiyonlarının düzenleyicisi' olarak adlandırılır. Tiroid hastalığının birçok belirtisi vardır. Bunlar; hipotiroidizm, halsizlik, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, soğuğa karşı tahammülsüzlük, kabızlık, donuk duygu durumu, zayıf ve yavaşlamış kalp hızı, hatırlama güçlüğü, hipertiroidizm, titreme, kas güçsüzlüğü, sinirlilik, uykusuzluk, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, aşırı terleme, ishal, çarpıntı ve guatrdır."

Guatr rahatsızlığının boynun ön kısmında iki taraflı yer alan tiroid bezinin normalden fazla büyümesi olarak tanımlandığına işaret eden Akalın, şunları söyledi: "Çok büyük guatrlar el veya gözle muayene sırasında kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak, şüpheli durumlarda ultrasonografi ile tanı konmalıdır. Özellikle bazı kadınlarda boyun yapısı nedeni ile tiroit normal olarak ele gelebilir. Dolayısıyla her ele gelen tiroit guatr olarak değerlendirilmemeli ancak ultrasonografik ölçümle kesin tanı konmalıdır."

İyot eksikliği, karalahana gibi guatr yapıcı bazı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve ayrıca tiroid bezinin iltihapları, leri, ve lerinin de guatr yapabildiğine dikkat çeken Akalın, tiroid bezinin tamamen büyüdüğü ya da içinde nodüllerin olduğu durumda ameliyatın bir tedavi seçeneği olduğunu kaydetti.

Her guatr hastalığının ameliyat gerektirmediğini belirten Dr. Bilsay Akalın, bir guatr hastasını ameliyat etmek için oluşması gereken sebepleri şöyle sıraladı: "Boynunda büyümüş guatrın oluşturduğu estetik problem. Büyümüş guatrın ya da nodüllerin yemek borusunu ve soluk borusunu sıkıştırmalarından kaynaklanan şikâyetler olması. Büyümüş guatrın hormon dengesizliği yapması. Guatrda kanser tespit edilmesi veya kanser şüphesi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiroid en çok kadınları etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN