Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kök hücreyle yaşlanmaya dur deyin!

Önceleri kanser tedavisinde kullanılan kök hücrelere, artık estetik alanında da başvuruluyor. Dr. Tunç Tiryaki, kök hücrelerin aktive edilmesiyle cildin ve saçın kendisini yenilediğini söylüyor

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Estetik cerrahi ve estetikte kök hücre kullanımı konusunda Türkiye'nin önde gelen isimlerinden Dr. Tunç Tiryaki; geçtiğimiz günlerde Kerastase'ın yeni saç ürünü Initialiste'nin tanıtımına katıldı ve kök hücrenin estetikteki yerini anlattı. Birçok hastalıkla mücadelede önemli bir görev üstlenen kök hücrelerin yaşlanmaya karşı da kullanılabildiğini söyleyen Tiryaki, tıp ve estetik alanındaki kök hücre devrimini anlattı...

Kök hücreler, ne zamandır kozmetikte kullanılıyor?
Kök hücreleri, son yedi-sekiz senedir kozmetikte de kullanmaya başladık. Bundan önce, kök hücreleri sadece kemik iliğinden elde edebiliyorduk. O zaman çok az miktarda alabiliyorduk ve bunları kültür edip çoğaltmamız gerekiyordu. Bu da çok özel laboratuvar koşullarında yapılabilen, çok pahalı bir işlem. Bu nedenle ancak kanserli hastalarda kullanılabiliyordu. 2000'lerin başında, en çok kök hücrenin yağ dokusunda bulunduğu fark edildi.

ELDE ETMEK KOLAYLAŞTI
Yağ dokusu da insan vücudunda çok fazla bulunan bir şey, değil mi?
Evet, öyle. Zaten yağ doku dediğiniz şey; vücudun kendi deposu. Kök hücrelerin yağ dokularında da bulunduğu ve kemik iliğindekinden bin kat daha fazla olduğunu öğrendikten sonra değişti her şey... Liposuction yani yağ alma işlemi yaparken, yağ dokusunun içindeki kök hücreleri izole etmek iki saat sürüyor. O kadar çok kök hücre alabiliyorsunuz ki; bunları çoğaltmaya gerek kalmıyor, hemen kullanabiliyorsunuz.

Bu keşiften sonra kök hücreler, kozmetiğe girdi...
Evet, kök hücreyi elde etmek bu kadar kolaylaşıp ucuzladıktan sonra hastalarda denemeler başladı. "Radyoterapi görmüş bir deriye kök hücre koyunca deri iyileştiğine göre, yaşlanan bir deriye koyarsam ne olur?" demeye başladık. Ardından sonucun çok iyi olduğunu gördük.

Kök hücre, kozmetikte hangi alanlarda kullanılıyor?
Meme büyütmede, meme kanseri sonrası memenin tekrar yapılmasında, cildin ve saçların gençleştirilmesinde kullanılıyor. Vücudunuzdan yağ alıp, yağdaki kök hücreleri ayırıp bunları istediğiniz yere koyuyoruz.

ESTETİK AMELİYATIN YERİNİ ALAMAZ
Bu kök hücre olayı daha da ilerlerse, bazı estetik operasyonlar tarihe karışır mı?
Koruyucu anlamda kullanılması, bazı ameliyatları öteleyecektir. Fakat belli başlı estetik ameliyatların yerini alacağını düşünmüyorum. Mesela, yüzün üst kısmında aşırı kas çalışmasına bağlı kırışıklıklar oluşur; bunun kök hücrelerle bir alakası yoktur. Boyun bölgesindeki deri de yer çekimiyle elastikiyeti azaldığı için sarkar. Evet, o bölgedeki kök hücre aktivasyonu sarkmayı yavaşlatacaktır ama yerçekimi olduğu müddetçe tamamen durdurmayacaktır. Bu nedenle, yüz germe ameliyatları tarihe karışmayacaktır.

Yani her derdin çaresi kök hücre değil!
Bunu bir erkek olarak, otomobil üzerinden tarif etmem gerekirse; bir tek karbüratörü değiştirerek lastik, cam, kaporta problemlerini çözemezsiniz. Vücutta ne bozuluyorsa, onu çözmek gerekiyor.

HÜCRE ENJEKTE ETMEK SAÇMALIK!
Benim kök hücremi sadece ben kullanabiliyorum, değil mi? Peki, ürünlerde kullanılan kök hücreler nasıl elde ediliyor?
Bir, sizden kök hücre alıp kullandığımız tedaviler var; bir de zaten bir bölgede var olan ama az miktarda bulunan kök hücreleri aktive ettiğimiz yöntemler var. Çeşitli cilt bakım kremleri ve saç bakım serumları da işte bu konsept üzerine gidiyor. Yani içlerindeki aktif maddeler; sürüldükleri yerdeki mevcut kök hücreleri aktive ediyor, onları uyandırıyor. Bunlar aslında uyuyan hücreler. Bir hasar veya tedavi edilmelerini gerektiren bir şey olmadıkça öylece duruyorlar.

Yani dışarıdan kök hücre enjekte etmekle ilgili bir şey değil bu?
Bu, büyük bir yalan! Öyleleri var ki, "Gel sana kök hücre enjekte edeyim" diyor. Nereden alıyorsun bu kök hücreleri? Benim kök hücremi veya bir koyununkini size enjekte edemem. Bunlar, tam bir deli saçması. Mantıklı ve bilimsel olan; aktif madde kullanarak kişinin kendi kök hücrelerini aktive etmektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kök hücreyle yaşlanmaya dur deyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN