Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıp öğrencisi hastalığı

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Televizyonda seyrettiğim ya da gazetede okuduğum hastalıkların bende de olduğunu sanıyorum, bazen doktor doktor dolaşıyorum. E.K./İstanbul

Gazete köşesinden teşhis koymak hiç yapmadığım şey ama bence siz 'tıp öğrencisi hastalığına' yakalanmışsınız. Üçüncü sınıfta klinik derslere başlayan tıp öğrencilerinin hepsi; derste anlatılan hastalık belirtilerinin kendilerinde de olduğunu düşünür ve muayene etmesi için hocalarının başına üşüşür. Ben de lenf bezi olduğunu düşündüğüm boynumdaki sertliği hocama muayene ettirmiştim. Düşünecek olursanız; dışarıdaki insanlar da etrafta bu kadar sağlık programı, gazete köşesi ve en önemlisi internet varken tıp öğrencisi gibiler; etraftan sağlığa dair hep bir uyaran var. Üstüne üstlük yazılanların doğruluğu da çok su götürür.

AİLE HEKİMİNE DANIŞIN
Benim tavsiyem; aklınızı kullanın ve kendinize, güvenecek birilerini bulun. Herkesin bir aile hekimi olduğuna göre, bu da tercihen aile hekiminiz olsun.
***
Diz protezi taktırmalı mıyım?

Her iki dizime de protez takmayı önerdiler ama bir türlü karar veremiyorum. Ne yapmalıyım? Y.L./Van

Diz ekleminin yenilendiği diz protez ameliyatlarında amaç; yırtılmış, bozulmuş, aşınmış eklemi değiştirerek hastanın ağrısını azaltmak ve kolay yürümesini sağlamaktır. Ameliyat önerisi; normal tedaviden sonuç alınamayan hastalara yapılır. Ameliyat sırasında; eklem çıkarılır, yerine yapay bir eklem yerleştirilir. Dayanıklı metallerden uygun şekil verilerek yapılan bu protezlerle yapılan ameliyata 'artroplasti' adı verilir. Bu ameliyat, nüfusun yaşlanması ile birlikte giderek daha da yaygın hale gelmektedir. Doktorun önerdiği ameliyatı kabul etmek hasta için zordur çünkü karar tıbbi olmaktan çok sosyaldir. Fakat günlük yaşamınız kısıtlanıyorsa, sandalyeye oturup kalkmakta zorlanıyorsanız; ameliyat olmalısınız.
***
Gıdaların en sağlıklısı

Sağlığıma artık daha çok dikkat etmek istiyorum. En sağlıklı gıdalar hangisidir? H.F./Balıkesir

Tıp otoritelerince üzerinde birleşilmiş 'en sağlıklı gıda' ya da 'süper besin' diye bir kavram yoktur çünkü sağlıklı beslenme bir bütündür. Örneğin; yumurta D vitamininden zenginken, balık omega 3, patates de A vitamini bakımından zengindir. O nedenle 'En iyisi budur' diye tek bir gıdaya ya da gruba yoğunlaşmak yerine; genel kuralları öğrenip dengeli bir beslenmeye yönelmek ana hedefiniz olmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıp öğrencisi hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN