Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kullananlar dikkat!

Giriş Tarihi: 11.2.2013 14:01 Güncelleme Tarihi: 11.2.2013 14:06

Özellikle uzun yıllar kullanılan lerin lerde kalıcı hasara neden olduğu ortaya çıktı.

Her ağrıda kullanan vatandaşlar, lerine zarar verdiklerinden habersiz. Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren, bu ilaçların her ne kadar hastanın ağrısının kesilmesine yardımcı olsa da böbrekler üzerinde çeşitli zararlara yol açabildiğine dikkat çekti.

Özellikle uzun yıllar kullanılan ağrı kesicilerin böbreklerde kalıcı hasara sebep olabileceğini vurgulayan Eren, bazen de tek doz ilacın böbreklerde alerjik reaksiyona sebep olarak bozulma meydana getirebileceğini anlattı.

Ağrı kesici ilaçların dikkatli kullanılması gerektiğine değinen Dr. Eren, ve hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Eren, kullanılan ağrı kesicilerin en çok şeker hastalığı, kalp hastalığı ve yaşlı insanlarda böbrek hasarı yaptığını aktardı.

Böbreklere zararı az olan ağrı kesici ilaçların da bulunduğu bilgisini veren Dr. Mustafa Eren, "Özellikle parestemol türevi kısa kullanımlarda, yani birkaç hafta ya da ay kullanımlarda böbreğe herhangi bir zararı yoktur. Diğer ağrı kesicilerin tek dozda bile böbreğe zararı olabilir." uyarısında bulundu. Herhangi bir ağrıda doktora danışmadan ağrı kesici kullanmanın doğru olmadığını belirten Eren, ağrı kesici kullanırken zararlı etkilerinin göz önüne alınarak kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Eczaneden ağrı kesici alan ve böbrek yetmezliğine sebep olduğunu bilmediğini söyleyen Serdar Özdemir, "Sürekli başım ağrıdığından dolayı ağrı kesici kullanıyorum. Bilgilendiren olmadı şimdiye kadar. Daha dikkatli kullanacağım ve doktorumun tavsiye etmesini bekleyeceğim. Bundan sonra ağrı kesici kullananlara böbrek yetmezliğine sebep olduğunu söylerim." şeklinde konuştu.

Bir eczane çalışanı, günde yaklaşık 80 kutu ağrı kesici hap sattıkları bilgisini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı kesici kullananlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN