''Rönesans'' ile gelen şifa

Omurga kırığı olan ve şiddetli ağrılar yaşayan 68 yaşındaki hasta, ''omurga ameliyatlarında hataya geçit vermeyen'' robot ''Rönesans'' ile sağlığına kavuştu.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 14:04
Bir ay önce yolda yürürken düşen 68 yaşındaki kadın hasta, şiddetli bel ve sol uyluk ağrısı şikayeti ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Yapılan tetkiklerinde bir omurgasının kırık olduğu ortaya çıkan hastanın ameliyatı, hastanede bir süredir ameliyatlarda kullanılan robot ''Rönesans'' ile yapıldı.

Hastanenin Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Sait Naderi, yapılan ameliyat sayesinde hastanın kısa bir süre sonra ağrılarından kurtulup yürümeye başladığını söyledi.

Hastanın omurgasındaki kırığa robot eşliğinde stabilizasyon yapıldığını dile getiren Sait Naderi, ''Rönesans, omurga ameliyatlarında hassas bir şekilde vidalamaya olanak sağlıyor. Ameliyat sanal olarak planlandığı için vida sapmaları olmuyor. Vida sapmaları sinir hasarına neden olabilir ve ağrı başta olmak üzere hastanın yürüme yetisini dahi kaybetmesine yol açabilir'' dedi.

''Hata riski neredeyse yok''

Prof. Dr. Naderi, Rönesans ile ameliyatta hata yapma riskinin neredeyse yüzde sıfır olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Rönesans, operasyon öncesinde, kendi bilgisayarına yüklenen program vasıtasıyla cerrahın ameliyatta yapacağı uygulamayı sanal ortamda en ince noktasına kadar önceden planlamasına imkan tanıyor. Bu da hata yapılmasının önüne geçiyor. Omurga ameliyatlarında en ufak bir hata geri dönüşü zor sonuçlara yol açabilir. Bu ameliyatlarda bazı hastaların yürüme yetesini dahi kaybettiği görülebiliyor. Rönesans hastanın yüksek hassaslıkla, kalıcı sinir hasarına maruz kalmadan ameliyat olmasına imkan tanıyor. Özetle, daha güvenli bir cerrahi sunuyor.''

Naderi, Rönesans ile yapılan ameliyatta aynı zamanda ciltte kesi olmadığını, vida uygulamasının sadece 7-8 santimetrelik küçük deliklerden yapıldığını dile getirdi.

''Rönesans ile yapılan ameliyatta iyileşme daha hızlı oluyor''

Sait Naderi, operasyon sonrasında hastaların kısa sürede sosyal yaşama döndüklerini belirterek, ''Rönesans ile ameliyatta dokulara açık cerrahiyle kıyasla çok daha az zarar verilir, iyileşme çok hızlı olur. Çoğu hastanın açık omurga cerrahisi sonrası aktif çalışma yaşamına dönme süresi çok uzun olmakla beraber, ameliyat küçük deliklerden yapıldığı için kaslar ve yumuşak dokular korunur, ameliyat sonrası enfeksiyon, kanama riski ve ameliyat sonrası ağrı şikayetleri ve hastanede kalış süresi azalır, hastaların gündelik işlerine dönmeleri daha hızlı olur'' dedi.

Naderi Rönesans'ın hekimler açısından kolaylıklarını da şöyle aktardı:

''Cerrahın ve cerrahi ekibin daha az 'X ışını' almasını sağlar. Klasik ameliyatlarda her vida için hastaya önden yandan röntgen çekiyoruz. Vidayı en ideal konumda koyabilelim diye. Yani 8-10 vida koyduğunuz hasta 15-20 defa ışın alıyor. Ama bu yöntemde hastanın bir arka bir yan grafiğini çekmek yeterli. Bu da hem hastanın, hem de hekimin ameliyat sırasında daha az radyasyon alması ve kanser riskinin azalması demek.''

''Rönesans beyin ameliyatlarında kullanılmaya başlanacak

Türkiye'de sadece Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan robot ''Rönesans''ın pek çok ameliyatta kullanılabildiğini ifade eden Sait Naderi, ''Omurganın bel ve sırt bölgelerindeki kırıklarda, kaymalarda, revizyon, biyopsi, kifoplasty, vertebroplasty, skolyoz gibi deformasyonlar ve vida uygulamalarında kullanılıyor. Çok yakında boyun omurları ve doğrudan beyin ameliyatlarında da kullanmaya başlayacağız'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Rönesans'' ile gelen şifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN