Türkiye'nin en iyi haber sitesi

55 yaşından önce öldüren üç faktör

Giriş Tarihi: 25.2.2013
17 yaşındaki oğlum; hem çok kilolu, hem de gizli gizli sigara içiyor. Beni de ciddiye almıyor. Bu durum ileride hangi sorunları yaratır? K.U./Manisa

Çocukluk ve gençlik yıllarında sağlığa yapılan yatırımlar; özellikle orta yaşlardan itibaren vücutta fark edilir. Örneğin; son dönemde Amerika'da yaklaşık 10 bin çocuk ve yetişkini inceleyen bir çalışma yayınlandı.

SA ĞLIK KONTROLÜ
Buna göre; 12-39 yaş arasında sigara içildiğinde, 55 yaşından önce ölüm riski yüzde 88, obez olunduğunda yüzde 40 ve kan şekeri yüksekliği yaşandığında ise ölüm riski tam üç kat artıyor. Dolayısıyla bu üç ana risk faktörüne ek olarak, yüksek tansiyon ve kolesterolün kontrolü; hem gençlik yıllarını, hem de orta ve ileri yaşları koruyor. Dolayısıyla çocuğunuz hem obezse, hem de sigara içiyorsa; öncelikle bir sağlık kontrolünden geçmesini öneririm. Fizik muayene bulgularından yola çıkılarak kan şekeri, insülin, kolesterol ve tansiyon değerleri ile karaciğer enzimlerine baktırmanız gerekebilir.

***

Elektrikli aletler kanser yapar mı?

Elektrikli cihazların kanser yaptığını okudum. Bu doğru bir bilgi mi, ne yapmak gerekiyor? M.L./Van

Elektrikle çalışan cihazların hepsi (bilgisayar, televizyon, kahve makinesi, elektrikli battaniye, elektrikli traş makineleri); gözle görülmeyen bir elektro-manyetik alan yaratırlar. Gündelik kullanılan bu cihazların çoğu; düşük dereceli bir alana sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü; bu konuda yayınlanan 25 bin makaleyi inceleyip bir rapor hazırladı. Düşük dereceli elektromanyetik alanların; beyin, meme veya kan kanseri riskini artırmadığını açıkladı. Kendinizi daha emniyette hissetmek istiyorsanız; en azından yatak odasında elektrikli cihazlara daha az yer verin. Baş ucunuzda cep telefonu bulundurmayın.

***

Laktoz hassasiyetine probiyotik

Laktoz hassasiyetim var. Sütü tamamen kestim. Acaba probiyotikler fayda eder mi? N.L./İstanbul

Laktoz hassasiyeti; süt şekeri olarak bilinen laktozun, tam sindirilememesi nedeniyle gelişir. Bu durum doğuştan oluşabileceği gibi, normal yaşlanma sürecinde veya bazen ince bağırsak hastalıklarında görülebilir. Laktozlu süt ve süt ürünleri yendikten 30 dakika-2 saat sonra; gaz, şişkinlik, mide krampı, ishal, bulantı hatta kusma meydana gelebilir. Sert peynir ve yoğurdu, laktoz miktarı az olduğundan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hazır ürünlerdeki gizli laktoz kaynaklarına dikkat edin. Probiyotikli ürünler de rahatlama yaratabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
55 yaşından önce öldüren üç faktör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN