Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve bağlantılı

Uykusuz kalan kişilerde riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

Giriş Tarihi: 6.3.2013 14:21 Güncelleme Tarihi: 6.3.2013 14:23

Norveçli Dr Lars Laugsand ve ekibi, 20-89 yaşındaki 54 bin 279 kişinin sağlık bilgilerini 11 yıl inceledi. Bilimadamları, belirtilerinin üçüne sahip kişilerde nin üç kat arttığını gördü.

Uykuya dalmakta zorlanma, uykunun bölünmesi ve sabah zinde uyanamama ile kalp yetmezliği sorunu arasında bağlantı bulduklarını belirten Laugsand, bu üç belirtiye sahip kişilerde riskin, hiç belirtiye sahip olmayan ya da belirtilerin bir ya da ikisine sahip kişilerde daha fazla olduğunu vurguladı.

Ancak Laugsand, uykusuzluğun kalp yetmezliğine yol açıp açmadığının bilinmediğini, böyle bir durum söz konusuysa uykusuzluğun uyku alışkanlıklarına ilişkin basit öneriler gibi stratejiler izlenerek tedavi edilebileceğine dikkati çekti.

Uyku sorunlarının değerlendirilmesinin kalp yetmezliğinin önlenmesine ışık tutabileceğini belirten Laugsand, uykusuzluğun kalp yetmezliği riskiyle bağlantısının henüz bilinmediğini ifade etti.

Riske biyolojik nedenlerin yol açtığına ilişkin bulguların olduğunu, uykusuzluğun stresi tetikleyerek kalbin işleyişini olumsuz etkiliyor olabileceğini de vurgulayan bilimadamı, konuyla ilgili daha ayrıntılı araştırmaların gerekli olduğunu belirtti.

Araştırma, ''European Heart Journal'' dergisinde yayımlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykusuzluk ve kalp yetmezliği bağlantılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN