Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sinde umut verici gelişme

Beyne elektrot yerleştirilmesinin, nın edilmesini sağlayabileceği belirlendi.

Giriş Tarihi: 8.3.2013 13:10 Güncelleme Tarihi: 8.3.2013 13:11

Amerikalı ve Kanadalı bilim adamlarının yaptığı, 24-57 yaşındaki 3'ü belirtisi gösteren 6 kadının katıldığı araştırma, anoreksiyaya yakalananların beyinlerine yerleştirilen elektrotlar sayesinde 9 ay sonra belirtilerinin azaldığını gösterdi.

İngiliz ''The Lancet'' dergisinde yayımlanan araştırmada, Parkinson hastaları, obsesif kompülsif bozukluğu ve kronik ağrıları olan kişilere uygulanan, beyni harekete geçiren elektrotların yerleştirilmesi yönteminin, anoreksiya hastalarına ilk kez uygulandığı belirtildi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Andres Lozano, 9 ay sonra, çok düşük lu, ilaç si ve psikoterapiye neredeyse cevap vermeyen 3 anoreksiya hastasının kilo almaya başlamasının yanı sıra ruh hali ve endişe durumunun da iyileşmesinin şaşırtıcı olduğunu vurguladı.

, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bir bozukluk.

Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlıyor. Durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile abartılı rejim uygulaması ile kendini gösteriyor. Önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok oluyor ve zayıflama normal ölçüleri aşıyor. Hastalık, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anoreksiya tedavisinde umut verici gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN