İnsanlığı bekleyen büyük tehlike

Giriş Tarihi: 11.3.2013 11:55 Güncelleme Tarihi: 11.3.2013 14:50

İngiltere Sağlık Bakanlığı Başdanışmanı Prof. Sally Davies, lere direncin "terör kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu" söyledi.

Davies, larıyla ilgili yayımlanan yıllık raporunda, lere sorununu "saatli bombaya" benzeterek, enfeksiyonla mücadele etme kabiliyetinin kaybedilmesi halinde önümüzdeki 20 yıl içinde basit ameliyatların bile ölümcül olabileceği uyarısında bulundu.

İngiliz hükümetinin konuyu gelecek ay Londra'da yapılacak G8 zirvesinin gündemine taşıması gerektiğini belirten Davies, "Harekete geçmezsek, insanların sıradan operasyonlar sırasında enfeksiyondan öldüğü 19'uncu yüzyıldaki koşullara geri döneriz" ifadesini kullandı.

Antibiyotik üretiminin karlı olmadığına dikkati çeken Prof. Davies, ilaç firmalarının yeni ilaçlar geliştirmeye teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Davies, şunları kaydetti:

"80'lerin sonundan bu yana yeni tür antibiyotikler üretilmiyor. Büyük ilaç şirketlerinin çok fazla yeni antibiyotik üretme planı yok. Antibiyotik üretimini teşvik etmedik. İlaç şirketleri yüksek tansiyon ya da diyabet için bir şeyler üretiyor ve bunlar işe yarıyorsa bunları hastalarımızda her gün kullanıyoruz. Ama antibiyotikler, ihtiyaç olduğunda sadece bir-iki hafta kullanılıyor. Direncin gelişmesi nedeniyle antibiyotiklerin sınırlı bir ömrü var."

Davies, enfeksiyon hastalıklarında gelecek yıllarda mikroplara karşı savaşı kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, basit operasyonların, kemoterapi ve organ nakli gibi tedavilerin ölümcül hale gelebileceğini kaydetti.

Profesör Davies, İngiliz hükümetinin konuyu, küresel ısınma ve terör gibi öncelikli tehditler arasında ele alması tavsiyesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanlığı bekleyen büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN