Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sağlığı ediyor

Giriş Tarihi: 23.3.2013 13:02

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, ''Nasıl ki dinozorlar ne ayak uyduramayarak yok olmuşlarsa da insanlık için oluşturuyor'' dedi.

Şen, nın sağlığı edecek boyutlara ulaştığını belirtti. Son 20 yılda sıcak hava dalgalarında önemli artış görüldüğünü anlatan Şen, dünyada ortalama 2 olan sıcaklık artışının 5-6 derecelere çıkması durumunda insan neslini kırıcı doğal afetlerin sayısında ve şiddetinde artış olacağını savundu.

''Nasıl ki dinozorlar ne ayak uyduramayarak yok olmuşlarsa küresel ısınma da insanlık için bir tehdit oluşturuyor'' ifadesini kullanan Şen, Türkiye'de 2010'da yapılan araştırmanın, beyin kanaması sonucu meydana gelen ölüm vakalarının, aşırı sıcak günleri takip eden dönemlerde artış gösterdiğini ortaya koyduğunu anlattı.

İklim değişikliğinin getirdiği afetler arasında sıcak hava dalgalarının önemli yer tuttuğuna dikkati çeken Şen, 2003'te Fransa'da sıcak hava nedeniyle 35 bin kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Prof. Dr. Orhan Şen, doğal afetlerin önüne geçebilmek için atmosfere salınan sera gazlarının azaltılması gerektiğini vurgulayarak, hızlı nüfus artışının sera gazı miktarının artışında önemli faktör olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel ısınma sağlığı tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN