Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlarca kişi tehlikesiyle karşı karşıya

Giriş Tarihi: 25.3.2013 17:21 Güncelleme Tarihi: 25.3.2013 17:23

nın neden olduğu lık yüzünden 330 milyon insan tehlikesiyle karşı karşıya.

İstanbul Üniversitesi Ekonomi Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EPAM) ürkütücü bir iklim raporu hazırladı. Rapora göre 2080 yılına kadar yapılan projeksiyonlarda lığın 2 derece artmasıyla, 270 milyon insanın, 3 derece artmasıyla da 330 milyon insanın tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Beklenen sıcaklık artışı dünya ekosisteminin yüzde 20'sinden daha fazlasının etkilenecek. Kuraklık, orman yangınları artacak.

İSHAL TEHLİKESİ

Doç. Dr. Seyhun Doğan özellikle sıtmanın ciddi bir tehlike olarak insanlığın karşısına çıkacağını belirterek "Sıtmanın yanısıra ayrıca, 2030 yılına kadar iklim değişikliği ile birlikte yaşanacak sıcaklık artışıyla beraber, ishal vakalarında yüzde 10'luk bir artış bekleniyor" dedi. yla beraber artan ortalama sıcaklıklar, kışların daha ılık geçmesine neden olacak. Örneğin Avrupa'da daha ılık kışlar yaşanacak.

ÖLÜMLER ARTACAK

2003 yılında, Güney ve Batı Avrupa'da sıcaklık dolayısıyla 20 bin kişi hayatını kaybetmişti. Sıcaklık artışıyla birlikte bu sayının artması bekleniyor.

SU KALMAYACAK

Sıcaklığın 2,5 derece artması yaklaşık 3.1 milyar insanın temiz su kaynaklarına ulaşma konusunda risk altında yer alacak.

50 MİLYON İNSAN AÇ

2080 yılına kadar 2.5 derece düzeyinde bir sıcaklık artışı, 50 milyona yakın insanın açlık riski yaşamasına neden olacaktır.

BEYİN KANAMASI TEHLİKESİ

İstanbul Tek nik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "Nasıl ki dinozorlar iklim değişikliğine ayak uyduramayarak yok olmuşlarsa küresel ısınma da insanlık için tehdit oluşturuyor" dedi.

Şen, Türkiye'de 2010'da yapılan araştırmanın,beyin kanaması sonucu meydana gelen ölüm vakaların aşırı sıcak günlerden sonra meydana geldiğini söyledi.

AĞAÇLAR YOK OLACAK

Artan sıcaklıklarla birlikte ağaçlar, za rarlı böcekler karşısında savunma mekanizmalarını kullanamayacak. Çoğalan zararlı böcek sayısı, orman sağlığınıolumsuz etkileyecek. Örneğin, 1993-2000 yılları arasında Alaska'da 930.810 hektar orman alanı zararlı böcekler tarafından istila edilmiş, aynı üre içinde yılda 30 milyon ağaç bu nedenle kaybedilmişti.

Kaynak: Bugün

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlarca kişi sıtma tehlikesiyle karşı karşıya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN