Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserle maçım yeniden başladı

Türk Kanser Derneği Onursal Başkanı Bilger Duruman: Kanserle maçım tekrar başladı ama şimdilik ben öndeyim. Kanser bir maratona benziyor; düşeceğiz, kalkacağız. Ama bu yarışta antrenörünüz iyi olmalı

Giriş Tarihi: 1.4.2013
17 yıldır kanserle savaşan Türk Kanser Derneği Onursal Başkanı Bilger Duruman, dört aydır, vücudunda yeniden ortaya çıkan kanser nedeniyle tedavi görüyor. Dünyanın hangi köşesinde bu konuda bir yenilik varsa, araştırıp Türkiye'ye getiren Duruman; Türkiye'nin ilk hosbisini (tedavisi mümkün olmayan hastalığı olanların bakımının yapıldığı hasteneler) kurmak istiyor. Hasta yatağında kanser taramaları için proje geliştiren Duruman, samimi açıklamalar yaptı:

TÜRKİYE'DE BAĞIŞ YAPILMIYOR

Bence kanser, terör! Kimi, ne zaman vuracağı belli değil. Kanser bir savaş, bir maraton yarışı. Ben birinci ve ikinci yarışı kazandım. Bu; üçüncü yarışım. Bu yarışı da kazanmanın azmiyle yaşıyorum. 12 Kasım'da yeniden kanser teşhisiyle karşılaştım. Pankreas kanseri; 5.5 santimlik kitle ve karaciğerde en az altı noktada metastaz. Bundan beş yıl önce benim durumumda hastaya tanınan ömür altı aydı, şimdi dört yıla uzadı. Kanserle maçım başladı ve şimdilik öndeyim.
İnsan kanser olduğunu öğrenince, o konudaki en ünlü doktorun peşine düşüyor. Bir doktordan diğerine koşarken, para ve vakit kaybediyor. Kanser bir maraton. Düşeceğiz, kalkacağız, koşacağız. Bu maratonda antrenörün iyi olmalı.
Dünyanın her yerinde uygulanan tedavi şekli yüzde 90 aynı ama yüzde 10'luk oran bir sürü şeyi değiştiriyor. Kanser konusunda en büyük çalışmaları Amerikalılar yapıyor. ABD'deki zenginler kansere büyük bağış yapıyor. Servetinin dörtte birini araştırmalara verecek biri Türkiye'de yok.

KOLONOSKOPİYİ ASLA İHMAL ETMEYİN!
"Ben kanserle mücadeleyi misyon edindim. Kimi görsem, 'Kolonoskopi yaptırın' diye uyarıyorum. Kolon kanseri en tehlikeli kanser türü. Hastalık kalın bağırsağı delip geçerse; hasta 18 ay feci bir dönem yaşıyor. Halbuki arabamıza yaptığımız bakımın onda birini sıhhatimize yapsak, çok daha rahat edeceğiz."

ÖLÜMDEN HİÇ KORKMUYORUM
Ölümün korkulacak bir şey olmadığına inanıyorum. Benim için ölüm, Allah'a kavuşmaktır. Üç senaryolu bir yol haritam var. En kötü senaryoma göre; altı aylık ömrüm var. En kötü planlarımı buna göre hazırladım. İyi senaryoya göre ise, bir yıllık ömrüm var. İyi senaryo ise iki yıl sonrayı gösteriyor. Bundan fazlası bonus.
Kanser, sadece hastalıktır. Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!

Bugüne kadar dünyanın en iyi 300 hosbisini gezen Bilger Duruman bir kolunda ilaçları, diğer tarafta bilgisayarı; derneğin başkanlığını devrettiği oğlu Burak Duruman'la en iyi hosbisi kurmak için çalışıyor.

ÖLMEDEN HOSPİS AÇACAĞIM
Kanserde bazen tedavi yolları tıkanıyor ancak bu sırada kanser ilerlemeyi sürdürüyor. Bu hastalar için Türkiye'de bir merkez yok. Evde bakılmaları isteniyor ancak hastanın ağrıları oluyor. İşte hospis; hastalığı ilerlemekte olan hastalara verilen hastane hizmetidir. Amerika'da beş bin merkez var. Ben dünyadaki en iyi hospisleri gezdim. Türkiye'de ölmeden bir hospis açmak istiyorum.
Gecekondu tipi hospis istemiyorum. Bana bakacak hemşire, kanserli hasta bakımı konusunda eğitimli olmalı. Kemal Sunal filmleri izlemek, bana ağrı kesici veren hemşire tarafından psikolojik olarak rahatlatılmak istiyorum. Duvarlarda köpeğimin resimleri olmalı.

HASTA BAKICILAR KANSER BAKIM DİPLOMASI ALSIN
Kanser tedavisi çok pahalı ve herkes bu parayı veremiyor. Ben şimdi yakınlarıma, "Zekatınızı hasta bir fakire, bir kanserli çocuğa ya da bir çocuğun karaciğer nakline verin" diyorum. Ancak inanın; çok paranızın olması, çok iyi tedavi göreceğiniz anlamına gelmiyor.

KEMİKLERİMİ KIRIYORLAR

Kanser tedavisinde doktor ve hemşire kadar, hastaya fiilen yardımcı olan hasta bakıcı da çok önemli. Hasta bakıcılar ne yazık ki Türkiye'de yeterli eğitim alamıyor. Bu nedenle İşkur'un desteğiyle hasta bakıcı eğitim seminerleri düzenlenmeli. Ev kadınları ya da ilkokul mezunu hasta bakıcılar; mutlaka bu kurslardan diploma alabilmeli.
Evdeki hasta bakıcılarım; bana masaj yaparken kemiklerimi kırıyorlar, beni kaldırma konusunda zorlanıyorlar çünkü kanser hastalarına bakmak zor! Kanserle savaşırken güçten düşen hastaların özel bakıma ihtiyacı var.

YARIN: SİLİKON KANSERDEN KORUYABİLİR Mİ?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserle maçım yeniden başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN